16
Evropa > Španělsko > Santa Pola, Cartagena a Sierra de Bérnia Španělsko (16.4. - 18.4.2023)

16.4.2023 - neděle - Santa Pola a Torrevieja

Město Santa Pola leží mezi městy Alicante a Torrevieja. Jedeme autem do Sierra de Santa Pola a parkujeme kousek od majáku Faro de Santa Pola. Je duben, ale tady už je docela horko a v této krajině, kde přežívají jen sukulentní a trnité rostliny jdeme na túru. Kolem majáku poletují paraglidisti, kteří jsou tu ostatně skoro vždy, když tu jsem. Touto náhorní planinou vede množství stezek pro pěší a cyklisty a člověk se tu může klidně potulovat celý den. My se jdeme podívat na vojenský objekt Artillería de Costa, což je pobřežní bunkr. Následně se vracíme k majáku od nějž vede stezka Platja del Carrabasí. Je to dřevěný chodník, který končí plošinou přesahující útes na kterém jsme a ten tvoří vyhlídku na moře na na ostrůvek Tabarca pod námi. Taky kolem nás neustále krouží paraglisti, protože je tu výborná termika pro létání.
Po procházce se jedeme ubytovat do Torrevieja a večer jdeme zapařit do klubu Oz. Ten funguje jen v neděli. Je to obří diskotéka a je narvaná k prasknutí.

17.4.2023 - pondělí - Cartagena

Ráno jedeme autem do historického města Cartagena. Auto parkujeme kousek od sochy Kryštofa Kolumba poblíž přístavu. Přes vodu vidíme zříceninu hradu Castillo de Galleras a hned vedle nás maluje mistr graffiti výmalbu schodiště a mostu. Jedná se o opravdové obří umělecké dílo s motivy podmořského světa.
Naše kroky vedou na kopec na kterém jsou zbytky hradu, ale cestou vidíme tubus výtahu Ascensor, kterým se obvykle na kopec vyjet dá. Dnes je pondělí a jak hrad, tak výtah nejdou otevřeny. To nám nebrání si to vyjít pěšky na vyhlídky. Cestou míjíme obří plastiku na zdi Alfonso Torres. Z vrcholu kopce pak vidíme římské divadlo Anfiteatro Romano a starou arénu pro býčí zápasy Plazza de Torros. Na vrcholu je taky pozůstatek po majáku Linterna. Scházíme směrem na centrum města kolem historického římského divadla Teatro Romano. Kolem Palacio Riquelme scházíme až na náměstí, kde obdivujeme Palacio Consistorial de Cartagena, což je jednak správní úřad, ale hlavně moc hezká budova na náměstí. Ještě jedna budova na stejném náměstí stojí za vidění a to Casa Perdeiro, což je nárožní dům, který se rozšiřuje jak ulice z náměstí vycházení nerovnoběžně.
Po dobrém jídle v místní restauraci se vracíme k autu a jedeme zpět do Torrevieja.

18.4.2023 - úterý - Túra v Sierra de Bérnia

Celkem brzy ráno jedeme na sever do hor. Auto necháváme ve vesnici Cases de Bérnia, bereme batůžky a vyrážíme na 12 km dlouhou okružní túru v pohoří Sierra de Bérnia. Jdeme po vyznačené turistické značce okruh po směru hodinových ručiček. Celou cestu máme nádherné výhledy. V jedné části trasy vede značka skrze pohoří na druhou stranu jeskyní. Průchod je tak nízký, že je třeba jít po kolenou nebo prostě lézt po všech čtyřech. Ale jakmile člověk proleze skálou, rozevře se velký jeskynní prostor a skrze něj je nádherný výhled na pobřeží s městem Benidorm. Po svačině u jeskyně pokračujeme stezkou na Fort de Bérnia, což jsou pozůstatky cihlové pevnosti. Dnes už tu zbylo jen pár cihlových oblouků a dost často se v okolí pasou ovce. Dnes sice ne, ale skoro vždy je tu pasák se svým stádem. Asi po pěti hodinách scházíme zpět k autu a jedeme zpět na ubytování.

Video celé dovolené Vídeň - Alicante - Toulouse - Ibiza: https://youtu.be/kXq6LrE9Y04
Autor:
Publikováno:
3. 8. 2023
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Španělsko
Rozloha:
504 782 km2
Počet obyvatel:
46 063 511 (91 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Madrid
Nejvyšší bod:
Teide on Tenerife in the Canary Islands (3 718 m)
Používaný jazyk:
Španělština, Regionálně katalánština, Baskičtina, Galicijština
Náboženství:
katolické
Měna:
euro (EUR)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
167
Počet publikací celkem:
221
Nejnavštěvovanější země: