16
Severní Amerika > Spojené státy americké > Severozápadní USA via Las Vegas (2.8. - 20.8.2017)

Dlouhá cesta přes Berlín a Frankfurt do San Francisca

2.8.2017 - středa
Vstáváme ve 4:00 a jedeme po dálnici přes Polsko do Německa. Jelikož máme velkou časovou rezervu, čekáme na odlet našeho letadla z Berlína do Frankfurtu skoro 3 hodiny. Let trvá jen 45 minut a na přestup na druhé letadlo máme jen hodinu a to je ještě třeba vystát dlouhou frontu přes imigrační. Povinný pohovor s americkými úředníky probíhá v klidu a za chvíli sedíme ve velmi skromném letadle a čekáme na odlet. Asi máme nějaký problém, protože napřed nejde klimatizace a na odlet čekáme v horku bezmála 2 hodiny. Let trvá 11 a půl hodiny. Jelikož letíme stále na západ, přistáváme na letišti v San Franciscu ve stejný den ve 21:00. Opět procházíme customs a jdeme si vyzvednout auto z půjčovny, které budeme mít celou dobu. Snaží se nám vnutit nějaké malé prdítko, ale máme zaplacen Ford Focus a po důrazné žádosti nám jej dávají. Konečně se ploužíme do Crown Lodge Motel v Oaklandu, kde máme objednáno ubytování. Ploužíme proto, že i v tuto pozdní hodinu jsou zde zácpy. O půlnoci konečně uleháme do postele.

Přejezd do Las Vegas

]3.8.2017 - čtvrtek
Budíme se v 6:00 a vyjíždíme na 600 mil dlouhou cestu na jihovýchod přes kalifornské prérie a obrovské ovocné sady do Las Vegas. Cestou občas zastavujeme na nějakou cache nebo vyhlídku. Sjíždíme do městečka Baker, kde si kupujeme v obchodě Alien fresh jerky, stylizovaném jako nějaká vesmírná stanice mimozemšťanů, skvělé chutnající sušené maso. Kousek od tohoto obchodu je i největší teploměr na světě meřící skoro 41 metrů. Postupně se krajina mění a hned na hranici s Nevadou se zastavujeme nakoupit nějaké oblečení. Do hotelu Longhorn casino v Las Vegas přijíždíme v 19:00. V tomto hotelu, který spíše připomíná období Vegas z dob zlaté horečky, mají vynikající kuchyni za neuvěřitelně nízké ceny a hned si tu dáváme vyhlášený steak s pečeným bramborem. Cesta byla únavná a dnes již nikam nejdeme.

Kaktusová zahrada, běh v parku, Paranormal a The Beatles Love

4.8.2017 - pátek
Na snídani si dávám opět steak. Tady to snad ani jinak nejde. Už teď je venku přes 30°C a my se jedeme podívat do čokoládovny Ethel M, kde je bezplatná prohlídka výrobny i s ochutnávkou a procházíme se po přilehlé kaktusové zahradě. Přejíždíme do Sunset parku, který je navržen tak, aby sloužil k rekreaci a sportovnímu vyžití. Je už 35°C a já si dávám 5 km běh po zdejší stezce vedoucí přes písečné duny a kolem uměle vybudovaného jezera se spoustou ptactva. Na oběd se vracíme do našeho hotelu a hned po jídle jedeme na Strip do hotelu Bally's, kde nám v 16:00 začíná show Mindreading Paranormal show s Da Silvou. Je to neuvěřitelné vystoupení už tím, že si náhodně vybírá lidi z publika a já jsem jedním z prvních vybraných. Vypadá to, jako by opravdu uměl číst myšlenky, nebo vstupovat a vkládat své myšlenky do myslí jiných. Prostě neuvěřitelné. Po představení jdeme přes hotel Flamingo na Strip, kde u hotelu Bellagio koukáme na zpívající fontánu a pak na ohňovou show u umělé sopky před hotelem Mirage. Ve stejném hotelu máme objednány vstupenky na hudební a akrobatickou show od Circue de Soleil Beatles Love. Začínající ve 21:30. Skvělá hudba The Beatles a k tomu akrobatické show na špičkové úrovni trvající 90 minut. Jedeme do našeho hotelu a i přes pozdní hodinu si dáváme večeři.

Wet'n'Wild, Michael Jackson One a let vrtulníkem

5.8.2017 - sobota
Hned po vydatné snídani jedeme na sever k Red Rock mountains, kde je velký aquapark Wet'n'Wild. Tady trávíme čas ježděním na tobogánech, koupáním a sluněním se až do 16:00. Jedeme do našeho hotelu, kde si dávám na večeři librový hamburger (cca půl kila mletého hovězího masa) a jedeme do hotelu Mandalay Bay, kde v 19:00 začíná další představení od Circue de Soleil pod názvem Michael Jackson One. Úchvatná podívaná se spoustou laserových efektů, akrobatických prvků, kde akrobaté využívali trampolíny, kolečkové brusle a předváděli dechberoucí kousky na hudbu Michaela Jacksona. Blíží se 23:00 a my jedeme k severnímu letišti, kde máme rezervován let vrtulníkem nad Stripem. Jde to ráz na ráz. Za chvili už sedíme v kokpitu vrtulníku. Terka sedí vedle pilota a my ve druhé řadě. Na hlavě sluchátka s mikrofonem a pilot už zvedá stroj do vzduchu. Za chvíli vili už letíme nad neuvěřitelně nasvíceným Stripem. Pod námi, jako na dlani, vidíme Pyramidu, Bellagio, MGM Grand, Sochu svobody, Eiffel tower, Cesar's palace a všechno ostatní, co Strip skýtá. Po 15 minutách přistáváme zpět na runway a jedeme zpět do hotelu.


Nákupy, Nathan Burton comedy magic show, Circue du Soleil Mystére, Comedy hypnosis

6.8.2017 - neděle
Snídáme každý asi 300 gramovou grilovanou šunku od kosti. K tomu hushed brownies a míchaná vejce. Nacpaní jedeme na nákupy, ale moc času není, protože do 14:00 musíme vyzvednout vstupenky. Dopadá to tak, že pro vstupenky jedu sám a ženské nakupují. V 15:00 je vyzvedávám a jedeme do Miracle Mile na Comedy magic show Nathana Burtona, který zvítězil v soutěži Amerika má talent. Velmi záživná kouzelnická show, kde do svých vystoupení Nathan zatahoval i diváky. Objevování se předmětů i monstrózních rozměrů, teleportace, čtení myšlenek, kouzla s kartami či mizení lidí nás bavilo něco přes hodinu. Rovnou přejíždíme do hotelu Treasure island, kde v 19:00 začíná show Circue de Soleil Mystére. Úchvatná živá hudba, dech beroucí kaskadérské a akrobatické výkony interpretů. Zkrátka neuvěřitelná podívaná. Po představení se jedeme ubytovat do hotelu Ellis Island, který je blízko Stripu. Díky tomu mohu vyběhnout na poslední představení dnes na Comedy hypnosis od Marca Savarda. Pro mne asi nejlepší představení, protože bylo naprosto jiné a ukázalo, jak manipulativní je člověk. Hypnotizér během 5 minut uvedl do hypnotického spánku asi 40 lidí z publika, ale nakonec si na pódiu nechal jen 10 lidí, na kterých předváděl, jak se dají lidi v hypnóze naprogramovat. Prostě neuvěřitelné! Zpět do hotelu dobíhám po půlnoci.


Adrenalinové atrakce na Stratosphere tower a přejezd na sever

7.8.2017 - pondělí
Ráno si jdu zaběhat, i když ručička teploměru přeskočila 30°C. Následně si v hotelu dáváme snídani a nabalení jedeme do hotelu Stratosphere, konkrétně do věže v tomto hotelu. Výtah nás veze do 103 patra, kde se nachází vyhlídka na celé Las Vegas a hlavně jsou zde adrenalinové atrakce. Jdeme nejprve na kolotoč, který se s námi točí nad propastnou hloubkou a ještě se s námi vyklání abychom z toho měli větší zážitek. Pak jdeme na X-scream, což je vozítko, které se s námi rozjíždí přes okraj plošiny na vyhlídce a vypadá to, že s námi spadne dolů z věže. Na poslední chvíli se zastaví. Tuhle proceduru absolvujeme 4x. Ještě jednou se podívat z vyhlídky a už jedeme výtahem k autu. Na oběd jedeme do Longhorn casina zakončit pobyt ve Vegas stylově. Dáváme si na oběd obří hamburgery, kde je 1/2 kila hovězího masa. Vydatně najedeni opouštíme Vegas a jedeme až do večera severovýchodním směrem. Máme naplánován přejezd dlouhý přes 1000 mil (1600 km) a to se za jeden den nedá. Končíme na noc v hotelu Nephi. V noci je jen 14°C a díky tomu se dobře spí.

Pevnost Jim Bridger, nákupy v Rock Springs a přejezd do Casperu

8.8.2017 - úterý
Vstávám brzy a jedu po Nephi, kde je několik historických zastavení z období divokého západu. Jako první pevnostní školy či historický hřbitov. Následně pokračujeme v naší jízdě na východ a zastavujeme až u pevnosti a outpostu Jim Bridger. Každý, kdo trochu ví o tom, jak divoký západ fungoval, by se měl podívat do tohoto skanzenu, který přiblíží život v 19. století. Pevnost, stáje, vězení i obchod a kovárna, to vše je zde vidět. Přejíždíme do města Rock Springs, kde nějaký čas trávíme nákupy. Při další cestě do města Casper, kde dnes nocujeme, se zastavujeme do historické mormonské osady Martin's cove. Krom spousty ukázek, historie migrace lidí z východu na západ z roku 1856 jsou zde k zapůjčení ručně tažené dvoukoláky a celá osada je zasazena pod útes, který jako by nějaký obr vykousl - Devil's gate. A o pár desítek kilometrů dál lezu na vrchol obrovského žulového monolitu Independence Rock, který hrál v historii Wyomingu také svou roli.

Aryres Natural Bridge, Mammoth hot springs, Mt. Rushmore a Crazy Horse monument

9.8.2017 - středa
Vstávám už v 6:30 abych si šel zaběhat, ale když jdu kolem našeho auta, vidím, že je jedna pneumatika prázdná. Z toho důvodu běžím jen 3,5km a pak jedu najít pneuservis (samozřejmě až poté, co nahodím rezervní kolo). Mám štěstí a za chvíli opravené kolo. Jen mne překvapilo, že za opravu nic nechtěli. Milé. Chvíli po 9:00 jsme opět na cestě a kousek z naší trasy odbočujeme na prašnou cestu vedoucí k Aryres Natural Bridge Park. V kaňonu s červenými pískovcovými skalami teče řeka, která si věky vytvořila ve skále díru a tak vznikl docela velký přírodní most, kterým protéká řeka. A takových je jen několik na světě. Pokračujeme do města Hot Springs a jdeme se podívat na naleziště mamutích ostatků. Stále se zde provádí další a další vykopávky. Prohlídka Mammoth Hot Springs trvá něco přes hodinu a vidíme spoustu mamutích kostí a klů. V Hot Springs se jdeme podívat na termální vodopád a po jídle ještě jedeme skrze pláně plné bizonů k monumentu 4. amerických prezidentů Mt. Rushmore. To je opravdu monumentální socha. Je vidět už z 13 km dálky. Ale kousek odtud se staví největší socha na počest indiánského náčelníka z kmene Lakota, Crazy Horse. Zatím je dokončen pouze obličej. Ale jelikož přijíždíme dost pozdě, čekáme na 21:30, kdy na skálu promítají laserovou show. Na noc se vracíme do Hot Springs.

Wind cave, Deadwood, Devil's tower a doly v Gillette

10.8.2017 - čtvrtek
Ráno si jdu zaběhat k přehradě a podívat se na termální vodopád. Po snídani v hotelu jedeme do jeskyně Wind cave, která je 6. na světě, co co délky a unikátní tím, že se zde nachází naprosto jiné útvary, než obvyklé stalagmity. Je to tím, že že se jedná o suchou jeskyni a vznikla tu výzdoba podobná včelím plastům, popcornu či zmrazkům. Absolvujeme hodinovou prohlídku s průvodcem a jedeme do města Deadwood. Už cestou vidíme spoustu motorkářů na Harley, ale v Deadwood se dozvídáme, že je zde sraz těchto krásných strojů. V tomto městě, které stále vypadá jako z dob divokého západu a kde se nachází i Salón č. 10, kde byl zabit Divokej Bill, je motorek nespočet. Procházíme si hlavní historickou třídu a jedeme na západ k národnímu monumentu, k hoře Devil's tower. Z krajiny čnějícící 264 metrů vysoká hora ve tvaru skalních varhan. Kolem impozantní hory vede turistická trasa, kterou si procházíme a já závistivě koukám na horolezce, kteří tuto skálu zdolávají. Jedeme 100 km na západ k městu Gillette, kde se nachází největší povrchové doly na černé uhlí na světě a zásobují 35% celé USA. Jezdí tu tak obrovské nakladače, že naložené váží 360 tun a jeden nakladač náplní svým obsahem 4 železniční vagóny. My jedeme na vyhlídku odkud je vidět těžba. Večer se ubytováváme v Gillette. Hotel má vyhřívaný venkovní bazén, který před spaním využíváme.

Dlouhý přejezd do Grand Teton NP a jih Yellowstone NP a noc v Idaho Falls

11.8.2017 - pátek
Začnu tím, že dnes jsme ujeli a ušli 1000 km. To, pro představu jaké vzdálenosti tu překonáváme. Ale nesedíme jen v autě. Cestou se kocháme pohledy při průjezdu národním parkem Grand Teton do NP Yellowstone. Přijíždíme jižním vjezdem a zastavujeme u historického dřevěného mostu Fishing bridge, kde je hezký pohled na jezero. Cestou na sever sledujeme stáda bizonů a za chvíli se již ukazuje vulkanická činnost v parku. Tu a tam ze země vystupuje pára. Za chvili projíždíme soutěskou Grand Canyon of Yellowstone kde dole hučí mohutné vodopády. Před setměním zastavujeme a Norris point, kde je mnoho gejzirů, parních ventilů, jezírek a bahenních sopek. Bohužel toho dnes víc nestihneme. Z parku vyjíždíme západním vstupem a jedeme se ubytovat do 200 km vzdáleného Idaho Falls.

Yellowstone NP a nocleh v Odgen

12.8.2017 - sobota
Po ranním běhu a snídani se vracíme do Yellowstone NP. Nejprve jedeme do oblasti Old Faithful, kde je největší koncentrace genzírů na světě. Protože gejzír, podle kterého se to zde jmenuje, chrlí vodu v pravidelných intervalech a další erupce má být až za hodinu, jdeme si projít okruh kolem menších gejzirů a termálních jezer. V 15:00 sledujeme Old Faithful chrlit vodu do cca 15 metrů, ale trvá to asi jen 5 minut a následuje další pauza. To my už jedeme severně do oblasti Mammoth hot springs, kde se formují bílá terasovitá jezírka a dole je jeden vyschlý gejzír kónického tvaru. Samozřejmě se v parku zastavujeme i na jiných místech a vyhlídkách, a proto z parku vyjíždíme až večer. Do půlnoci jedeme na jih až do města Odgen, kde máme objednán hotel.

Antelope island, Salt lake, Salt Lake City a přejezd do Las Vegas

13.8.2017 - neděle
Vyjíždíme směrem na jih a první zastávka je na ostrově ve státním parku Antelope island. Ostrov leží uprostřed Slaného jezera (Great Salt Lake). Zajímavá krajina s pahorky na kterých se pasou bizoni. Jdeme se i namočit do slané jezerní vody, ale je tu tak mělko, že i po 800 metrech co jdeme od břehu, je vody sotva po kolena. Odtud jedeme do centra Salt Lake City na Temple Square. Je zde vidět obrovský vliv církve a peněz. Okazalé kostely a fontány v zahradách. Jdeme se také podívat a Capitol of Utah a přejíždíme do Las Vegas, kde přijíždíme v noci.

Nákupy a aquapark Cowabunga Bay

14.8.2017 - pondělí
V 36°C si dávám ranní běh na 9 km a poté jedeme do aquaparku Cowabunga, dnes je první školní den amerických dětí a aquapark otevírá až v 16:00. Čas do otevření využíváme nákupy a dobrým obědem v Longhorn casino. Od 16:00 do 20:00 plaveme a jezdíme na tobogánech. Výhoda je, že nemusíme nikde čekat a atrakce si užíváme bez front lidí. Večeře opět v Longhorn casino.

Dopoledne u bazénu a večer The Mentalist a Comedy hypnosis

15.8.2017 - úterý
Nikam nespěcháme a u hotelu Boulder casino je hezký bazén u kterého trávíme dopoledne. Večer jdeme na představení The Mentalist, kde vystupuje scénárista stejnojmenné série a zábavnou formou neuvěřitelným způsobem předvídá například čísla, která padnou nebo profily přítomných osob. Lucka s Terkou po představení jedou na hotel a já čekám na show ve 22:00 Comedy hypnosis. Ano opět jdu na Marca Savarda, ale tentokrát jdu na pódium a chci se nechat zhypnotizovat. Bohužel to úplně nevyšlo, protože hypnotizuje 40 lidí najednou, ale alespoň jsem zrelaxovaný a mohu sledovat představení jako divák. Cestou na hotel se stavuji do Ellis Island do pivovaru na pivo.

Red Rock canyon a představení Jeffa Dunnhama

16.8.2017 - středa
Dopoledne trávíme u hotelového bazénu. V 11:00 se odhlašujeme z hotelu a jedeme do 40 km vzdáleného Red Rock canyonu, což jsou nádherné skalní útvary zbarvené do ruda. Kolem vede scénická cesta s vyhlídkami a možnostmi pěší turistiky. Několik takových chodníků si jdeme projít. Vracíme se zpět do Vegas a ženy odkládám do hotelu a jedu do Colosseum v Caesars Palace, kde mi v 18:30 začíná show se světoznámým břichomluvcem Jeff Dunnhamem. Dvě hodiny skvělé zábavy ubíhají velmi rychle. Cestou Na hotel se opět musím zastavit na pivo do Ellis Island.

Poslední nákupy a Circue de Soleil "O"

17.8.2017 - čtvrtek
Ráno jdu do posilovny a po cvičení a snídaňový bufet, kde se, jako ostatně všichni, dokonale přejíme. Několik hodin děláme poslední nákupy a dáváme si pozdní oběd v Longhorn casino. Co jiného, než Monster burger? V 18:30 nám v Bellagio začíná poslední show Circue de Soleil "O". Je to trochu jiné, protože jeviště je obrovský bazén a akrobaté na hudbu dělají akrobatickou show nad vodou i ve vodě. Po úchvatném představení se ještě jdeme projít po Stripu k World of Coca-Cola. A po návratu do Boulder casina, kde bydlíme, zakončuji pobyt ve Vegas, jak jinak, než nějakým gamblingem. Kupodivu jsem svou investici 5$ proměnil v 14.60$.

Přejezd do San Francisco

18.8.2017 - pátek
Po cvičení a bufetové snídani si jde i Terka na chvíli zahrát do dětské herny. Před polednem vyjíždíme na 800 km dlouhou cestu do hotelu Doubletree by Hilton u San Francisca. V hotelu jsme ve 20:45 a hned jdeme do velkého, vyhřívaného bazénu a do jacuzzi.

Zábavní park Six Flags

19.8.2017 - sobota
Ráno si jdu zaběhat a v 9:00 s Terkou vyjíždíme do zábavního parku Six Flags do Vallejo. Cestou přejíždíme Golden Gate Bridge a v mlze vidíme bývalý ostrý žalář na ostrově Alcatraz. V 11:00 jsme na parkovišti u parku, ale dovnitř proudí neuvěřitelné davy lidí, proto se na první roller coaster (horskou dráhu) dostáváme až ve 12:00. Pak už si užíváme den ve stylu fronta, jízda, fronta, jízda, jídlo, fronta, jízda. Bavíme se do zavírací doby, tedy do 20:00. Cestou na hotel se zastavujeme na pár cachí a do obchodu.

Poslední nákupy a odlet do Kanady

20.8.2017 - neděle
Ráno si jdu zaběhat a zaplavat. V 11:00 opouštíme hotel a jedeme na poslední nákupy. Pro jistotu kupujeme i extra kufr, abychom nepřesáhli povolenou hmotnost zavazadel. V podvečer vracíme na letišti auto a nočním letem přelétáme do Toronta v Kanadě.
Autor:
Publikováno:
4. 9. 2017
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Spojené státy americké
Rozloha:
9 631 214 km2
Počet obyvatel:
312 355 000 (32 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Washington, D.C.
Nejvyšší bod:
Mount McKinley (6 194 m)
Používaný jazyk:
Angličtina
Náboženství:
Křesťanské protestantské a evangelikální směry, katolická církev, mormoni, judaismus
Měna:
americký dolar (USD)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
168
Počet publikací celkem:
223
Nejnavštěvovanější země: