16
Asie > Srí Lanka > Srí Lanka (Ceylon) (7.10. - 16.10.2012)

7.10.2012 - neděle - dlouhý let na Srí Lanku

Vstali jsme s Pavlem okolo 7:00, skočil jsem do obchodu koupit ještě nějaké mňamky na cestu a chtěl si koupit Keeny sandále na cestu. Bohužel v Praze dělají až od 10:00, takže boty nebyly. V 10:00 Už jsme byli na cestě na letiště. Pak volá bratranec Marek, že je třeba mít online koupená víza, což zajišťuji přes tablet na letišti a než ve 12:00 odletíme do Abú Dhabi, tak mám pro všechny víza na mailu. Marek klasicky přichází na letadlo těsně před odletem. Po 5 hodinách letu přistáváme v Emirátech, kde je jen hodina na přestup do dalšího letadla, které nás dostává do města Colombo na Srí Lance.


8.10.2012 - pondělí - Golden budha, Rock temple, Sigiriya stone a Anuradhapura

Do Colombajsme doletěli o hodinu později, než jsme měli, ale nevadilo. Už na letišti jsme vyměnili na Rupie a vyrazili tuk-tukem nejprve na vlakovou zastávku, ale vlak nejel včas, tak jsme kombinací několika autobusů, které tady jezdí jak šílené, dojeli nejprve ke Golden Temple, kde na střeše sedí 30 metrů vysoký budha. Mimochodem největší sedící na světě. Po prohlídce jsme s Markem vyšlapali spoustu schodů k Rock temple. Po cestě jsme vyfotili opičí rodinky. Tento chrám je zvláštní tím, že je pod pískovcovým monolitem vydlabán ve skále. V horku jsme opět sešli dolů a jeli dalším autobusem k mega balvanu Sigiriya stone. Tentokrát na horu nešel Marek, ale jen já a Pavel. Okolo hory i na hoře jsou zachovalé zbytky megalomanských staveb starých 1500 let. Tehdejší král si tu nechal vybudovat rozsáhlý lázeňský komplex a na vrcholu zimní palác. Cesta vedla po příkrých schodech. Po hodinové túře jsme došli na další autobus, který nás s přestupem zavezl do města Anuradhapura. Zašli jsme si na pečenou rýži s curry kuřetem, ubytovali se a mrtví padli do postele.

9.10.2012 - úterý - Anuradhapura nejstarší strom, chrámy, Kandy

Vstali jsme v 9:00, dali si na snídani čaj a nechali se tuk-tukem dovézt i nejstaršímu posvátnému stromu Sri Maha Boghi, který byl vysazen 250 let před Kristem. Zrovna jsme přišli v době bohoslužeb, takže tu bylo spousta věřících v bílém a pár holohlavých mnichů a mnišek v barevném. Prohlídli jsme si také nedalekou bílou stupu Ruwanveli Saya, která je zdobená plastikami slonů v životní velikosti. Odtud nás ještě tuk-tuk zavezl k nedaleké červené stupě Jetavanarama Dagoba, kterou jsme jen vyfotili a jeli na autobusák. Odtud nás malý autobusek zavezl do města Kandy. Jeli jsme až do 16:00.
V Kandy jsme zašli na jídlo a vyšlapali asi kilometr do kopce odkud byl krásný výhled na údolí v němž je dominantní jezero. Bohužel trochu poprchávalo a viditelnost nebyla úplně nejlepší. Došli jsme zpět na autobusák, dali si hrst rýže a jeli dalším autobusem do města Nuwara Elya. Našli jsme si ubytování, naplánovali další cestu a šli spát.

10.10.2012 - středa - Konec světa, Haputale továrna na čaj, Elle a Arugam bay

Museli jsme vstávat už v 6:00, protože dnes jsme toho chtěli stihnout opravdu hodně. Tuk-tuk nás zavezl 34 km daleko a cca 2200 metrů vysoko do parku Horton, který je spíše známý pod názvem Worlds end - Konec světa. Dali jsme si takový poloklus k 870 metrů skoro kolmé stěně a v 10:00 už jsme zase seděli v tuk-tuku, který nás dovezl na lokální vláček jedoucí max 30 km v hodině mezi srázy porostlými čajovníky. Jeli jsme třetí třídou, abychom zažili tu správnou atmosféru. Vystoupili jsme ve vesnici Haputale a ještě 11 km se svezli k továrně na čaj kterou zakládal sir Lipton.
Prošli jsme si celý výrobní proces od donesení čerstvých lístků až po finálně zabalené balíky čaje. Mikrobusek nás zavezl zpět do vesnice, dali si oběd a ve 14:09 nám jel další lokální vlak do městečka Elle. Tady jsme se vůbec nezdržovali, jen jsme přestoupili do autobusu do města Wellawaya. Další přestup na autobus a nakonec tuk-tuk a už za tmy se ocitáme ubytování asi 20 metrů od pláže v Arugam Bay v rákosové chýši. Dali jsme si tady místní a kupodivu dobré pivo.

11.10.2012 - čtvrtek- Arugam Bay

Konečně jsme se mohli trochu vyspat. Vstali jsme před 10:00 a vydali se po pláži nejprve přes jeden klášter, který jako jedno z mála míst, přečkal ničivé tsunami v roce 2004. My mohli pokračovat další 4 kilometry v plném slunci až na místo Crocodille rock. Kilometry pláží a jen my. Po cestě vidíme rybáře při práci. Na tom krokodýlím kameni, což je pískovcový monolit čnící nad mořem a krajinou.
Nahoře vidíme hezky do krajiny a najednou vidíme dva slony docela kousek a stádo buvolů opodál. Celou cestu jsme šli bosí, což v téhle výhni nebyl nejlepší nápad. Písek žhnul. Původní plán byl dojít ještě dál, ale protože jsme už skoro začínali vonět, jak jsme byli upečení, otočili jsme to zpět, zašli si na grilovaného tuňáka a šli k naší chaloupce u vody. Plavání a pivo bylo jako první pomoc proti úpalu a asi to zabralo. Večer jsme si zašli na indickou večeři chappati, curry brambory a pikantní kaši. Nosili na stůl pořád přídavky až už nikdo nemohl.

12.10.2012 - pátek - Arugam a přesun k jezeru Tissa

Dopoledne jsme se prali s vlnami v moři, pak si zašli na snídaňo-oběd a vyrazili různými spoji na jih ostrova k národnímu parku, kde chceme jet zítra na safari. V 19:00 na nás u autobusu čekal jeep, který nás odvezl k jezeru do hotelu. Na večeři jsme si dali smažené ryby, hranolky a vařenou zeleninu, domluvili se na odjezd druhý den a šli spát brzy.

13.10.2012 - sobota - Safari v Tissa

Vstali jsme už ve 4:45, protože v 5:00 pro nás přijel průvodce s jeepem a jeli jsme na safari do parku v Tissa. Viděli jsme krokodýly, leguány, divoká prasata, vodní buvoly, slony a slůňata, tukana, tisíce čápů na stromech, pelikány, orla, opice a další zvířata. Safari trvalo do 12:00, kdy jsme nastoupili do autobusu a jeli do přímořského koloniálního města založeného Holanďany Galle.
Tady jsme se pořádně nadlábli grilovaných ryb s gratinovanou zeleninou, zákuskem a dali si čerstvý juice z passion fruit. Pak jsme se prošli po staré pevnosti až k majáku. Občas se najdou blázni, co z hradeb pevnosti skáčou do mělkého skalnatého moře. My viděli jak se tam někdo připravuje, ale skok jsme neviděli. Nechali jsme se autobusem odvézt do 4 km vzdálené vesničky Unawatuna, která je u poklidné pláže obklopena ubytováním. My si našli ubytko v rodinném domě u velmi úslužné rodiny, dali si sprchu a šli na pár piv do baru na pláži před kterým měli rozdělaný oheň.

14.10.2012 - neděle - Unawatuna

Vstali jsme okolo 9:00, zašli si zaplavat a mezitím nám místní připravili skvělou snídani ve formě mnoha ovoce a palačinek plněných kokosem. Protože už ráno bylo okolo 30 stupňů, rozhodli jsme se největší vedra přečkat u vody. Na 15:00 jsme si zašli k nám do ubytování White house na indický vydatný oběd a po jídle vyrazili hledat rybáře co loví ryby z tyčky zabodnuté v moři a oni sedí na té tyči. Povedlo se, našli jsme nejprve jednoho chlápka sedícího na tyči ve vodě a chytajícího sardinky. Po 15 minutách focení a pozorování k nám rybář doplaval a trochu nám osvětlil, že dnes moc fouká a je tedy obtížný lov. Za odpoledne nalovil 42 sardinek, které na výkupu prodá za 5 rupií jednu (tedy 1.5$ za celé odpoledne práce). Jakmile se setmělo, přejeli jsme k pláži Hikkadawa, našli ubytování a chtěli ještě někam zajít zapařit. Vyšli jsme z hotelu, ale všude už bylo mrtvo.

15.10.2012 - pondělí - důl na moonstones, želví farma a cesta na letiště

Dopoledne jsme využili poslední možnost koupání, dali jsme si snídani ve formě rybí polévky a strouhaného kokosu s chilli a vyjeli do nedaleké skořicové plantáže, kde se specializují na maceraci skořicového oleje z listí a taky tam mají důl, ve kterém se těží drahokam měsíční kámen. Prošli jsme si dolem, brusírnou a omrkli finální šperky a jeli zase kousek dál. Zastávka na cestě do Colomba byla na želví farmě, kde vykupují želví vajíčka a dohlížejí, aby se z nich vylíhly malé želvičky, které se vypouštějí do moře. Protože začalo pršet a už nepřestalo, jeli jsme autobusy přes hlavní město Colombo do Negomba. Zašli jsme si na pizzu a poslední 3 kilometry na letiště došli pěšky. Na letišti bylo dost času, protože nám to letělo až ve 4:30 ráno. Koukali jsme na filmy a čas tak utíkal rychleji.

16.10.2012 - úterý - dlouhá cesta domů

Ve 4:30 ráno jsme nastoupili do letadla. Díky tomu, že jsme jeli pořád na západ, bylo pořád málo hodin. V 7:30 jsme přestoupili v Abu Dhabi na druhé letadlo do Prahy. I přes mírné zpoždění na odletu to pilot dohnal a ve 14:30 jsme už byli v Praze. Pak nastaly fofry, protože jsme chtěli stihnout vlak, co odjížděl už za hodinu. V kanceláři jsme fofrem sebrali věci a vlak stihli. Díky výlukám jsme nabrali slušné zpoždění.
Autor:
Publikováno:
16. 7. 2014
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Srí Lanka
Rozloha:
65 610 km2
Počet obyvatel:
20 242 000 (309 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Kolombo
Nejvyšší bod:
Pidurutalagala (2 524 m)
Používaný jazyk:
Sinhálština, Tamilština
Náboženství:
buddhisté 70%, hinduisté 15%, křesťané 8%, muslimové 8%
Měna:
šrílanská rupie (LKR)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
167
Počet publikací celkem:
223
Nejnavštěvovanější země: