16
Oceánie > Palau > Palau (Mikronésie) (16.1. - 28.1.2015)
16.1.2015 - pátek - ztracený den letem na východ
Tentokrát expedici pojímám tak, aby se dala zvládnout s rodinou. Tedy s manželkou a dcerou. Z Prahy do Frankfurtu odlétáme již v 7:10. Zde máme relativně krátký čas a přestup do letadla China air a ztrácíme tím, že letíme na východ do Tapei celý den. Tedy jen v tomto letadle sedíme, jíme, koukáme na filmy a spíme celých 12 hodin!

17.1.2015 - sobota - přestup v Taipei, přelet na Palau a Koror downtown
Před 6:00 pristáváme v Taipei, ale jen se klimatizovaným (rozuměj promrzlým) letištěm přemísťujeme na velmi špatně označenou odletovou stojánku na Koror. Letí nám to až za 6 hodin, ale na sedačkách v polospánku ten čas utíká rychle. Ve 13:00 nasedáme do posledního čtyřhodinového letu, přesunujeme se ještě o jedno časové pásmo na východ a těsně před setměním vidíme krásné ostrůvky, na kterých budeme trávit příštích 11 nocí. Naše jediné přihlášené zavazadlo, speciálně přešitá Ikea taška, ve které máme naše tři koloběžky, dorazilo v pořádku. Pod stále neuklizeným Vánočním stromem, který v tomto tropickém prostředí a v malém letištním prostoru, působí poněkud nepatříčně skládáme koloběžky. Venku je 29°C a skoro 100% vlhkost. A taky tma. K hotelu to z letiště máme asi 8 km, ale na koloběžkách se to zdá, že to bude kousek. Na zádech batůžky a už jedeme. Po 4 km jsme odchyceni místním dobrodějem, který jede do Kororu do kostela. Veze nás až do námi rezervovaného hotelu. Problém nastává až v okamžiku, kdy se chceme ubytovat. Mají nás totiž napsaného, že bydlíme v jiném hotelu. Naštěstí nás během chvilky převážejí a jen co jsme si vyměnili nabídnutý pokoj za správný, je již vše v pořádku. Jdeme zpět do centra Kororu a objednáváme si rybu s rýží. Ryba je zubatá a chutná a stačí jedna pro tři strávníky, jak je velká. Jako pití čerstvý kokosový ořech. Osvěžující tečka před spaním.

18.1.2015 - neděle - na koloběžkách do Malakai
Díky časovému posunu se z hotelu dostáváme až v poledne. Věci si necháváme v hotelu a na koloběžkách jedeme přes centrum Kororu na západ. Projíždíme kolem několika Rock Islands (kamenné ostrůvky, které mají podemletou základnu a vypadají jako hřiby) a dojeli jsme přes několik mostů až do městečka Malakal. Tady je piknikové místo pro místní a hezký rozhled po okolních ostrůvcích. Já odtud stoupám přes botanickou zahradu na vrchol kopce Roisemelachel, který měří neuvěřitelných 124mnm! Poslední úsek vede strmě vzhůru skoro zarostou pěšinou džunglí a k vrcholovému bodu se musí po skále. Jsem tu a otevírá se mi panoramatický výhled na daleké okolí. Už jen pro ten pohled sem stálo za to letět! Spěchám dolů a směrem zpět na Koror, kde je státní rekreační park Long Island State park. Tady se koupeme a šnorchlujeme. Pod vodou sledujeme hejna barevných ryb, mořské okurky, sasanky a korály. Tady odpočíváme až do 17:00. Je čas se vydat pomalu zpět. Na info tabuli vidíme odbočku na tank z II. Světové války, ale místo toho jsme našli Belau National Muzeum, kde bylo sice zavřeno, ale spoustu exponátů mají venku. Včetně lokálního stavení. Pak už jedeme na večeři. Dáváme se chutnou polévku Lomi, ze které se opět najíme všichni tři a jedeme do hotelu vyzvednout si věci. Na recepci jsem poprosil paní, aby nám zavolala do našeho dalšího hotelu a ti nám poslali odvoz. Ubytováváme se v Airai Paradaise Water and Spa hotelu. Večer trávíme plánováním dalších dní a relaxem.

19.1.2015 - pondělí – šnorchlování u KB bridge a Koror
V 9:00 jdeme na hotelovou bohatou snídani a následně do bazénů. K hotelu totiž patří vodní park s tobogánem, skluzavkou, masážními bazény, bazénem s písečnou pláží a plaveckým bazénem. S Terkou blbneme do 12:00, kdy nás minibusem vezou ke KB bridge (most Japonsko-Palauského přátelství) u kterého je skvělé šnorchlování se spoustou barevných ryb a rozlehlých korálových zahrad. Prakticky celé dvě hodiny jsme ve vodě a pod vodou, načež nás další minibus veze do Kororu. Po nákupu v místím obchodě jdeme na molo a relaxujeme pod palmou a plaveme v moři. Před 18:00 nás místní člověk, který se s námi dal do řeči a odvezl nás do restaurace, kterou jsme měli doporučenou od jiného člověka již první večer Emalmalade. Skvělé jídlo za pár dolarů a jedna porce, která je tak velká, že ji ani ve třech nejsme schopni dojíst a zbytek si s sebou nechám zabalit do doggy bag. V 19:00 pro nás přijíždí hotelový minibus a veze nás do hotelu.

20.1.2015 - úterý – Rock Islands, Jellyfish lake, štítovci a Milky Way
Už v Česku jsem přes internet objednal na dnešní den celodenní výlet u společnosti IMPAC. V 8:30 nás u hotelu vyzvedává minibus a jedeme do přístavu. Platíme za celodenní výlet 550USD (cena ovšem zahrnuje i 300USD státní poplatek za vstupy do chráněných oblastí) a za chvíli už jedeme rychlým motorovým člunem spolu s cca 10 Japonci skrze oblast zvanou German channel, což je úzký průjezd mezi několika Rock islands. Rock islands je skupina ostrůvků které mají většinou podemletou základnu a vypadají tak jako hřiby ve vodě. Po 20 kilometrech jízdy (loď jede až 55km v hodině a kapitán to jede na maximum i mezi ostrovy) parkujeme v místě s nádherným šnorchlováním. Ve vodě sledujeme spoustu barevných ryb, korálů a celá hejna se nám doslova pletou okolo hlav. Odtud pokračujeme okolo známé skalní brány v moři až k ostrovu, kde se nachází světový unikát Jellyfish lake. Z lodi je třeba překonat cca 200 schodů vzhůru a následně dolů k jezeru ve kterém žijí medúzy zlaté. Díky absenci přirozených predátorů během doby ztratily žahavou schopnost a my mezi nimi můžeme plavat a šnorchlovat. Jsou v tak hojném množství, že není problém vidět i desítky najednou. Úžasný zážitek! Jsme zde skoro hodinu, ale nám to připadá jako chvilka. Musíme jet dál na jeden z ostrůvků Rock, který má i písčitou pláž. Fasujeme oběd v japonském stylu a hned po jídle jdeme do vody šnorchlovat, protože krom korálů zde můžeme vidět i štítovce. Štítovec je zajímavá ryba, která má srostlou horní ploutev tak, že tvoří přísavku, kterou se přichytí k jiné rybě, nebo i k lodi (proto ten název) a živí se zbytky svého hostilete. Má až 1 metr na délku a vypadá podobně jako žralok. Máme štěstí, během chvilky jich vidíme 8 najednou. Okoupání a najezení jedeme kousek dál mezi Rock islands a přesedáme z motorové lodi do kajaků. Pádlujeme mezi ostrůvky a projíždíme do mořského jezera, kde žije jiný druh medúz a na dně pozorujeme korálové zahrady hýřící všemi barvami. Nakonec nás loď veze do místa zvaného Milky Way. Je to zde pojmenováno proto, že voda je mléčně zabarvená jemným rozpuštěným vápencem který také lovíme ze dna a patláme na sebe. Má údajně léčivé účinky. Chvíli plavání a loď nás veze zpět na pevninu a autobus do hotelu. Před večeří, na kterou jedeme do centra, se ještě koupeme v hotelových bazénech.

21.1.2015 - středa – Okružní jízda autem kolem Palau
Vstáváme v 7.00 a jdeme na snídani. Na 7:30 nám přistavují k hotelu auto, které máme pronajato na celý den. Sranda, že se jezdí vpravo, ale volant je také vpravo. První zastávku děláme u nově postavených vládních budov Capitolu. Obrovský komplex od senátu, ústavního soudu a státních úřadů. Odtud jedeme k moři na 500 metrů dlouhé molo, kde se k nám přidávají dva potulní psi, kteří si chtějí hrát. Nedaleko odtud je i hezky zbarvený místní dům, před kterým stojí pomalovaný kámen jako hlava. Jedeme dál na sever a zastavujeme u přírodní rezervace, která v džungli skrývá největší Mikronézské jezero Ngardok. K jezeru vede stezka džunglí, pozorujeme zde endemické ptactvo, masožravé a jiné rostliny a tráváme v přírodě skoro hodinu. Da další zastávce na severu ostrova se nachází kamenné monolity staré 2000 let. Některé z nich mají vytesány obličeje. Dojíždíme až do nejseverněji položeného přístavu na ostrově, ale dá se říct, že zde chcípl pes. Pár místních rybářů se líně povaluje ve stínu. Otáčíme se na jih a po druhém pobřeží ostrova jedeme k nejvyšším vodopádům Mikronésie Ngardmau. 30 minut naboso scházíme v jílovitém podloží k vodopádům. Nad hlavou občas projede nějaký turista na zip line nebo projede na jedné kolejnici vláček s turisty. Do vodopádů se jdeme okoupat, ale voda je docela chladná. To v jezírcích, které vznikly v řečišti po kterém je nutno také jít, je voda teplejší a s Terkou se v jednom takovém koupeme, a jelikož je i dostatečně hluboké, i skáčeme. Opět musíme vystoupat k autu a pokračujeme na jih. Chceme se ještě podívat na tradiční dům Bai a hrobku bojovníka, ale strhla se průtrž mračen, tak jedeme přímo do Kororu na večeři a do hotelu.

22.1.2015 - čtvrtek – odpočinkový den u bazénu
Vstáváme až v 9:00 a po snídani jdeme k hotelovým bazénům, kde trávíme celý den až do večera, kdy jedeme do Kororu na večeři a na nákup.

23.1.2015 – pátek - ostrov Ngerekebesang a šnorchlování na Long Island
Dopoledne jsme u bazénu, ale na 12:00 se necháváme odvézt do Kororu odkud na koloběžkách jedeme až na konec ostrova Ngerekebesang. Po cestě pozorujeme spoustu květin a zastavujeme u bývalého letiště, které bylo kdysi pouze pro hydroplány. Dnes se zde již nic neděje, ale je zde hezký výhled na moře. Po průjezdu ostrova se vracíme do parku na Long Island a díky velkému odlivu se šnorchlujeme v jiných místech, než minule. Čas plyne a my se vracíme do Kororu na večeři a do hotelu.

24.1.2015 – sobota – vodním taxi na Rock islands a po stopách 2. Světové války
Máme štěstí, protože se nám povedl najít letáček o malé soukromé společnosti provozující vodní taxi. Necháváme se hodit busem do Kororu. V tomto okamžiku si uvědomuji, že na pokoji zůstaly povolenky ke vstupu na Rock Islands, takže mě autobus musí zavézt zpět do hotelu. Díky tomu jsem se služně projel na koloběžce a k WCTC, tedy 7km jedu za 22 minut. Odtud již jedeme k M-dock (u potápěčského centra Fish and Fins). Odtud jedeme malým motorovým člunem k Rock Islands. Kapitán nás vyhazuje u opuštěné části ostrova u zátoky a odjíždí pryč. Po stezce v pralese stoupáme dva kilometry vzhůru okolo pozůstatků z 2. světové války jako jsou velké kanóny, nábojnice do děl, základy vojenských budov či vytesaných úkrytů ve skále. Na vrcholu Ngeremdiu je historická rozhledna na kterou se dá, po zrezlém žebříku, vylézt. Je odtamtud nádherný výhled na okolní ostrůvky. Jdeme zpět k moři a plaveme, šnorchlujeme se a odpočíváme až do příjezdu našeho vodního taxi, které nás odváží zpět na hlavní ostrov. Na koloběžkách jedeme do centra na večeři a pak se nacháváme odvézt do hotelu.

25.1.2015 – neděle – opět vodní taxi k potopeným letadlům a na pláž
Dnes opět vyjíždíme k vodnímu taxi Ungil Sils a kapitán nás veze po docela rozbouřeném moři na zajímavou pláž. Po cestě mi zastavuje na místě, kde pár metrů pod vodou jsou trosky zříceného letadla z 2. Světové války. S Terkou skáčeme přes palubu a šnorchlujeme se okolo tohoto letadla. Pak nás lodí vezou na onu pláž a nechávají nás zde až do 16:00. Na pláži jsme našli další kus jiného letadla a s Terkou odhrabáváme písek, abychom viděli vrtuli a kus motoru. Moře se ještě více rozbouřilo a kapitán, který pro nás přijel oznamuje, že to vezmeme na okolo, takže na loďce hopsáme na vlnách asi o 40km víc. Navíc přichází déšť a na břehu jsme totálně promočení a vydrnkaní. Už jedeme jen na rychlou večeři a na hotel.

26.1.2015 - pondělí – odpočinkový den u bazénu
Vstáváme až v 9:00 a po snídani jdeme k hotelovým bazénům, kde trávíme celý den až do večera, kdy jedeme do Kororu na večeři.

27.1.2015 - úterý – delfinárium Dolphin Pacific
Dopoledne trávíme opět u bazénů, ale ve 12:00 se necháváme odvézt do Dolphin Pacific. To je institice, která ve volném prostředí odchovává a trénuje delfíny. Kupujeme si za 30USD vstup na hodinový program a za chvíli jedeme lodí mezi Rock islands, kde je vybudován areál s podmořskými sítěmi a moly po kterých behem programu chodíme. Hned po příjezdu k sobě fasujeme anglicky hovořící cvičitelku, která nás vede k delfínům. Mají zde zvláštního jedince, který si pořád dává něco na hlavu. Aktuálně to je živá mořská želva, kterou delfín vozí na zádech a používá ji jako hračku. Za chvíli vidi.vidíme delfíny skákat a máme možnost zkusit si i povel k výskoku a pohladit jednoho. Po hodině nás vezou zpět a projíždíme do parku Long Island. Do večera jsme zde ve vodě a u vody a než nás odvezou do hotelu, jdeme opět do oblíbené restaurace Emaimelei na večeři. Jejich Udong beef polévka, kde jedna porce nasytí tri hladové, je nepřekonatelná. Jedná se o silný vývar s těstovinami lomi (hrubé špagety) kusy hovězího, čínského zelí a mrkve. Nahoře plave jedno volí oko (vejce).

28.1.2015 - středa – u bazénu a odlet
Vstáváme už v 8:00 a po snídani musíme sbalit věci, dát si je do úschovy na recepci a pak naposledy jdeme k hotelovým bazénům, kde trávíme celý den až do 17:00. Další zajímavostí Palau a našeho hotelu je to, že je zde zvyk vyřezávat dřevěné desky s reliéfy, kterým říkají story boards. A největší taková visí v lobby. V 17:00 pro nás přijíždí hotelový minibus a veze nás na letiště. Po odbavení a povinné platbě 50USD odletové a zelené daně nás už jen čeká tříhodinový přelet China airlines na ostrov Taiwan do města Taipei. Co se dá zvládnout za 48 hodin v Taipei pojednává další článek na tomto portálu.
Autor:
Publikováno:
1. 2. 2015
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Palau
Rozloha:
458 km2
Počet obyvatel:
20 842 (46 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Koror
Nejvyšší bod:
Mount Ngerchelchuus (242 m)
Používaný jazyk:
Angličtina, Palauština, Japonština
Náboženství:
křesťané , Boží společenství, Liebenzellova mise, svatí posledních dnů, modekngei
Měna:
americký dolar (USD)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
162
Počet publikací celkem:
218
Nejnavštěvovanější země: