16
Evropa > Česká republika > Znojmo a okolí (12.7. - 14.7.2020)

12.7.2020 - neděle - Znojmo, Znojemské podzemí, Gránické údolí

Z Ostravy vyjíždíme v 10:00 rovnou do Znojma, kde jsme za dvě hodiny. Ubytováváme se přímo na náměstí v hotelu Morava. V hotelu dostáváme vouchery do Znojemského podzemí. Ty si na pokladně měníme za vstupenky, ale je to zde dost plné a nejbližší termín prohlídky je až v 15:30. Ve zbývajícím čase se jdeme naobědvat. Po jídle máme čas zajít podívat se na Znojemský zámek, rotundu svaté Kateřiny a na výhled na Znojemskou přehradu. Z vyhlídky je vidět i chrám svatého Mikuláše, do kterého se jdeme podívat i dovnitř. Je tu velmi hezká kazatelna ve tvaru zeměkoule. Přes Dolní náměstí a kolem radniční věže jdeme ke vstupu do Znojemského podzemí. Prohlídka tohoto podzemního komplexu trvá skoro hodinu, kdy nám průvodce vypráví o zdejší historii a je možné si v podzemí dát i víno.
Po hodině jsme venku na slunci a jdeme se projít přes Gránické údolí, kde je spousta dřevěných zvířátek. Po křížové cestě přicházíme až na vyhlídku u kostela sv. Antonína naproti údolí. Je odtud hezký výhled na město. Zpět do města se přes údolí vracíme jinou pěšinou a přicházíme kolem staré vodárny. Vila zasazená ve skále u přehrady je zajímavá. Schody přicházíme do Rajské vinice, kde si ve vinárně na vyhlídce dáváme místní víno a hroznový mošt. V hotelové vinárně si dáváme taky skleničku před večeří v nedaleké Indicko-nepálské restauraci Everest, kde jsme se výborně najedli.

13.7.2020 - pondělí - Loucký klášter, Památník Prokopa Diviše, Zámek Miroslav, Miroslavské kopce, Moravský Krumlov, Valtické podzemí, Levandulia, Enotéka

Po snídani na hotelu se jedeme nejprve podívat na nedaleký Loucký klášter s kostelem, který je tedy dost v zuboženém stavu, ale vypadá, že se pomalu opravuje. V klášteře je sídlo vinařství Znovín. Odtud jedeme na sever Znojma k bývalému působišti a současnému památníku vynálezce bleskosvodu Prokopa Diviše.
V městečku Miroslav parkujeme kousek od místního zámku Miroslav, ale je pondělí a památky jsou zavřené, proto se vydáváme na menší túru do přírodní památky Miroslavské kopce. Ty jsou zajímavé tím, že se prochází vinohrady ve kterých je 7 kopců, které představují stepní plochy se vzácnými rostlinami. Cestou vidíme spousty květin a výhledy do obrovských vinic. Na jednom z kopců si děláme menší piknik. Asi po hodinové okružní trase se vracíme k autu a jedeme do města Moravský Krumlov. Zde děláme takové menší kolečko od kostela Všech svatých přes náměstí až ke klášternímu kostelu svatého Bartoloměje a zpět k rekonstruovanému zámku, kde máme auto.
V Branišovicích se zastavujeme na dobré jídlo v Krčmě u Císařské cesty a jedeme do Valtic. Zde jdeme do propojených sklepů Valtického podzemí, kde koštujeme místní víno a procházíme se v bludišti místních sklepů. Po výborném vínu a troše ochlazení v podzemí se vracíme zpět na slunce a jedeme do obce Starovičky. Zde se nachází společnost Levandulia, která zde provozuje levandulovou farmu. Nejprve se jdeme podívat na levandulové pole, které je asi 1 km vzdálené od prodejny a následně se v místní prodejně díváme, co vše se z levandule dá vyrobit. Já chutnám levandulovou kávu a zkoušíme i levandulový nanuk.
V 19:00 se vracíme do Znojma a hned jdeme do Enotéky. Tedy vinárny, kde si člověk nabije na kartu obnos peněz, vyfasuje skleničku a pak už dle libosti (a zůstatku na kartě) z automatických podavačů vína může ochutnávat ze 120 vzorků. Myslím, že jsme toho za necelou hodinu (zavírali už ve 20:00) stihli ochutnat docela dost. Na večeři jdeme opět do restaurace Everest.

14.7.2020 - úterý - Hrady Vranov, Cornštejn a Bítov a koupání v Mašovickém lomu

Po snídani si balíme všechny věci a jedeme do vesnice Onšov kousek od Vranovské přehrady. Pěšky pak jdeme asi 1 km na vyhlídku Claryho kříž, odkud je krásně vidět hráz přehrady. Odtud přejíždíme do Vranova nad Dyjí a jdeme se podívat do Státního zámku. Bohužel pro nás, se částečně opravuje. Ale i tak se stojí za to jít podívat na vyhlídku z nádvoří.
Ve městě Bítov nejprve parkujeme u zříceniny hradu Cornštejn, kde krom zachovalého zdiva vidíme hnízdit i poštolku. Posléze parkujeme na náměstí v Bítově, kde si jdeme dát oběd a pivo z místního hasičského pivovaru a jdeme i na zámek Bítov. Zde je největší sbírka vycpaných psů na světě. Holky jsou na prohlídku a já se jdu podívat k Dyji. Po hodinové prohlídce jedeme k Mašovickému lomu, kde je hezké okolí a skvělá voda na koupání. Osvěženi pak jedeme domů.
Autor:
Publikováno:
21. 7. 2020
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Česká republika
Rozloha:
78 867 km2
Počet obyvatel:
10 505 445 (133 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Praha
Nejvyšší bod:
Sněžka (1 602 m)
Používaný jazyk:
Čeština, Slovenština, Polština, Bulharština, Chorvatština, Maďarština, Němčina, Romština, Rusínština, Ruština, Řečtina, Slovenština, Srbština, Ukrajinština
Náboženství:
bez vyznání 34,2%, deklarující nějakou víru či vyznání 20,6%, bez údajů 45,2%
Měna:
česká koruna (CZK)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
133
Počet publikací celkem:
147
Nejnavštěvovanější země: