16
Evropa > Španělsko > Alicante a via Ferraty v okolí (20.8. - 25.8.2020)

20.8.2020 - čtvrtek - přílet do Alicante, Faro del Cabo de Santa Pola, Playa de El Alted a Alicante

V 9:00 přilétám z Vídně do Alicante. Na letišti si půjčuji auto a jedu na novou sérii cachí do místní stepi Faro del Cabo de Santa Pola. Šlapu po zdejších stezkách do 15:00. Začalo být děsné horko, takže se jedu na chvíli ponořit do vody na pláž Playa El Alted. Po koupeli si jedu nakoupit a ubytovat se a na chvíli odpočinout.
Na 20:00 jedu do centra Alicante, kde procházím kolem hezkých graffitti, kolem býčí arény Plaza de Toros. Pokračuji do malého parku Plaza Santa Teresa, kde je Panteó de Quijano. To je památník z roku 1854, který oslavuje vítězství nad epidemií cholery v těchto letech. Nakonec jdu do restaurace La Taberna de Montaraz, kde mám přes Grupon koupen voucher na výbornou večeři. K několika chodovému menu s mořských plodů dostávám i láhev vína. Ještě, že nejsme v ČR, protože bych pak nemohl autem odjet na ubytování.

21.8.2020 - pátek - Faro del Cabo de Santa Pola, Playa de El Alted

Vstávám v 7:00 a po snídani jdu na skoro 30 km dlouhou túru po Faro del Cabo de Santa Pola. Za celý den potkávám jen minimum lidí, ale za to nacházím 71 cachí. Během této túry se na oběd zastavuji v Santa Pola, kde kousek od autobusáku mají za 8€ menu, které je včetně pití. Podle toho, jak je zde plno, tak tu zřejmě dobře vaří. A je to tak. Velké porce jídla (opět si dávám co nejvíc ryb a mořských potvor) a k tomu pivo. Těch posledních 12 km už se mi fakt nechce. Na některých místech ve Faro jsou rostliny na jejichž stoncích jsou nalepeny stovky šneků. Podle toho jsem těmto rostlinám začal říkat šnekovník. Večeři si dělám na ubytování. Smaženou hromadu krevet.

22.8.2020 - sobota - Faro del Cabo de Santa Pola, Mar Menor, Cartagena, Murcia

Vstávám v 5:00 a hned po snídani vybíhám na poslední část do Faro del Cabo de Santa Pola. Dnes obcházím místní rokli. Před 10:00 jedu na jih. Ve 12:00 parkuji v městečku San Pedro del Pinatar kousek od větrného mlýna s jakými mohl bojovat i Don Quijote Molino Quintín. Ten stojí na začátku 20 km dlouhé promenády, která vede uvnitř moře a odděluje tak normální moře od Mar Menor (Malé moře). Přirozeně uzavřená část s hypersalinovanou vodou a na dně je řídké léčivé bahno. To z tohoto místa dělá největší přírodní lázně na světě Los Baños del lodo. Jsou zde dřevěné můstky vedoucí z promenády na dřevěné platformy, odkud se vchází do této léčivé vody. Ani já neváhám a převlékám se do plavek a lezu si nasbírat černé bahno ze dna Mar Menor. Na molu se pak patlám od hlavy až k patě a nechávám, po vzoru ostatních, bahno zaschnout na kůži. Jakmile je dokonale suché, ve stejné vodě lehce smývám tuto vrstvu a následně přecházím promenádu na druhou stranu (tedy asi 20 metrů) a omývám se čistou mořskou vodou. Po této proceduře mám příjemně jemnou pokožku. Ale není čas a já jedu dál do města Cartagena.
V Cartageně parkuji u přístavu a v horku stoupám schody na Castillo de la Conception odkud je výhled na celé město i přístav. Je fakt horko a těším se opět na klimatizaci v autě, proto jen rychle probíhám historickou část města a jedu dále až do města Murcia. Tady je také velké množství uměleckých graffitti. Kolem jednoho jdu k Plaza de la Glorieta de España na nábřeží řeky, kde jsou hezké fontány historická budova radnice Ayuntamiento. Asi každý, stejně jako já, se jde podívat na katedrálu Santa Iglesia Catedral. Tas je otevřená, a proto se jdu podívat i dovnitř. Stmívá se a procházím si nasvětlené místní úzké uličky starého města. Ubytování mám v hotelu mimo centrum, kde je to mnohem levnější.

23.8.2020 - neděle - Senda de la Muela, Orihuela, Cruz de la Muela a Balneario Leana

Vyjíždím z hotelu před 7:00, protože dnes mám naplánovány hory a ferratu Senda de la Muela nad historickým městem Orihuela. Hodinu mi trvá dojet na začátek. Vyzbrojen několika láhvemi vody a jídlem vyrážím na tento okruh. Trasa vede hezkými horami s výhledy, průlezy přes jeskynní okna a stoupá až na vrchol k vysokému ocelovému kříži Cruz de la Muela. Pro fotku na tento kříž lezu až nahoru. V jedné části trasy jsou nádherné balvany tvořené ze spousty malých krystalů. U auta jsem po 13:00.
Dnešní den mám naplánován jako odpočinkový a mám objednán hotel Balneario de Leana ve vesnici Fortuna. Po příjezdu do hotelu se jdu do jídelny najíst. K jídlu je i neomezená konzumace vody nebo vína. A rovnou nosí celou láhev. Přejedený se přesunuji k hotelovému termálnímu bazénu a relaxuji až do večera, kdy jdu na večeři. A protože je bazén pod širým nebem otevřený až do 1 do rána. Jdu se naložit do léčivé vody i po jídle a relaxuji.

24.8.2020 - pondělí - Ruta circular de la Rambla Salada a přejezd do Gran Alacant

Z hotelu odjíždím hned po snídani. Na programu mám velmi hezkou trasu Ruta circular de la Rambla Salada. Je to velmi zajímavá trasa. Vede kaňonem potoka, který je velmi slaný. Sůl se usazuje na březích a krystaly vytváří zajímavé útvary. I skála má různé barvy od sytě rudé přes odstíny oranžové. Takže celá krajina vypadá neskutečně. kaňon stoupá, musím přeskakovat vodu, přelézat skoro vyschlé prahy vodopádů a na několika místech je to čisté ferratové lezení chvílemi i v převisu. Trasa je opravdu výživná. Na jednom místě potkávám farmáře, kteří sklízí čerstvé zralé fíky. Když si od nich chci nějaké koupit, dávají mi plnou igelitku úplně zadarmo. To mě v té výhni docela zachránilo. Trasa de o dost delší a k autu se vracím až v 16:00. Pak už mne čeká jen přejezd do Gran Alacant, což je místo poblíž letiště Alicante. Cestou nakupuji krevety na poslední večeři, kterou si dělám na ubytování a následující den brzy ráno letím zpět domů.
Autor:
Publikováno:
1. 9. 2020
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Španělsko
Rozloha:
504 782 km2
Počet obyvatel:
46 063 511 (91 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Madrid
Nejvyšší bod:
Teide on Tenerife in the Canary Islands (3 718 m)
Používaný jazyk:
Španělština, Regionálně katalánština, Baskičtina, Galicijština
Náboženství:
katolické
Měna:
euro (EUR)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
133
Počet publikací celkem:
147
Nejnavštěvovanější země: