16
Evropa > Polsko > Krakov (Polsko) (7.7.)
Druhé největší polské město Krakov se svými přibližně 800 tisíci obyvateli leží na řece Visle, v nejužším místě tzv. Krakovské brány, která spojuje Sandoměřskou kotlinu s kotlinou Osvětimskou. A právě do tohoto královského historického města jedeme.

Cestou zastavujeme pod kopiec Kościuszki. Kościuszkova mohyla je jedna ze čtyř krakovských mohyl navršených polským národním hrdinům. Tato je věnovaná Tadeáši Kościuszkovi a nachází se na vrcholu kopce Sikornik, zvaného též Vrch svaté Bronislavy v západní části Krakova ve čtvrti Zwierzyniec. Výstup nejprve k hradbám cihlové pevnosti Fort Kościuszki. V těchto hradbách je umístěna i kaple Kaplica pw. św. Bronisławy. Chceme se dostat na samotný vrchol, což nejde jinak, než zaplatit vstupné a projít si moderním muzeem věnovanému tomuto národnímu hrdinovi. Na samotnou mohylu vedou chodníčky, které se kroutí kolem kopce. Nakonec jsme na vrcholu odkud je vidět na celé město a řeku Vislu, která městem protéká.
Pak parkujeme auto celkem kousek od hradu Wawel, který si jdeme prohlédnout. V Nádvoří hradu stojí katedrála Katedra Wawelska. Blíží se západ slunce, který pozorujeme z hradeb a slunce zapadá přímo nad řekou. Pod námi u Wawelského draka (Smok Wawelski) vystupují umělci s ohňovou show.
Procházíme náměstím Plac Świętej Marii Magdaleny a dostáváme se na hlavní náměstí Rynek Główny. Tady přímo na náměstí je divadelní festival, kde pod širým nebem vystupuje jeden soubor za druhým. Tady si dáváme výborné mini míchané drinky v Pijalnia Wódki i Piwa a jdeme se ještě projít k bráně Brama Floriańska ze 14. století, která sloužila jako jeden ze vstupů do opevněného města v městských hradbách. Pak se vracíme na náměstí a bavíme se hluboko do noci.
Autor:
Publikováno:
6. 8. 2023
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Polsko
Rozloha:
312 679 km2
Počet obyvatel:
38 511 824 (123 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Varšava
Nejvyšší bod:
Rysy (2 499 m)
Používaný jazyk:
Polština, Němčina, Běloruština, Kašubština, Litevština
Náboženství:
katolické 89%, ostatní: 11%
Měna:
polský złoty (PLN)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
161
Počet publikací celkem:
216
Nejnavštěvovanější země: