16
Evropa > Francie > Toulouse (Francie) na půl dne (19.4.)
Díky docela dlouhému přestupu na letišti Toulouse jsme se rozhodli toto historické, krásné město položené na řece Garrona a k tomu zařazené na seznamu UNESCO, prozkoumat. A udělali jsme moc dobře. Tohle město totiž rozhodně za prozkoumání stojí.

Na letišti vystupujeme v 7:30 ráno a přímo před halou stojí autobusy jedoucí směr Garre routiere (hlavní nádraží). Vystupujeme po 2 zastávkách. Platit se dá přiložením karty v autobuse, takže žádný problém. Cesta trvá jen 14 minut a odtud jdeme na okruh městem pěšky. Vystupujeme kousek od japonských zahrad Jardín Japonais Pierre Baudis. Ty jsou volně přístupné a opravdu moc hezké. Jsme tu prakticky jediní návštěvníci a v tomto období akorát kvetou sakury (japonské třešně), které se odráží na hladině jezírka u něhož stojí japonský pavilon. Chodníčky jsou lemovány okrasnými keři.
Ulicí, která je pomalovaná Graffiti, nebo jak tomu místní říkají Street Art se dostáváme k Basilique Saint-Sernin, Bazilika svatého Saturnina z Toulouse je románská bazilika vybudovaná v letech 1080-1120 v Toulouse nad hrobem sv. Saturnina z Toulouse. Kolem baziliky procházíme starými uličkami až na náměstí Place du Capitule. Dáváme si v místní kavárně čaj a jdeme se podívat na historický kamenný most Pont Neuf přes řeku Garonu. Hned za mostem je upravený parčík před historickou nemocnicí z červených cihel Hôtel-Dieu Hospital. A kousek dál míjíme vodní tvrz Le Château d'eau Charles Laganne. V tomto rozlehlém nemocničním komplexu je i kostel Dôme de la Grave, který je se svou kupolí asi nejsymboličtější stavbou tohoto komplexu.
Vracíme se zpět na náměstí Place du Capitole, Kde je budova místní správy Capitule. Toulouse nemá radnici, ale protože zde sídlila vláda celého kraje je zde rovnou tahle budova. Po projití bezpečnostní kontrolou se dostáváme dovnitř, kde to je hezčí než v muzeu. Nádherné obrovské obrazy, sochy i historický nábytek a to vše je možné si projít volně a bezplatně. Dokonce procházíme i místností, kde může zasedat vláda. Po této prohlídce se vracíme na autobus a jedeme zpět na letiště.

Video celé dovolené Vídeň - Alicante - Toulouse - Ibiza: https://youtu.be/kXq6LrE9Y04
Autor:
Publikováno:
3. 8. 2023
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Francie
Rozloha:
543 965 km2
Počet obyvatel:
65 436 552 (120 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Paříž
Nejvyšší bod:
Mont Blanc (4 807 m)
Používaný jazyk:
Francouzština
Náboženství:
římskokatolické 83–88%, islám 5–10%, protestanství 2%, judaismus 1%
Měna:
euro (EUR)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
161
Počet publikací celkem:
216
Nejnavštěvovanější země: