16
Asie > Spojené arabské emiráty > Spojené arabské emiráty (29.11. - 4.12.2013)
30.11.2013 – sobota – Arbes, nákupy a odlet do Dubaje
V 15:50 odlétáme společností Emirates z letiště Václava Havla do Dubaje. V letadle podávají dobré jídlo a stíháme kouknout na dva filmy. V 0:50 místního času (o 3 hodiny více, než je v ČR) přistáváme.


1.12.2013 – neděle – Dubai, Abu Dhabi
Přímo na letišti si půjčujeme auto a po drobném zdržení, kdy jsme jim ujeli i s nějakou elektronickou kartou, se kterou jsme odjet neměli (museli jsme se vrátit a opět vyjet). Jedeme na hotel. Což o to, najít hotel není problém. Problém je najít parkoviště. Nakonec ve 3:00 ráno parkujeme na placeném parkovišti, jinak by se také mohlo stát, že bychom jezdili a hledali místo až do rána. Spíme v Ramee International hotel do 10:00, načež vyrážíme přímo do Abu Dhabi. První zastávka je v restauraci u pobřeží Corniche, kde si dáváme výtečný oběd (jehněčí s jogurtem, hummus a ústřice na pomerančích) a jdeme se podívat na Emirates Palace. Vjíždíme přes ochranku do zahrad tohoto nádherného komplexu a museli jsme si nařasit dlouhé kalhoty. Asi 30 minut se procházíme tímto komplexem plným mramoru a zlata a navíc vyzdobeném na zítřejší oslavy 42 let sjednocení emirátů. Ještě objíždíme záliv a chceme se na Palace podívat odtud a odlovit první Emirátskou cache. Cache jsme našli, ale Palace proti ostrému slunci moc dobře vidět nešla. Zato letka pěti vrtulníků se zavěšenými vlajkami byla vidět a slyšet dost. Nad hlavami se nám prohnaly akrobatické stíhačky. Holt oslavy začaly poněkud dříve. Asi nejzajímavějším místem emirátu Abu Dhabi je Seikh Zayed Mosque (mešita šejka Zayeda). V roce 2008 se rozhodlo, že se postaví toto velkolepé dílo a už je plně funkční. Obrovská bílá mešita se čtyřmi minarety, tisíci sloupy, největším ručně tkaným kobercem na světě v hlavní lodi, největšími lustry vykládanými krystaly Swarowski a určitě by se našly ještě další superlativa. V každém případě stojí za to sem zajet a projít si to. Člověk se může i bezplatně připojit k průvodci, který o mešitě povypráví každý detail (slyšeli jsme anglicky a rusky mluvící průvodce). Odtud jedeme do obchodu nakoupit něco na večeři, snídani a víno. Jsme ubytováni v Cassells Hotel Apartments. Je to praktický takový komplet vybavený byt včetně pračky, tak ji hned využíváme, jelikož je tu docela horko a ještě máme mnoho dní před sebou.


2.12.2013 – pondělí – Abu Dhabi
Ráno se jdeme projít a najít něco k snědku. Procházíme zajímavě postavený mall, kde celý rozlehlý komplex zevnitř působí jako by byl postaven ze dřeva. V tomto mallu procházíme okolo krámků s tradičními vodními dýmkami, až nacházíme na střeše super kavárnu, kde si dáváme jehněčí steaky, hummus a další jídla. Vyklubal se z toho brunch. K jídlu patří i vodní dýmka. Po poledni jedeme na Yas Island, což je ostrov zábavy. První cesta vede do Water World parku. Vkusně postavený akvapark se spoustou atrakcemi, kde jsme projeli snad všechny skluzavky. Dost jich je zajímavých, ale jedna nás teda dostala. Člověk se postaví do průhledné kapsle, zavřou se za ním dveře, počítač odpočítá 3 vteřiny, pod člověkem se propadne podlaha a prakticky volným pádem vletí do trubice, kde nabere takovou rychlost, že v jednom úseku udělá looping. Vykoupaní se snažíme dostat přes policejní uzávěrky, které tu jsou z důvodu dnešních monstrózních oslav 42. výročí sjednocení Emirátů do další atrakce. Ferrari World je obrovská budova, která v sobě ukrývá atrakce v podobě nejrychlejší horské dráhy na světě a další jízdy, interaktivní kina. Vše je laděno do tvarů a barev společnosti Ferrari. Ve 20.00 zavírají a nám už zbývá jen dojet na hotel. Těch 20 kilometrů jsme jeli, díky oslavám, dvě hodiny! Způsob jakým zde slaví největší státní svátek je ten, že mají nazdobená auta a všichni jezdí tam a zpět krokem. Děti i dospělí mají spreje s falešným sněhem a stříkají to na vedlejší auta a lidi. Pro ně velká zábava. Ve 22.00 se ubytováváme v krásném hotelu Crystal a jdeme do sauny (je přece pondělí). Zrelaxovaní jedeme do nejvyššího patra hotelu na jedno pivo.


3.12.2013 - úterý - Al Ain, Dubaj
Před 10:00 vyrážíme nejprve omrknout hotel, který je postaven jako šikmá věž a následuje cesta do pouště směr oáza Al Ain. Cca po 80 kilometrech jsme sjeli na neudržovanou vedlejší cestu kudy prochází velbloudí karavana. Původní plán byl dojet na checkpoint světového závodu Desert Rallye cca 6 km v poušti, ale pro naše záda je po hrbolaté cestě jízda utrpením. V poledne jsme ve městě Al Ain a dáváme si oběd. Asi zatím nejlepší jídlo, co jsme tady měli. Jehněčí kolínko s ochucenou rýží, hummus s piniovými oříšky a k tomu hromady zeleniny, chlebových placek. Naprosto nemáme šanci to všechno sníst. Přejedení jedeme do pevnosti, ve které je momentálně umístěno muzeum historie s výstavou darů z okolních zemí (zlaté šavle, zlaté klíče, zlaté lodě) až po repliky vykopávek a keramiky. V okolí vidíme datlové oázy, které patří k největším v Emirátech. Pak nás čeká cesta v úmorném horku do Dubaje. První cesta vede do Dubai Mall, což je obchodní dům s mnoha nej.nejvíce obchodů (1200), největší skleněná stěna pro akvárium, a hlavně se odtud tyčí nejvyšší budova na světě. Chceme jet na vyhlídku, ale všechny časy jsou vyprodány, proto si vstupenky kupujeme na další den. V 18:00 jdeme před tuto budovu, kde je představení hrající fontány, která chrlí vodu až do 150 metrové výšky. Jedeme pro změnu do dalšího Mall. V Mall of the Emirates je totiž postavena lyžařská sjezdovka i s lanovkou, bobové dráhy a další sněžné atrakce. Je to takový skleněný mega mrazák. Kupujeme si zde večeři a jedeme na hotel do dalšího z Emirátů Ajman, který je severně od Dubaje
.

4.12.2013 - středa - Dubaj
Vstáváme v 8:00, abychom na 10:00 stihli dojet opět do Dubaj Mall. Cestovat 25km v ranní zácpě není žádná slast. Už to vypadalo, že to nestihneme. Navigace s mapami z loňského roku jsou tady pouze takovou hrubou verzí cest a spousta je zde nových, nebo vedou jinde, než loni. V 9:58 vbíháme do Dubai Mall a razíme si cestu neuvěřitelně dlouhými chodbami ke vstupu do výtahu. Na poslední chvíli stíháme a disko výtahem se vezeme do 124 patra nejvyšší budovy světa Burj Khalifa. Mimo observatoře v uvedeném 124 patře, kam výtah jede celou minutu rychlostí 36 km/h je zde 900 bytů a 500 kanceláří. Z vrchu je vidět překotný rozvoj Dubaje a okolní mrakodrapy. Po vyhlídce ve 453 metrech nad kašnou se jedeme podívat na nezaměnitelný 7 hvězdičkový hotel Burj Al Arab ve tvaru plachetnice, který se za 10 let stal symbolem Dubaje. Dovnitř nás, bohužel, nepustili, jelikož je třeba rezervovat se minimálně 5 dní předem. Co se dá dělat. Jedeme alespoň na jeden z uměle vytvořených ostrovů ve tvaru palmy, na němž se, pro změnu, nachází hotel, jehož výstavba přišla na nejvíce peněz a opening párty zde vyšla na 1 miliardu korun. Taky si zde nacházím nějakou tu cache. Projíždíme Dubaj marina se zakotvenými luxusními jachtami a jedeme na chvíli lehnout si na pláž Jumeira, která je skvělá na kiting. Po hodině válení se v písku a máčení nohou v zálivu se rozhodujeme zajet naposledy do Dubai Mall koupit si něco na zítřejší snídani. Po setmění jedeme na Gold Souk (trh se zlatem), kde krom nespočtu lesklých předmětů mají i největší zlatý prsten na světě (váží skoro 60kg). Jelikož je trh u Dubajské zátoky po které jezdí staré dřevěné převozní lodě za 1 dinár. Nasedáme a loď nás převáží do městské části Bud Dubai, kde je naprosto jiná atmosféra. Zde je poklidný život na promenádě, ministerstvo kultury zde vybudovalo vesničku ukazující život beduínů v poušti. Dokonce jsou zde najatí autenticky vypadající lidé. Nakonec jdeme do hospůdky na shishu a dobrou večeři. Opět si dáváme něco z jehněčího. Následuje dlouhá cesta do hotelu, přijíždíme po 22:00.
Autor:
Publikováno:
18. 7. 2014
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Spojené arabské emiráty
Rozloha:
83 600 km2
Počet obyvatel:
8 264 070 (99 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Abú Dhabí
Nejvyšší bod:
Jabal Yibir (1 527 m)
Používaný jazyk:
Arabština
Náboženství:
islám
Měna:
emirátský dirham (AED)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
168
Počet publikací celkem:
223
Nejnavštěvovanější země: