Mapa
Rozloha:
27 750km2
Počet obyvatel:
8 308 504 (299 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Port-au-Prince
Nejvyšší bod:
Pic la Selle (2 680 m)
Používaný jazyk:
Haitská kreolština, Francouzština
Náboženství:
římští katolíci 80%, protestanti 16%, svatodušní 4%, adventisté 1%, jiní 1%, ateisté 1%, jiní 3%
Měna:
haitské gourde (HTG)
Popis:
Haiti (Republika Haiti, République d\'Haïti, Repiblik Ayiti) je stát v západní části ostrova Hispaniola v Karibském moři v souostroví Velké Antily. Na východní části ostrova se nachází Dominikánská republika, s níž má Haiti 360 km dlouhou suchozemskou hranici. Ayiti (země vysokých hor) bylo jméno původních obyvatel pro hornatou západní část ostrova. Hlavním městem je Port-au-Prince (1 277 000 obyvatel). Úředními jazyky jsou haitská kreolština a francouzština.
Haiti je z etnologicko-lingvistického hlediska unikátem. Je prvním nezávislým národem v Latinské Americe, prvním postkoloniálními černochy vedeným státem a jediným národem, který získal nezávislost po úspěšném povstání otroků. Haiti je jediným nezávislým frankofonním národem na západní polokouli.
Haiti je také nejchudší zemí amerického kontinentu podle Indexu lidského rozvoje. Dějiny Haiti byly poznamenány politickým násilím. V nedávné době, v dubnu 2004, byl po armádní vzpouře prezident Jean-Bertrand Aristide donucen k odchodu do exilu a dočasnou kontrolu nad zemí převzala stabilizační mise OSN. V roce 2011 byl novým prezidentem Haiti zvolen Michel Martelly.
zobrazit podrobnosti
Fotogalerie - Haiti