16
Evropa > Polsko > Středem Polska od jihu na sever a zpět (18.8. - 21.8.2022)

18.8.2022 - čtvrtek - Toruń

Chvíli po 15:00 vyjíždíme z Ostravy autem ve kterém máme naložená silniční kola. Jedeme prakticky přímo na sever po, zatím, neplacené, dálnici a odbočujeme až do města Toruń. Toruň je polské město v Kujavsko-pomořském vojvodství a je jedním z hlavních měst tohoto vojvodství. Staré toruňské město je zapsáno na seznam UNESCO. A podle počtu obyvatel je na tom přibližně stejně jako například Ostrava. V Toruni se narodil astronom Mikuláš Koperník. My se ubytováváme se v historickém hotelu Heban přímo v centru tohoto hezkého města a hned vyrážíme pěšky do ulic. Procházíme kolem kostela Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Katarzyny. Zajímavostí Toruně je i to, že je to město, kde se také všude peče perník a jsou zde i sochy, muzeum a spousta věcí spojená s pečením perníku. Že by konkurence Pardubicím?
Jdeme na náměstí (rynek), kde uprostřed krásných měšťanských domů stojí v centru čtvercového náměstí Ratusz - stará radnice. A před ní majestátní socha Mikoláše Koperníka. Na náměstí stojí také kostel Kościół pw Ducha Świętego. V celém městě tento prodloužený víkend probíhá festival světel a i na kostel po setmění probíhá video mapping na hudbu. A mezi těmito budovami je kašna, která je vlastně Pomnik Flisaka, houslisty. Po obvodu kašny jsou mosazné žáby, které jsou dalším symbolem tohoto města. Po prohlídce centra jdeme do typické nálevny Pijalnia wódki i piwa, která je v každém pořádném polském městě. To, když chce turista celkem levně (oproti restauracím) pořídit čepované pivo, nebo si dát jednu či více půlek ochucené vodky.
Procházíme kolem domu, kde byla tiskárna a ta vytiskla první polský výtisk slavné knihy Pan Tadeusz od Adama Mickiewicze. Přicházíme až k zajímavému cihlovému domu Stary Spichrz, jehož okna vypadají jako zvonky, nebo pece. A nechybí ani prohlídka rodného domu Mikoláše Koperníka v jedné ze zdejších malebných ulic. Kolem katedrály pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty jen procházíme k historické Bramě Mostowe od které koukáme na cihlový měšťanský dvůr - Dwór Mieszczański. Procházíme pod klenbou stavby Gdanisko zpět na náměstí, kde je promítání animací na kostel již v plném proudu. Na hotel se vracíme až hodně po půlnoci.

19.8.2022 - pátek - Toruń a Bydgoszcz na kole a večerní Gdańsk

V 8:00 máme na hotelu snídani. Ihned poté si bereme z auta kola a projíždíme si širší centrum Toruně. Začínáme u funkcionalistických betonových slunečních hodin v parku a kolem ohromné řeky Wisły jedeme k městské bráně Klasztorna před kterou je ukázka podvodní miny, které se zde vyráběly během války. Branou projíždíme do centra na náměstí a poté jedeme kolem několika velkoformátových výzdob, které tu jsou z důvodu festivalu světel. Uličkou kolem Stareho Spichzu, kde jsme byli i včera, jedeme asi k největší zajímavosti města a tou je Krzywa wieża. Cihlová věž, která je opravdu tak křivá, že když se o její zeď člověk opře zády a paty dá ke zdi, tak jen málokdo se udrží, aby nepřepadl dopředu. A samozřejmě to zkouší každý.
Na kole jedeme k autu a tím se přesouváme do města Bydgoszcz. Parkujeme pod bývalou krásnou cihlovou vodárnou Wieża Ciśnień, ze které je nyní Muzeum vodovodů a kanalizací, ale my vytahujeme kola a věž jen objíždíme a následně jedeme směr historické centrum. Přímo přes náměstí vede 18 poledník a je zřetelně přes celé náměstí vyznačený. Přejíždíme na Mlýnský ostrov - Wyspa Młyńska, kde z bývalého mlýna je uděláno muzeum a hezký park, kydy protéká voda upraveným náhonem, ve kterém je možné se i osvěžit. Přes řeku Brda, jež protéká Bydgoští, je socha provazochodce a ještě tady stojí za zmínku socha Ławeczka Mariana Rejewskiego. Marian Rajewski byl geniální polský matematik, kterému se podařilo prolomit kód Enigma a tím zásadně přispět k uspíšení konce II. Světové války.
Přejíždíme do historického města Chełmno a rovnou jedeme na náměstí, kde uprostřed stojí historická radnice - Ratusz. Tady si dáváme k obědu polskou specialitu zapiekanku a jedeme až k moři do města Gdańsk.
Přijíždíme na levné ubytování na kraji města už skoro za tmy. Do centra jedeme místním autobusem a vystupujeme už za tmy. Trojměstí, jak se Gdańsk, Gdynia a Sopot nazývají jsou historická města u pobřeží a po válce byly hodně poničené, ale vše se šetrně zrekonstruovalo. Vystupujeme na náměstí Targ Węglowy - Uhelný trh. Kolem historických budov jdeme ulicí Długa - Dlouhou, což je něco jako promenáda k radnici - ratusz a odtud se jdeme podívat k Marině. Tedy k vodě, kde jsou skoro všichni návštěvníci. Je to velká promenáda s bary, restauracemi a hezkým výhledem na vodní kanál a novou výstavbou na protějším břehu, která je architektonicky perfektní jdeme kolem nejstarší a nejzachovalejší přístavní brány v Evropě, která je nyní součástí promenády a zastavujeme se u věže Wieża Bazyliki Mariackiej. Je to vyhlídková věž na kostele, ale nahoru nejdeme. Je totiž 23:00. To je čas navštívit skvělou Polskou franchizu Ministerstwo Śledzia i Wódki. Zaměřují se na shoty z vodky, pivo a sledě. Ty shoty jsou vlastně miniaturní míchané drinky. Pár si jich dáváme. I sledě na zahnání hladu a ještě pokračujeme v procházce večerním městem před návratem na hotel.

20.8.2022 - sobota - Westerplatte, Gdynia, Krynica Morska, hranice s Ruskem a Olsztyn

Ráno přejíždíme na nedaleký poloostrov Westerplatte u Baltského moře. Na poloostrově během dvacátých let 20. století postavili Poláci překladiště, které později chránila jejich vojenská jednotka. Útokem na ni začaly 1. září 1939 boje druhé světové války. Procházíme se okolo pomníku, kde je i pamětní deska návštěvy papeže Jana Pavla II. a kolem hřbitova, který se aktuálně předělává a vidíme i pozůstatky muničních skladů. Odtud dále přejíždíme do města Gdynia.
První zastávku děláme u Urząd Morski. Budova odkud se řídí polská námořní plavba už víc než 100 let. Na kole jedeme na pláž Plaża Miejska, kde je písek a moře je dokonce mimořádně prohřáté, takže se svlékáme do trenek a jdeme si zaplavat. Projíždíme kolem moře po Bulwar Nadmorski im.Feliksa Nowowiejskiego a zaujme nás stánek Fish&Chips, kde si dáváme smaženou rybu a hranolky na oběd. Příjemné sedět u moře, jíst rybu a popíjet místní pivo. Pak projíždíme až na velkou promenádu, což je vlastně velké molo vedoucí do moře Molo Południowe. Tady jsou stánky, ruské kolo, ponorka Nautilus a u břehu jsou zakotveny známé lodi jako plachetnice Dar Pomorza a vojenská loď, jež je již vojenským muzeem ORP Błyskawica.
Po prohlídce jedeme na tenký poloostrov, kterému se česky říká kosa, ale polsky se jmenuje Mierzeja Wiślana. Te to 60 km dlouhá tenká čára v moři, která je trochu méně známá, ale Poláky stejně navštěvovaná jako poloostrov Hel. Ve městě Krynica Morska, kde zastavujeme se jedeme na kole podívat na červený maják Latarnia Morska a na vyhlídku na místní kopec. Bohužel výhledy nejsou, jelikož stromy vyrostly výš, než je rozhledna. Pak pokračujeme dál až na konec kosy, tedy na konec člověkem udělaný. Jinak poloostrov pokračuje dalších 25 km. Tento konec je plot hlídaný celní stráží a za plotem se nachází nejzápadnější část Ruska. Dál, tedy na Ruské území nás stráž nepustí a na ceduli je jasně napsáno, že za ilegální překročení hranice hrozí tři roky vězení. To riskovat nechceme. Děláme pár fotek a jedeme kousek před město Olsztyn do vesnice Łupstych. Tady má Lukáš svého kamaráda a nechává nás u sebe v domě na břehu jezera Ukiel. Kamarád nás i večer hostí jídlem a pivem z nedalekého pivovaru v Olsztyně.

21.8.2022 - neděle - Olsztyn, Płock a cesta domů

Po snídani se jdeme podívat na kamaráda Lukáše, jak jezdí na závodním kajaku na jezeře. Je totiž mistr Polska a kdysi dokonce reprezentoval Poláky na olympiádě. Po snídani jedeme všichni do nedalekého Olsztyna a nejprve se jdeme podívat na náměstí a jdeme k městské bráně Wysoka brama a následuje nádvoří hradu Kapituły Warmińskiej. Před mostem přes hradní příkop je velká socha Mikolaje Koperníka a na nádvoří kamenná socha s názvem Baba Pruska. K autu se vracíme kolem konkatedrální baziliky św. Jakuba Apostoła a kolem sochy Sv. Jana Nepomuckého. Kde jinde, než na mostě? Přejíždíme kousek k jezeru a jdmee se podívat na profi loděnici a děláme procházku kolem jezera. Tady je vidět, že vodní sporty na jezerech, které jsou většinou spolu propojené jsou tu in. U jezer jsou dokonce pláže, na který se lidé sluní, nebo provozují plážové sporty.
Vracíme se pro naše auto a jedeme už na jih směr Česko. Cestou se ještě zastavujeme ve městě Płock a na kole míříme na hlavní náměstí Stary Rynek s kašnou a radnicí. Tohle město leží na břehu majestátní řeky Wisla kolem které se projíždíme a v jednom místě vede stezka nad přístavem a vodou po montované ocelové lávce odkud jsou hezké výhledy na vodu, parníky a na zámek na pobřeží. Po této projížďce už jedeme až do večera domů.
Autor:
Publikováno:
21. 9. 2022
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Polsko
Rozloha:
312 679 km2
Počet obyvatel:
38 511 824 (123 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Varšava
Nejvyšší bod:
Rysy (2 499 m)
Používaný jazyk:
Polština, Němčina, Běloruština, Kašubština, Litevština
Náboženství:
katolické 89%, ostatní: 11%
Měna:
polský złoty (PLN)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
161
Počet publikací celkem:
212
Nejnavštěvovanější země: