16
Evropa > Itálie > Okolí Lago di Garda (Itálie) na kole (2.9. - 10.9.2022)

2.9.2022 - pátek - noční přejezd do Peschiera di Garda

Z Beskyd vyjíždíme třemi auty přes Rakousko do Itálie. Na autech máme kola a přejezd je dlouhý a náročný.

3.9.2022 - sobota - Camp Peschiera di Garda a na kole do Sirmione

Do obrovského kempu Bella Italia na jihu jezera Lago di Garda přijíždíme ve 12:00. Necháváme auto v kempu jedeme kolem vody na sever na poloostrov, na jehož konci je historické městečko Sirmione. Před vstupem do historických hradeb města u hradu Castello Scaligero musíme nechat kola a zbytek poloostrova je třeba projít pěšky. Proplétáme se úzkými kamennými uličkami a jdeme až na samotný konec poloostrova, kde vyvěrá termální horká voda. I proto tohle město vzniklo už před 7000 lety. Cestou zpět do kempu se zastavujeme na pizzu. Konečně jsme ubytování a můžeme si zajít na bazén a poté nakoupit do nedalekého obchoďáku. Večer sedíme u pití jen chvíli, protože minulá noc v autě nám na svěžesti moc nepřidala.

4.9.2022 - neděle - kolo přes města Lazise, Cisano, Bardolino a Garda na pivo do Il Baldo Birraio a pak do kopců do San Zeno di Montana a zpět. Celkem 80 km na kole

Vyjíždíme po snídani po východním břehu jezera Lago di Garda na sever přes historická městečka. Jelikož je neděle, skoro všude se pořádají trhy a tudíž je dost těžké projet úzkými uličkami. Od kluků se odpojuji, protože jedou svým tempem a hlavně si ta městečka procházím a přijíždím, když už tu jsem. Městečko Lazise s hezkým přístavem, které má vysoké hradby kolem historického centra. Odtud jedu kolem pobřeží a místy i po písečné pláži do města Cisano a následně jedu přes Bardolino. To má zajímavé pobřeží a kolem promenády je dost pouličních umělců, prodávajících obrazy či sochy. Bardolino má dokonce fontánu na jezeře, ale ta funguje až po setmění. Takže jedu do dalšího historického města do města Garda. Tady projíždím kolem přístavu a samozřejmě i přes historické centrum. Moc se zde nezdržuji, protože přes toto město pojedu i cestou zpět. Mám s kluky sraz v malém pivovaru Il Baldo Birraio. Proto jedu docela dost do kopce do městečka Costermano sul Garda, kde se daný pivovar nachází. Kluci už tma jsou a je akorát čas oběda. Zkouším jejich kaštanové pivo a odtud se ke mě přidává Vašek, se kterým jedeme do kopců až do vesnice San Zeno do Montagna do výšky 618 metrů. Je odtud hezký výhled na jezero. Sjíždíme dolů až k jezeru spoustou serpenin a následně jedeme kolem jezera na jih až do města Garda. Děláme si pár fotek u přístavu a jedeme zpět až do kempu. Večer se jdeme podívat na animační program, který je v tomto velkém kempu jako v nějakém resortu u moře. A ve 22:00 přímo na jezeře vypouštějí velký 20 minut trvající ohňostroj.

5.9.2022 - pondělí - 175 km na kole kolem Lago di Garda

V 6:00 vstávám a za chvílí vyjíždím na východ kolem jezera. Trasa vede kolem vody. Cestou sbírám sem tam nějakou cache a občas dělám nějakou fotu. Nijak to nepřeháním a jedu na pohodu ať místa, kudy projíždím i trochu poznám. Fotím kostel v Desenzano del Garda a když se blížím ke Gargnano, začínají se po mé levé straně rýsovat hory. Abych celý den nejel jen po rovině, rozhoduji se trasu trochu prodloužit etapou přes hory. Stoupám do městečka Tignale a pokračuji díle přes serpentiny okolo hory Monte Nai do vesnice Tremosine sul Garda. Odtud vede scénická cesta Strada della Forra, která je zčásti vystřílená mezi skály a do úzké soutěsky. Bohužel jedu od špatného směru. Přes den je totiž pouze jako jednosměrná a já jedu do protisměru. Naštěstí mne žádná policie nezastavila. Sjezd je to parádní. Po spoustě serpentin a zatáček se dostávám opět dolů k vodě a začíná série dost dlouhých tunelů. Ty jsou celkem nepříjemné, protože tu není žádný odstavný pruh a tak jedu na kole v docela silném silničním provozu a o stěny tunelu se ten zvuk projíždějících vozidel jen násobí. Naštěstí, jsou tady alespoň občas galerie. Tedy okna ven z tunelu. Jakmile vyjedu z tunelu v Limone sul Garda, je zde postavena část nové cyklostezky, která je zavěšena na skálu nad vodou a není třeba jet tunely. Tato část je asi nejhezčí, protože jsou odtud krásné výhledy na jezero a kolmé steny po této západní straně jezera. Za pár kilometrů v pedálech se přede mnou otevírá výhled na přístav v městečku Riva del Garda na severu jezera. Tady si jdu dát oběd. Po výkonu si zasloužím celé dvě pizzy v dobré pizzerii kousek mimo turistické centrum.
Po odpočinku a dobrém jídle jedu po východní straně jezera na jih. Cestou koukám na přistávající paraglidisty u jezera, spousty plachetnic, wakeboardů kiteboardů a vůbec všeho, co je na vítr a prohání se to tady po hladině. V Oblasti nad městem Garda jsou pro tyto vodní sporty dobré podmínky. Do kempu po skoro 175 km na kole a více, než 2500 metrů výškových přijíždím po 11 hodinách.

6.9.2022 - úterý - na jih přes místní pivovar do města Mantova

Dnes vyjíždíme až v 10:00. Jedeme přes vinice oblasti Vallegio sul Mincio na jih do vesnice Custoza. Zde v jednom dvoře vinařství začali vařit své pivo Custoza 1866. Jdeme se podívat na výrobu a místní sládek a výčepní v jednom nám dává mini prohlídku s výkladem. Bohužel dnes nečepují, ale pivo mají v lahvích o obsahu 0,75 litru. Na stole venku hezky ve stínu nám jich končí docela velké množství. Já si dávám jen jedno, protože z pivovaru chci jet ještě dál na jih. Kupodivu se přidávají i kluci. Děláme si malý výšlap na kopeček k zřícenině hradu Castello di Valeggio sul Mincio a já pak jedu ještě víc na jih až do hezkého historického města Mantova ležícího na břehu jezera Lago di Mezzo. Jezero je úzké ale dlouhé, proto přes něj do města vedou dva mosty. Po jednom z nich jedu a zastavuji se až u kostela Basilica di Sant'Andrea, procházím a projíždím si staré uličky a náměstí a jdu se podívat i na vévodský palác Castello di San Giorgio, což je vlastně velká cihlová vodní tvrz. Po prohlídce tohoto města jedu opět na sever, ale ať nejedu stejnou trasou, jedu ještě přes město Goito.
Dnes mám za sebou 108 km v sedle kola.

7.9.2022 - středa - přes zubaře do města Verona a přes vinice zpět

Jedu jinou cestou než kluci. Čeká mne totiž ve Veroně zubařský zákrok. Do Verony jedu jižní cestou přes město Sommacampagna a kolem letiště. Zubař sídlí na předměstí a po zákroku jedu do historického centra. Samozřejmě si procházím trasu po stopách Shakespearova díla Romeo a Julie. Takže jdu do Casa di Giulietta, kde pod balkón, který si musí nutně vyfotit každý návštěvník Verony a jdu si chytnout prso na soše Julie. To se prý dělá, aby se člověka držela láska. I když pravdou je, že je to poněkud zvrhlé, když Julie mela v době úmrtní 13 let. A balkony ve Veroně v době, kdy psal Shakespeare, vůbec nebyly. No co, pokračuji k domu, kde bydlel rod Monteguů a nakonec končím u muzea a zároveň hrobky Julie. Prostě celé město je podřízeno dílu slavného spisovatele a turistický ruch jen bují. Samozřejmě si prohlížím i místní architekturu a procházím náměstí. Kousek nad Veronou jak severně, tak výškovými metry je obrovská pevnost Castel San Felice. Tu si projíždím na kole, tedy jen mezi hradbami, ale i tak pevnost objet dává zabrat. Pak už jedu severní cyklostezkou zpět do kempu.
Dnes mám naježděno jen 82 km, ale o to víc památek jsme viděl.

8.9.2022 - čtvrtek - do města Brescia na hrad a zpět přes vinice

Dnes jedu na kolo jako jediný ze skupiny. Prakticky všechny směry už mám na kole projeté, ale zbývá jet ještě na západ. Vybírám si proto za cíl město Brescia. Opět se snažím jet cestou tak, abych tam a zpět jel pokaždé jinudy. Jedu přes město Mazzano, kde si fotím historický kamenný mlýn Molinetto. Nakonec přijíždím do druhého největšího města Lombardie, čímž je Brescia se svými 190 000 obyvateli. Projíždím si náměstí Piazza dle Foro na němž krom grandiózních historických domů je vidět i vykopávky původního římského města a vyjímá se především šest sloupů Tempio Capitolino postavených 73 let před Kristem. Pokračuji ke Castellu, tedy středověkému hradu. Tento hrad se tyčí nad historickým centrem města a kdysi patřil rodině Visconti, mocné středověké dynastii, která mezi 13. a 15. stoletím fakticky ovládala nedaleký Milán. Pak se vracím na náměstí Piazza della Loggia, kde stojí katedrála Duomo Nuovo s jednou z nejvyšších kupolí v Itálii. Hned vedle ní stojí původní katedrála, nyní románská rotunda.
Cestou na kole jedu přes Mazzano, tak abych opět jel jinou trasou. Dnes mám na kole 100,7 km.

9.9.2022 - pátek - do Desenzano dei Garda, přes Pozzolengo zpět a večer procházka do Peschiera dei Garda

Dnes nemáme úplně naplánovanou trasu, ale jedeme nejprve do města Desenzano del Garda, kde se otáčíme a jedeme na jih. Proplétáme se po cyklostezkách mezi vinicemi a jedeme se podívat do volně přístupné kostnice Ossario di San Martino. Už přístup do tohoto kostela je lemován sochami a památníky na místní vojenský střet. Z venčí kostel vypadá naprosto obyčejně, ale po vstupu dovnitř si člověk hned všimne, že namísto klasické sakristie jsou řady půlkulatých polic nad sebou a na nich je jedna lidská lebka vedle druhé. Tohle místo rozhodně stojí za návštěvu a kupodivu je volně přístupné. Kousek za touto kostnicí je na kopci velká kamenná věž Torre di San Martino della Battaglia. Slouží i jako rozhledna, ale po tom množství sportu se nám nechce ještě šlapat hromady schodů. Následně projíždíme vesnicí Pozzolengo, kde stojí za zmínku jejich hrad Castello di Pozzolengo. V jedné místní hospůdce si dáváme Aperol Spritz a pak už to dojíždíme až do kempu. Dnes kilometry nic moc, ale je to poslední den, tak i těch 41 km se počítá.
V 19:00 jdeme z kempu pěšky kolem vody do centra historického města Peschiera dei Garda. Městečko má příjemnou atmosféru a jelikož bylo ve středověku opevněno a je zde dochováno dost historických domů, patří také na seznam UNESCO. Procházíme si těch pár uliček v samém historickém jádru města, dáváme si italské gelatto a jdeme zpět do kempu už si trochu zabalit věci a náš mobilní dům trochu uklidit.

Mapy tras po jednotlivých dnech: https://mapy.cz/s/robenevume
Autor:
Publikováno:
17. 9. 2022
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Itálie
Rozloha:
301 338 km2
Počet obyvatel:
60 115 625 (199 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Řím
Nejvyšší bod:
Mont Blanc (4 807 m)
Používaný jazyk:
Italština
Náboženství:
katolické
Měna:
euro (EUR)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
151
Počet publikací celkem:
192
Nejnavštěvovanější země: