16
Evropa > Alandy > Alandy (9.7. - 10.7.2023)

9.7.2023 - neděle - plavba ze Stockholmu na Alandy, hlavní město Mariehamn traily, ostrov a noční sauna a koupání v moři

V 7:10 ráno vyplouváme v pohodlné kabině s postelemi i vlastní koupelnou se sprchou společností Silja Line z přístavu ve Stockholmu na souostroví Alandy. Pohodlnou skoro 6 hodin trvající plavbu většinou prospíme a v tom zbytku času zkoumáme loď a nakupujeme v Duty free, kde pivo opravdu vyjde nejlépe. Kupujeme rovnou balení 24 piv. Ve 14:00 vystupujeme z trajektu ve městě Mariehamn.
Po chvíli přijíždí námi pronajaté auto. Náležitosti pro zapůjčení řešíme během pár minut na kapotě a za chvíli můžeme začít zkoumáním tohoto zajímavého souostroví. Projíždíme kolem dřevěného mlýna ve Statholmen, kterých je na ostrovech docela dost do oblasti s prvním turistickým chodníkem Järsö naturstig. Příroda je tady nádherná. Zakrslé borovice na žulových balvanech, občas chodníčky, protože se tu vyskytují rašeliniště a samozřejmě pořád výhledy na mořské zálivy. Voda je tak lákavá, že neodoláme a jdeme se i okoupat.
Přejíždíme k další značené trase v Nåtö naturstig. Tato trasa je kratší a velmi podobná té první. Zato jen přes cestu je malá osada, kde je shromaždiště pro místí. Zdobný sloup připomíná indiánské totemy a rákosová chýše u moře a další z dřevěných mlýnů jen dokresluje toto romantické zákoutí.
Přesouváme se pomalu na sever a parkujeme u historického přístavu v Mariehamn. Tady jsou barevné domečky přímo na vodě a slouží jako kryté stání pro lodě. U jednoho mola je replika historické plachetnice a rybářská bárka Bäken. Hlavní atrakcí tohoto místa je nepochybně bílá kaple Sjöfararkapellet, stojící na konci poloostrůvku. Když si kapli jdeme vyfotit zblízka, normálně ze vzduchu na nás útočí pták, který má zřejmě pocit, že ohrožujeme jeho hnízdiště. Drsně mi přistává na hlavě a snaží se klovat. Skoro jako v hororu od Hitchcoca. Tady platí, že kdo uteče, vyhraje. Tento historický kostelík využívají rybáři před vyplutím na moře. Výzdoba je velmi skromná a proto se moc nezdržujeme a jedeme dál na severovýchod.
Auto necháváme u hradu Kastelholm. Jedná se o středověký finský hrad (jeden z pěti, které jsou na souostroví). Je již dost hodin a dovnitř se nedostaneme. Proto si hrad alespoň prohlížíme zvenčí a koukáme i na nedaleký fjord. Z druhé strany je volně přístupný skanzen Jan Karlsgården, kde stojí historické domy, stodola, stáje a několik větrných mlýnů.
Okolo 22:00 končíme prohlídku a přejíždíme přes 40 km na jih od města Eckerö, kde máme pronajaté ubytování v Söderhagen Camping. Po příjezdu na místo asi ve 23:00 nám stále svítí slunce. Chvíli trvá, než se objeví majitel a předá nám klíče. Jakmile se ubytujeme, jdeme k fjordu, kde je rozehřátá finská sauna. Je to skvělé, saunovat se, koupat se ve fjordu po půlnoci a je pořád vidět. I proto se dostáváme do postele až v 1:30 ráno.

10.7.2023 - pondělí - Eckerö, rašeliniště Träsket, Mariehamn a odplutí do Stockholmu

Snídáme na slunci přímo před chatou. Následně jedeme severně do města Eckerö. Auto necháváme na u přístavu Käringsunds Gästhamn a jdeme si projít přístav a okolí. Je tu i malý maják u vjezdu do místního fjordu a geologická výstavka hornin z místních ostrovů. Přístav je velmi fotogenický, doměčky na vodě i rybářské lodě mají své kouzlo.
Po prohlídce a malé procházce po pobřeží jedeme k přírodnímu parku a rašeliništi Träsket. Tady si procházíme 3,8 km dlouhý okruh, který vede místy i po dřevěných lávkách. Příroda je tu hezká a vyskytují se tu i řašelinová jezírka s rezavou vodou.
Projíždíme kolem nepatrných zbytků tvrzi Bomarsund, která, pokud by stála v původní podobě, by byla jistě lákadlem číslo 1. na ostrově. Bohužel stojí jen pár zdí a to ještě nepůvodních. Takže prohlídka nám nezabere ani 10 minut.
Raději jedeme do hlavního města Mariehamn a po nábřeží se jdeme podívat na několik soch a na historickou loď Pommern, která je předělaná na muzeum. Tento trojstěžník je dominantou města. Máme ještě čas a jdeme se podívat na vyhlídku na záliv Svibyviken. Půjčené auto jen zaparkujeme s klíči v zapalování u přístavu a po chvíli čekání, protože trajekt má zpoždění nasedáme na tento obří moderní kolos a vracíme se zpět do Stockholmu.
Autor:
Publikováno:
23. 8. 2023
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Alandy
Rozloha:
1 579 km2
Počet obyvatel:
28 299 (18 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Mariehamn
Nejvyšší bod:
Orrdalsklint (129 m)
Používaný jazyk:
Švédština
Měna:
Euro (EUR)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
161
Počet publikací celkem:
216
Nejnavštěvovanější země: