16
Asie > Rusko > Moskva (1.9. - 4.9.2016)

Přílet, Tverskayja ulice, Lepim i Varim a ubytování v centru

1.9.2016 - čtvrtek
Přilétáme na letiště Sheremetěvo, a protože chceme ušetřit, nejedeme do centra expres vlakem (aktuálně stojí jízdenka 450 RUB), ale nastupujeme do autobusu 817, který jede (za 50 RUB) k metru. Bohužel je zrovna špička, takže to jede hodně pomalu. Přestupujeme na moskevské metro, které je velmi husté a jezdí snad všude a jedeme do centra na zastávku Arbatskaya. Odtud to máme pěšky do hotelu kolem Leninky (státní knihovna) jen asi 300 metrů. Je 17:00 a v hotelu máme mít večeři v 18:00. Akorát čas se trochu zkulturnit. Bohužel, když přicházíme na večeři, recepční nám sděluje, že za dnešní večer nám vrátí peníze, protože se jim rozbilo auto a nedovezlo, zřejmě předpřipravenou, večeři. Tak jdeme směrem na ulici Tverskaya, která je vyhlášená pro své obchody, architekturu a hospůdky. My se jdeme podívat do nákupního centra Jelisejevskij gastronom. Ne na nákupy, ale na vnitřní architekturu. Připadá mi, že do té krásné výzdoby se regály a pokladny vůbec nehodí. Odtud pokračujeme do vyhlášené restaurace, která je na druhém místě podle Tripadvisoru, Lepim i Varim. Podávají zde plněné knedlíčky (něco jako raviolli) na různé způsoby a my si 3 takové způsoby dáváme k večeři. Jídlo je chutné a na Moskvu není předražené. Cestou na hotel jdeme kolem Velkého divadla (hrají až od poloviny září, takže na představení, bohužel, nepůjdeme) a krásně nasvícených kremelských zdí, ale snažíme se na ně moc nekoukat, protože Kreml máme v plánu v dalších dnech.

Rudé náměstí, Gorki park, Lomonosova univerzita a večírek

2.9.2016 - pátek
Po strohé hotelové snídani jdeme kolem Leninovy státní knihovny a kremelských zdí do samého centra Moskvy, kde je na zemi marker nulté míle. Procházíme Iberijskou bránou na Rudé náměstí a kolem katedrály Kazan a Státního muzea a spousty stánků se suvenýry, které zde stojí 10x tolik, co jinde, jdeme rovnou ke známému barevnému chrámu Vasila Blaženého se spoustou věžiček. Dokonce se dá podívat za 350 RUB dovnitř. Spousta malých prostorů, několik zlacených oltářů a ikon. Poprvé se nám povedlo vejít a během chvilky vyjít ven, protože to je jednosměrné, takže jsme museli podruhé. Odtud jdeme k řece a kolem ní přes most lásky Andreyevsky, kde mají zajímavé stromy. Jsou ocelové a na nich jsou zamčeny tisíce kladek zamilovaných dvojic. Vcházíme do parku o kterém si myslíme, že to je Gorki park, ale je to Muzeon park. Zde stojí spousta soch a skulptur převážně ze socialistické budovatelské éry SSSR a nevšední pomník Petra Velikého, který spíše připomíná Kolumbuse. Tato socha se umístila v soutěži o 10 nejošklivějších staveb planety. Konečně jsme v Gorki parku. Zeleň, fontány a klid. Park je velmi rozlehlý a než jej projdeme, zabere to dalších několik kilometrů. Občerstvit se jdeme do americké pizzerie Papa John's, ale chuťově to není tak dobré jako ve Státech. Pěšky pokračujeme na Novoděvičí hřbitov, kde leží spousta prominentních rusů a každý hrob vypadá jako umělecké dílo. Kolem je spousta průvodců se zájezdy Korejců. Tudíž je to běžné obdivovat zdejší hřbitovy. Přilehlý Novoděvičí klášter, který je na seznamu UNESCO také stojí za návštěvu, několik chrámů obehnaných bílou zdí. Odtud jedeme metrem k Lomonosově univerzitě. Ta je umístěna v jednom ze sedmi Stalinových mrakodrapů (na každém vrcholku v Moskvě nechal vybudovat na svou dobu velkolepé stavby). Krom hezké budovy je odtud dobrý výhled na město. Zvláště z vyhlídky v Leninových horách (Vrbové hory). Odtud se vracíme na hotel dát si večeři a v 19:00 se zúčastníme prohlídky nejslavnější ulice Tverskaya s průvodci. Prohlídka začíná ve stanici metra Mayakovskaja, která má výzdobu z mozaikových obrazů na stropě. Se skupinou jdeme pomalu ulicí kolem sochy Puškina až k Rudému náměstí, kde máme večeři. Poté se část skupiny, včetně nás, prochází dále Moskvou do proslulého obchodního centra GUM, kde sídlí samé luxusní značky, ale tady jde spíše o výzdobu a architekturu budovy samotné a nakonec končíme v restauraci s živou hudbou.

Kreml, muzeum astronautiky a Expo

3.9.2016 – sobota
V 8.30 nám podávají skromnou snídani a jdeme kolem Kremelské zdi a čestné stráže u věcného ohně padlého neznámého vojína k Rudému náměstí. V 9.30 se stavíme do fronty lidí čekající na to, aby mohli vidět Lenina. V 10.00 nás pouští, skrze detektory, do pyramidy, která je velmi dobře hlídaná stráží. Fotit se uvnitř nesmí, stejně tak ani se zastavit. Ležící tělo slavného vůdce SSSR obcházíme a za 5 minut už jsme z mauzolea venku se smíšenými pocity z toho jestli tam jsou opravdu vidět jeho ostatky, nebo to už je vosková figurína. Jdeme si koupit vstupenky do Kremlu a do The Armoury. Musíme začít prohlídkou The Armoury, protože vstupenky jsou na konkrétní čas. To znamená projít celým komplexem Kremlu. The Armoury je výkladní skříň zlatých a stříbrných předmětů vkládaných drahými kameny. Například bible, zbraně, nádobí, či celé obrazy. V jiném patře vidíme ošacení carské rodiny a nádherné kočáry. Pak se vracíme Kremlem a jdeme se podívat do soukromé katedrály carské rodiny Annunciation, která je bohatě zdobena ikonami. Pod katedrálou je i ukázka vykopávek a drobných starých mincí. Přímo naproti jdeme do katedrály Archanděla. To snad ani není kostel, ale spíše úložiště rakví. V každém případě tu není prostor pro nějaké bohoslužby. Ještě vidíme největší zvon světa 'Carský', který váží 200 tun, ale je prasklý. Z Kremlu jedeme metrem na výstaviště VDNCH. Hned u východu z metra je obrovský památník kosmonautiky. Ale nejprve se jdeme naobědvat přímo do památníku. Následně jdeme na prohlídku muzea astronautiky, která je hluboko v podzemí pod památníkem. Jsou zde ukázky prvních družic a celého vesmírného programu SSSR a následně Ruska. Dokonce tu mají i zmínku o Remkovi (náš Československý kosmonaut). Po prohlídce jdeme na výstaviště, které je velmi rozlehlé, je zde plno fontán a spousta rusů sem chodí na procházky, nebo se projíždí na koloběžkách kolem budovatelských pavilonů s velmi zajímavou architekturou. Je zde i ruská raketa a kopie raketoplánu Buran. Zpět z parku jedeme na večeři v hotelu a ve 21:00 začíná CS party v klubu Papa‘s, na kterou jdeme pěšky. Nakonec nás je 6. Jeden Egypťan, několik rusů a my. Popíjíme, bavíme se a následně se přesouváme do dalšího klubu Jim N Jack's, který slaví otevření nové sezóny a v jednu chvíli dávají panáky zadarmo. Asi v 1:00 jdeme, opět pěšky, na hotel.

Autor:
Publikováno:
5. 9. 2016
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Rusko
Rozloha:
17 075 400 km2
Počet obyvatel:
143 200 000 (8 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Moskva
Nejvyšší bod:
Mount Elbrus (5 642 m)
Používaný jazyk:
Ruština
Náboženství:
křesťanství, islám a další
Měna:
ruský rubl (RUB)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
134
Počet publikací celkem:
174
Nejnavštěvovanější země: