16
Evropa > Česká republika > Velká cesta po ČR (24.6. - 5.7.2002)
24.6.2002 - pondělí - Nový Dvůr, Svobodné Heřmanice, Rešovské vodopády, Uhlířský vrch, Sovinec
Vyjíždíme Wartburgem z Ostravy do arboreta Nový Dvůr. Odtud míříme k dřevěnému mlýnu Hlavnice. Počasí nic moc. Po důkladné prohlídce mlýna jak zvenčí, tak zevnitř, jedeme do Svobodných Heřmanic. Zde si obcházíme bývalý břidlicový lom Šifr kolem dokola. Spousta trampů okolo, ale nikdo ve vodě. Bodejť! V té zimě to ani moc nešlo. Jedeme směr Jeseníky a jdeme na Venušinu sopku. Jedná se o dávno vyhaslou sopku, kde je červená půda a roste zde spousta endemických (pouze v dané lokalitě se vyskytujících) rostlin. Kousek odtud se zastavujeme na Uhlířském vrchu a v mírném deštíku si procházíme křížovou cestu nahoru. A jedeme dál. Na Rešovské vodopády, kde si děláme cca dvouhodinovou túru po této přírodní památce. No a míříme směr hrad Sovinec. Po cestě, ve vesnici Skály, je je hezká kaple a hodně starý hřbitov. K hradu Sovinec přijíždíme již za šera. Procházíme si alespoň nádvoří a večeříme z vlastních zásob. V nedalekém lesíku si stavíme stany, kde přečkáváme noc. Celková vzdálenost dne autem 159 km.

25.6.2002 - Šternberk, Olomouc a zoo a Šiklův mlýn
Ráno jedeme do města Šternberk. Procházíme si hrad a klášter a odtud jedeme do Olomouce, kde trávíme většinu dne. Na náměstí se koná jarmark, jdeme se podívat na olomoucký orloj, kostel sv. Mořice - dóm. Procházíme i městskou galerii s výstavou fotografií a jedeme na Svatý Kopeček. Procházíme si zoologickou zahradu. Večer jedeme do Šiklova mlýna, kde přijíždíme chvíli před půlnocí. Celková vzdálenost dne autem 190 km.

26.6.2002 - Šiklův mlýn, skanzen Veselý kopec, Pardubice, divadlo Noc na Karlštejně na Kunětické hoře, jazz v Hradci Králové a cesta do Prachovských skal
Ráno balíme stan a jdeme si projít country městečko Šiklův mlýn před zahájením sezóny. Jsme zde zcela sami a to znamená bez indiánů a kurtizán. Odtud jedeme do krásného skanzenu Veselý Kopec, kde jsme se díky našemu statutu dostali i do běžně nepřístupných prostor a objektů. Zde i obědváme místní speciality. Do Pardubic jedeme kolem Kunětické hory. Vidíme, že se zde koná představení pod širým nebem Noc na Karlštejně s Radovanem Brzobohatým. To si nemůžeme nechat ujít. Kulisy hradu skvěle dokreslovaly tento muzikál. Aby kultury nebylo málo, jedeme po představení do Hradce Králové kde se koná divadelní a jazzový festival. Posloucháme jazzový koncert pod širým nebem. Z města vyjíždíme omylem protisměrem a policie zasahuje bravurně. Díky jejich vstřícnému postoji zdárně zdoláváme výjezd z města směr Prachovské skály, kde i nocujeme. Dnešní etapa autem 202 km.

27.6.2002 - Prachovské skály, hrad Trosky, Bezděz a Máchovo jezero
Ráno vyrážíme na túru po skalním městě v Prachovských skalách, a protože je krásně, jsou i hezké vyhlídky. Po poledni jedeme pod hrad Trosky. Samosebou jdeme na prohlídku i na vyhlídku a pokračujeme dále k rybníku Hrůdka. Sice trochu prší, ale na koupání to nevadí. Pokračujeme na hrad Bezděz, který si prohlížíme a chvíli relaxujeme u dalšího rybníka. Večer se přesouváme do kempu u Máchova jezera, kde dobíjíme baterie pro zařízení, tak ty naše v hospodě u piva. Dnešní etapa autem 130 km.

28.6.2002 - Česká Lípa, pevnost Terezín a Karlovy Vary
Ráno přijíždíme do České Lípy a začínají problémy s našim vozem. Auto Franta opravil, nakoupili jsme zásoby a nejparnější část dne včetně oběda trávili u rybníku Habřina. Jedeme si prohlédnout pevnost Terezín, která sloužila za války jako koncentrační tábor a hned poté přímo do Karlových Varů na minerálku. Procházíme si město, kolonádu a chutnáme všechny minerální prameny, které na prohlídce potkáváme. V noci jedeme směr Mariánské Lázně, ale nocujeme cca 10 km před městem. Dnešní etapa autem 264 km.

29.6.2002 - Mariánské Lázně a Skryjská jezírka
Ráno si procházíme Mariánské Lázně, testujeme minerální prameny a posloucháme zpívající fontánu. Wartburg zlobí, takže jej na pumpě musíme opravit a jedeme na Skryjská Jezírka. Ty si procházíme, ubytováváme se v kempu a večeře je pouhou přílohou k pivu. Dnešní etapa autem 155 km.

30.6.2002 - hrad Křivoklát, Koněpruské jeskyně, Karlštejn a Malá Amerika
Ráno přijíždíme na hrad Křivoklát. Ten prolézáme včetně místních obchůdků, kde se dá koupit například i pás cudnosti či rytířské brnění. Cestou na Karlštejn se zastavujeme i v Koněpruských jeskyních, V městečku Karlštejn jdeme na výstavu betlémů, proházíme se okolo Karlštejna a po večeři hledáme lom Malá Amerika. Povedlo se a já se v této průzračné vodě i koupu. Jedeme směr město Tábor, kde cca 20 km od města nocujeme na louce. Dnešní etapa autem 160 km.

1.7.2002 - Tábor, Třeboň a rybník Svět
Ve městě Tábor již potřebujeme servis vozu. Během opravy si Tábor procházíme a jakmile je vůz připraven, jedeme do Třeboně. První zastávka je v pískovém lomu, kde si dáváme nutnou koupel. Teprve poté jdeme do centra na prohlídku. Také jdeme omrknout náš největší rybník, rybník Svět. Nocujeme u jednoho malého rybníka, kde si rozděláváme oheň a opékáme klobásky a v rybníku se v noci koupeme.

2.7.2002 - Telč, Znojmo, Mikulov a Lednice
Po ranní rybniční koupeli jedeme do Telče. Procházíme si zámecký park a jdeme na výstavu obrazů Jana Zrzavého. Po příjezdu do Znojma jdeme na oběd, podívat se do místního kostela a procházíme město. Protože máme spoustu času, jedeme do Mikulova, kde stojí Ditrichsteinská kaple ve které jsou uloženy rakve panovníků. Také se jdeme podívat na začátek křížové cesty na Svatý Kopeček (jiný, než v Olomouci). Do kempu Apollo v Lednici přijíždíme v podvečer. Ubytováváme se a jdeme na houpačky k vodě. Večer dojela další část naší výpravy (Pavel, Daniela, Bert a Lucka V.). Na přivítanou jdeme pořádně zapařit do hospody.

3.7.2002 - Lednický zámek, arboretum a minaret
Dopoledne jdeme na návštěvu Lednického zámku. Hned vedle stojící arboretum se skleníky procházíme také. Stoupáme po točitém schodišti na vrch minaretu a sledujeme přehlídku dravých ptáků s ukázkami lovu. Je zde možnost jezdit i na koni, čehož někteří členové výpravy využívají. Odpoledne a večer trávíme aktivní odpočinek v místních občerstvovnách - v hospodě u Zlatého páva a v hospodě v kempu.

4.7.2002 - Mikulov, Dívčí hrad a sklípek v Pavlově
Ráno nám kazí škaredé počasí. Prší, a proto nevstáváme ani nijak brzy. Balíme mokré stany a jedeme auty do Mikulova. Odtud jdeme po křížové cestě na Sv. Kopeček. Během procházky jsme všichni komplet promočení, a proto hledáme hospodu, kde by se dalo najíst a uschnout. Tu nalézáme po poledni kousek od Pavlova pod Sirotčím hrádkem. Je bohužel zavřená. Ptáme se místního, kde by se tu dalo najíst, a on to majitel té zavřené hospody. Takže nám otevřel, my schneme a hrajeme u toho karty. Přestává pršet a my můžeme vyrazit na zříceninu hradu Sirotčí hrádek a hned poté na Stolovou horu. V Pavlově se poptáváme po vinném sklípku na večer. Povedlo se, ale máme dojít až večer. Čas využíváme tak, že se jdeme projít na Dívčí hrad, který se tyčí přímo nad Pavlovem. Bereme to nejkratší, tudíž nejstrmější cestou. Shora je nádherný výhled do širokého okolí. Po návratu jdeme rovnou do vinného sklípku, kde nám sklep mistr servíruje spoustu vína i jídla.

5.7.2002 - Bolkův ranč v Olšanech a cesta do Ostravy
Sklípek včera byl poněkud náročnější, takže dopoledne trávíme u vody. Odpoledne jedeme na ranč Bolka Polívky v Olšanech. Po cestě nás zaujal kopec, který měl lesostepní charakter, takže malá procházka. Na ranči jsou všechny koně ustájeny z důvodu velkého horka, tak to otáčíme a jedeme přímo do Ostravy.
Autor:
Publikováno:
16. 5. 2015
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Česká republika
Rozloha:
78 867 km2
Počet obyvatel:
10 505 445 (133 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Praha
Nejvyšší bod:
Sněžka (1 602 m)
Používaný jazyk:
Čeština, Slovenština, Polština, Bulharština, Chorvatština, Maďarština, Němčina, Romština, Rusínština, Ruština, Řečtina, Slovenština, Srbština, Ukrajinština
Náboženství:
bez vyznání 34,2%, deklarující nějakou víru či vyznání 20,6%, bez údajů 45,2%
Měna:
česká koruna (CZK)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
162
Počet publikací celkem:
218
Nejnavštěvovanější země: