16
Evropa > Česká republika > Starý Jičín - zřícenina hradu a víc (13.2.)
Další z jednodenních výletů. Z Ostravy je to do Starého Jičína autem cca 40 minut. Obvykle bývají parkoviště dole plná, ale u hřbitova se vždycky nějaké místo najde, navíc bezplatně.

Od auta děláme malou zacházku na dolní náměstíčko, kde stojí socha sv. Jana Nepomuckého odtud jdeme pomalu do kopce kolem městského vodovodu z roku 1902. Odtud je to jen kousek k farnímu kostelu sv. Václava. Zmínky o kostelu jsou doloženy už z roku 1376, ale klidně může být starší. V 16. století kostel renesančně přestavěli a pak opět předělali do barokního stylu v letech 1686 a 1706. Ke kostelu vedou zastřešené schody a celý je hezky opraven. Můj tip je omrknout vitrážové okno nad vchodem do kostela.

Nahoru k hradu na Starojickém kopci (496 m) jdeme nejkratší cestou, která vede kolem božích muk. Zřícenina je volně přístupná a město se snaží alespoň sanovat zdi, aby se dále nerozpadal. Hrad vznikl na konci 12. nebo na počátku 13. století, první písemná zmínka o něm pochází z roku 1240. Byl postaven na místě původní dřevěné tvrze a díky své strategické poloze a širokému výhledu do okolí plnil především vojenskou úlohu jako ochrana tzv. Jantarové stezky do Polska. Patří tedy k nejstarším hradům v Čechách. Z hradních zdí je hezký výhled do širokého okolí. V zimním období nefunguje ani muzeum ani hradní restaurace, což jindy také stojí za návštěvu. Sestupujeme k autu stejnou cestou.
Autor:
Publikováno:
13. 2. 2022
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Česká republika
Rozloha:
78 867 km2
Počet obyvatel:
10 505 445 (133 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Praha
Nejvyšší bod:
Sněžka (1 602 m)
Používaný jazyk:
Čeština, Slovenština, Polština, Bulharština, Chorvatština, Maďarština, Němčina, Romština, Rusínština, Ruština, Řečtina, Slovenština, Srbština, Ukrajinština
Náboženství:
bez vyznání 34,2%, deklarující nějakou víru či vyznání 20,6%, bez údajů 45,2%
Měna:
česká koruna (CZK)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
134
Počet publikací celkem:
174
Nejnavštěvovanější země: