16
6.6.2013 - čtvrtek - práce a cesta z Brna do Mariboru
Ve 20:00 jsme už byli všichni a mohli ve dvou autech vyjet přes Rakousko do Slovinska. Po cestě jsme stavěli na cache. K Mariboru jsme dojeli okolo 2:00 ráno. U jedné cache na kopci mezi vinicemi jsme si našli plácek, kde si lidi postavili 4 stany a já si ustlal v autě a v pohodě spal až do rána.


7.6.2013 - pátek - lov v Mariboru a cesta do Zadaru
Ráno jsme probrali cache na úbočích před Mariborem a taky jsme posbírali co šlo ve městě a okolo řeky Dravy. Následoval power trail s 30 cachemi a pomalu jsme se sunuli na jih do Chorvatska. Do Zadaru jsme se procachovali okolo 22.00, našli si ubytování v privátním penzionu hlavně pro to, abychom si mohli dát sprchu a já šel spát.


8.6.2013 - sobota - pobřežím do Makarské
Před 9:00 jsme vyjeli dále okolo pobřeží na jih směrem na Makarskou. Zastavujeme na většinu cachí po cestě, vyjíždíme na kopce, kde by byl problém i vyjít pěsky, prolétáváme skrz historická městečka a máme asi 5 minut na to se okoupat, což využíváme. Večer jsme dojeli do Makarske, a naštěstí hned v prvním penzionu se ubytováváme, dáváme sprchu a za chvíli jdeme na promenádu kolem moře na večeři. S Jankem jsme si dali rybí megatalíř pro dva a láhev místního vína. Ostatní měli buďto totéž, nebo palačinky, případně jen pivo. Po půlnoci jsme skončili odlovit poslední cache v Makarske a šli spát.


9.6.2013 - neděle - cesta přes Sv.Jura, Bosnu a Herzegovinu a Černou Horu do Albánie
V 8:00 jsme vyrazili autem na vrchol nejvyššího kopce v okolí Sv.Jura. Serpentinami jsme vystoupali do výšky 1741mnm. Silnice je tak úzká, že pokud jsme potkali auto v protisměru, byl to vždy problém. Na vrcholu jsme našli cache a nafotili nějaká panorama a jeli kousek níže na začátek výšlapu na vrchol Vosac (1422mnm). Tam jsme museli serpentinami vyběhnout a jít ještě kus po hřebeni, abychom krom výhledů našli ještě další cache a jeli jsme dolů do města. Oběd proběhl na chodníku před obchodem. Další cesta nás zavedla k bývalému luxusnímu hotelu Jadran. V ruinách jsme našli další cache a mohli se přes Drvenik posunovat stále na jih. Při průjezdu okolo Bačinských jezer se mi povedlo přesvědčit Pepu, aby odbočil a my se mohli v jezeře okoupat. Skvělá voda výborně osvěžila. Po koupeli projíždíme hranice do Bosny a Hercegoviny, kde hned za hranicemi nalézáme první cache této země a za 7 kilometrů opět vyjíždíme do Chorvatska. Hezká zastávka je město Dubrovník, kde si nejprve prohlížíme historickou část města, kde shodou okolností hraje dechový orchestr. Slunce pere do vyleštěné dlažby na náměstí, hodiny na kamenné věži ukazují 19:00 a my máme na prohlídku celých 10 minut. Pak se jedeme podívat na město shora od vysílače. Zrovna zapadá slunce a to hezky barví město dole. Pokračujeme dále a v klidu překračujeme hranice do Černé Hory. První zastávka je město Herzeg Novi, což je nádherné historické městečko s klášterem. Město bylo trochu jako z hororu, protože tak pozdě v noci tam nebyli žádní lidé, ale zato spousta koček. Po prohlídce jsme pokračovali na jih a v jednom místě museli přejet trajektem Boku Kotorskou. Překročili jsme hranice do Albánie a Pepa to vzal na sever do hor, kde jsme měli v plánu ráno jeden výstup na vysokou horu. V autě jsem podřimoval do rozednění a Pepa stále jel.


10.6.2013 - pondělí - Albánie Durrane a Tirana
Ráno jsme se snažili vyjet autem co nejblíže vrcholu Jezerce. Bohužel přístupovou cestu zrovna rekonstruovali a vyjet se nám nepodařilo. Stočili jsme to tedy na jih a jeli do města Durrane. Zašli jsme si na rychlé jídlo, omrkli římské hradby a staré coloseum a jeli do hlavního města Tirany. Zašli jsme ke zvonu Míru a pak na pořádný oběd. Já si dal těstoviny s mořskými plody a víno. Jedno auto jelo najít ubytování a druhé spolu se mnou jelo zpět do Durrane, kde jsme měli snahu najít jednu novou multicache v horách, ale nepovedlo se nám ji najít. To nevadilo, bylo krásně a túra všem po tom sezení v autě přišlo vhod. Ve 20:00 jsme dojeli zpět do Tirany a nastala mystery hra: my vám budeme posílat souřadnice a vy budete hledat, jestli tam bydlíme nebo to je nesmysl. Zkrátka trvalo skoro hodinu, než jsme našli ubytování. Bylo po 21:00. Po ubytování jsme si zašli jen přes cestu do restaurace na grilovaná jehněčí žebírka a pivo. Obojí bylo vynikající.


11.6.2013 - úterý - cesta do Řecka a Makedonie
V 8:00 jsme vyjeli směr jezero Orhid, které leží na trojmezí Albánie, Řecka a Makedonie. Po cestě jsme si dali typické Albánské jídlo burek (smažený piroh plněný kozím sýrem). U jezera Orhid jsme se zastavili u jedné cache u hotelu, který měl místo psa živého hlídacího medvěda. Ve městě Korce jsme si dali zmrzlinu za konečně albánské ceny. Kopec za 20 eurocentů. Nad městem jsme u kříže založili novou cache s výhledem na celé město. Na hranicích do Řecka jsme se poněkud zdrželi, protože tu mají dost horlivé celníky, kteří nám kontrolovali i auta. Při průjezdu průsmykem spustila bouřka a během chvilky napadlo asi 10 centimetrů krup. Takhle jsme si počasí v Řecku nepředstavovali. Kousek za hranicemi jsme zajeli pro vyhlídkovou cache nad jezerem a hned poté jsme se prošli po plovoucím pontonu na jeden ostrov na jezeře. Tam byly zbytky nějakého chrámu a další cache. Ve městě jsme nakoupili potraviny a vyjeli k nějakému kostelíku na kopci, jde jsme si v dešti, ale pod pergolou udělali piknik. Z Řecka jsme se okolo Ohridského jezera dostali přes hranice do Makedonie a pomalu se začali vracet na sever přes město Ohrid (cache) směr ČR. Dojeli jsme v Makedonii do hor pod kopec Korab, kde jsme další den chtěli udělat výšlap a ve 4.30 ráno jsme zalehli do stanů a aut.


12.6.2013 - středa - Makedonie (Skopje), Kosovo, Srbsko (Bělehrad)
Místo budíčku v 6:00 jak bylo původně plánováno jsme vstali až v 8:30. Bylo to z toho důvodu, že venku pršelo a výšlap na plánovaný kopec Korab se nekonal. Po snídani jsme vyjeli k přehradě Matka, která leží v krásné přírodě v horách. Tam jsme vyšlapali na horu se zlatým křížem a byli krom nádherného výhledu odměněni ještě FTF nálezem zdejší cache. V hlavním městě Makedonie - Skopje jsem si prohlédl druhý největší bazar po Istanbulu, zašel na večeři a omrkl nádherné zdobení celého centra sochami. V 18:00 překračujeme hranice do Kosova, kde je potřeba si zaplatit extra zelenou kartu pro auta za 30€ aby nás vůbec do toho státu pustili. Asi po 20 minutách jízdy v Kosovo nastává první technický problém s druhým autem (něco s motorem). Ti, co tomu trochu rozumí, se v tom hrabou, ale moc to nepomáhá. Rozhodli jsme se, že zkusíme jet dále, ale Škodovka jede viditelně pomaleji a my se proto trháme a jedeme se podívat do hlavního města Kosova Prihstiny. Je tu všude vidět velký stavební boom a město vypadá moderně. Z Kosova se snažíme přejet hranice do Srbska, ale už samotná příjezdová cesta k hranicím nám mohla napovědět, že tady ten přechod nebude jen tak. Na hranicích nám vysvětlují, že pokud máme jen pasy a nikoli občanky, tak nás nepustí a musíme se vrátit a najít jiný přechod, nebo jet přes jinou zemi. Jelikož fakt spěchám, přesedám do opravené Škodovky, která nás na hranicích dojela. Pepa s Jankem a Arniem to musí objet jiným přechodem. V Srbsku se na chvíli zastavujeme u nádherného nasvíceného chrámu v Bělehradu a pak jedeme celou noc směr domov
.

13.6.2013 - čtvrtek - Maďarsko, Slovensko a ČR
V 6:00 překračujeme hranice do Maďarska, ale všichni spěcháme do práce, takže stojíme jen na benzínkách a snažíme se co nejrychleji vymotat z Budapešti. Po dálnici jedeme přes Slovensko a Bratislavu. Pouze jedna zastávka na cache a co nejrychleji do Česka. I tak jsem byl vysazen na nádraží ve Starém Městě u Uherského Hradiště až v 11:00. Naštěstí mi jede rychlík do Ostravy za chvilku a po 13:00 jsem v Ostravě.
Autor:
Publikováno:
16. 7. 2014
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML
NAVŠTÍVENÉ ZEMĚ
Rakousko
Slovinsko
Chorvatsko
Bosna a Hercegovina
Černá Hora
Albánie
Řecko
Makedonie
Kosovo
Srbsko
Maďarsko
Slovensko
Rozloha:
83 871 km2
Počet obyvatel:
8 404 252 (100 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Vídeň
Nejvyšší bod:
Großglockner (3 798 m)
Používaný jazyk:
Němčina, Slovinština, Chorvatština, Maďarština
Náboženství:
římskokatolické
Měna:
euro (EUR)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
168
Počet publikací celkem:
223
Nejnavštěvovanější země: