16
Evropa > Itálie > Řím (Itálie) na jeden den (18.11.)
Do Říma se dostávám poměrně často díky tomu, že je to přestupní město pro mé další cesty. I dnes tomu nebylo jinak. Přilétáme na letiště Fiumicino a městským autobusem (vyzkoušeli jsme a nedoporučuji). Se proplétáme skoro 90 minut k centru města. Autobus jede nejblíže na zastávku Valle Aurella, což je ještě dost daleko k první zajímavosti. Ale jsme trénovaní, takže nám ty 3 kilometry pěšky do Vatikánu jen prospějí. Přicházíme netradičně, kolem Vatikánských zdí a přes koleje vedoucí do Vatikánu na Svatopetrské náměstí. Klasicky fotíme Obelisco Vaticano, Basiliku Sv. Petra a po ulici Via della Concillizazione přicházíme k hradu Castel Sant'Angelo (známého z Andělé a Démoni od Dana Browna). Přes most přes řeku Tiberu (Tevere) Ponte Sant'Angelo zdobeným sochami přecházíme na druhou stranu a jdeme na náměstí Plazza Navona, kde si prohlížíme všechny tři zajímavé kašny, Kolem dalšího obelisku Macuteo jdeme okolo Pantheonu, před kterým stojí několikahodinové fronty, i když už se musí platit za vstup. Úzkými uličkami se proplétáme až k Fontana di Trevi. Neuvěřitelné množství lidí všude ve městě a tady je jejich koncentrace největší. Pro štěstí do fontány házíme korunu. Mimochodem do fontány lidé ročně nahází přes 1 milion €.
Další kroky nás vedou k Fontana della Barcaccia (tedy fontána ve tvaru lodi), která se nachází pod slavnými Španělskými schody. Po těchto stoupáme nahoru až ke kostelu Chiesa di Trinitá dei Monti před kterým stojí další obelisk Sallustiano a zrovna odtud pozorujeme západ slunce nad Římem. Horní cestou jdeme k Fontana del Tritone, odkud je hezky vidět Palazzo Barberini.
Opět se stáčíme k Fontana di Trevi, kde je zajímavost. Pokud se člověk protlačí davem a dostane se až dolů, tak po pravé straně ze zdi tryskají dva prameny vody. Tomuto se říká Fountain of Lovers, tedy fontána zamilovaných. A věří se, že pokud se pár z fontány napije najednou, jejich láska vydrží věčně. Mimochodem voda v celém Římě je velmi chutná. Pak procházíme kolem vykopávek a pozůstatků Trajan Forum a Forum Romanum až ke slavnému Colloseo. Koloseum si obcházíme kolem dokola a jen si fotíme nasvětlený oblouk Arco di Constantino. Celou procházku končíme na nádraží Rome Termini, odkud jedeme přímým autobusem zpět na letiště.
Autor:
Publikováno:
26. 11. 2023
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Itálie
Rozloha:
301 338 km2
Počet obyvatel:
60 115 625 (199 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Řím
Nejvyšší bod:
Mont Blanc (4 807 m)
Používaný jazyk:
Italština
Náboženství:
katolické
Měna:
euro (EUR)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
168
Počet publikací celkem:
223
Nejnavštěvovanější země: