15.3.2025 - sobota - přílet na Maledivy, lodí na Malé, procházka kolem dokola Malé a trajektem na Maafushi island
Letadlo Wizzair přistává na ostrově Hulhule island, což je ostrov, který slouží pouze jako letiště Velana International Airport. Naprosto bez problémů procházím imigračním a to nemám ani koupenou zpáteční letenku a hotel mám rezervován jen na první dvě noci. Vycházím před letiště do nádherného počasí. Hned u východu je vidět krásně zabarvené moře a přistavené lodě.
Do první nastupuji a za 1$ se nechám dovézt na ostrov Malé, který slouží i jako hlavní město tohoto souostroví Maledivy, na kterém budu několik následujících dní. Zjišťuji si, že trajekt na ostrov jede až v 15:00, proto mám dost času projít si ostrov kolem dokola. Od mé minulé návštěvy před 10 lety tu přibyl nový most Sinamalé bridge na nový umělý ostrov. Nájezd na něj zdobí honosná brána, kolem které procházím. Po jižní straně ostrova jdu až na západní cíp, kde je druhý lodní terminál Vilingilli ferry terminal. Odtud jezdí lodě jen na západní ostrovy. Zrovna vidím jeřábem nakládat auta do lodi. Podle mě všichni obyvatelé Malé mají skútr a na některých místech parkuje pohromadě i několik set motorek tak hustě, že se mezi nimi ani nedá projít.
Je 32°C ve stínu a kousek nad tímto přístavem je uměle vytvořená pláž Ransfannu beach, kde se jdu poprvé okoupat. Dokonce jsou tu i sprchy. Voda je příjemná jako ve vaně a ta barva vody! Severem ostrova jdu do nádherně udržovaného Sultan parku. Krásné kvetoucí rostliny i stromy a uprostřed je hudební fontána. Ta, bohužel, funguje až od 16:00, takže se sem musím vrátit jindy. Vedle parku je Islamic centre s velkou mešitou, a protože je ramadán, tak je imáma slyšet každou chvíli. Maledivy jsou totiž muslimská země. Kousek od toho je Malé Friday Mosque - mešita, která je postavená z korálového kamene a u ní je zajímavý musllimský hřbitov. Přímo naproti přes cestu je presidentský palác. Je to zdobná budova, ale celkem skromná.
Cestou se stavuji na Local market, kde si kupuju ovoce jako banány, passion fruit a hlavně žluté manga, protože jinde na ostrovech je to hodně drahé. Kolečko kolem ostrova završuji opět v přístavu (ferry terminal), kde si kupuji lístek na trajekt na ostrov Maafushi. Mám ještě čas a proto se jdu osvěžit na druhou pláž Male's Artificial Beach s výhledem na most. U této pláže se dá i surfovat. Nakonec si ve směnárně měním peníze na Maledivské rupie, protože ve směnárně dostane člověk mnohem víc, než je oficiální bankovní kurz a všude se vyplatí platit hotově a v místní měně.
V 15:00 nasedám na trajekt, který jede na jih a má zastávky na několika ostrovech a objíždí spoustu ostrovů, které jsou většinou soukromé a jsou na nich drahé rezorty. Asi za 80 minut zastavuje u ostrova Gulhi, kde vykládá a nakládá docela dost lidí. Druhá zastávka je moje a vystupuji před 17:00 na ostrově Maafushi. Hned u přístavu se nechávám vyfotit s uvítacím nápisem Welcome to Maafushi a jdu se ubytovat do Chao Guesthouse. Celkem skromné ubytování, ale má klimatizaci, takže na přespání stačí. Nechávám si tu věci a jdu se projít kolem ostrova. Napřed jdu na Bikini beach, kde se koupu a koukám na krásný západ slunce, jako asi všichni na ostrově.
Po západu slunce pokračuji s obchůzkou, ale zaujme mě lákavá nabídka večeře v bufetovém stylu přímo na Sunrise beach. Za 12$ se můžu přejíst skvělé grilované ryby, jiného masa, zeleniny, ovoce i dezertů. Únava z cestování na mě doléhá a jsem rád, když dokončím kolečko kolem ostrova a vracím se na hotel.
16.3.2025 - neděle - ostrov Gulhi, šnorchlování se žraloky a rejnoky
V 6:30 jdu na skromnou hotelovou snídani už prakticky komplet sbalený na cestu. V 7:15 totiž jede public ferry na ostrov Gulhi. Jízda trvá jen 20 minut. V přístavu si opět dělám fotku s uvítací cedulí a jdu ještě liduprázdným ostrovem na hotel Ocean Pearl. Naštěstí si tu můžu nechat věci už tak ráno, převlékám se do plavek a jdu na místní Bikini beach. V moři jsou kýčovité houpačky a je zrovna odliv, takže se dá mnohem lépe pozorovat mělké korálové dno. Mám sebou potápěčskou masku, která se tu hodně hodí. Pod vodou z této nádherné bílé pláže jsou krásné korály a v určitém momentu se dostávám k podmořské stěně, kde najednou ploché dno prudce klesá do hloubky oceánu. Na této hraně je největší život. Spousta barevných ryb plave kolem mě. Ani se to nezdá, ale jsem ve vodě už hodinu. Čas se vrátit na hotel, řádně se ubytovat a domluvit odpolední výlet na žraloky.
Hned vpravo od hotelu je restaurace, která vaří i během ramadánu, proto si dávám dobrou pizzu a ve 14:00 malým motorovým člunem vyjíždím na skoro soukromou plavbu. Asi 17. letý kapitán a o něco starší průvodce a kameraman a ještě jeden turista. Jedeme na sever asi 8 km na místo, kde už parkuje i několik dalších lodí. Tady si beru ploutve, šnorchl a masku a skáču do krásně modré vody přímo mezi žraloky. Nachází se tu žraloci z čeledi vouskatcovití (Nurse sharks), kteří dorůstají až do 3 metrů. Kolem nich se prohání rejnoci Myliobatoidei (Stingray), se svými "křídly", kteří mají rozpětí víc, než metr. Asi hodinu jsem tady ve vodě a kochám se těmito majestátnými tvory. Kolem samozřejmě plave i spousta jiných druhů ryb, ale mě zajímají hlavně ti žraloci. Jsou vtipní. Třeba si tak plavu a najednou mě těsně zezadu podplave. Prostě si připlave z úplně jiného směru, než bych čekal. Tohle mě baví a proto jsem tu hlavně letěl.
Asi po 45 minutách nasedám zpět na loď a jedeme na další místo v Indickém oceánu a to na Sandbank. Jedná se o pustý ostrov, který je tvořen převážně pískem. Loď kotví u břehu a jdeme se projít po této písečné pustině. Jsou odtud hezké záběry na tyrkysovou modř mělké vody kolem. Po chvilce plujeme dál a snažíme se najít v moři delfíny. Bohužel tohle se nedaří, ale i jízda na rychlém člunu mezi ostrůvky je zajímavá. Okolo 17:00 vystupuji zpět na Gulhi a až do západu slunce trávím venku. Poté jdu na večeři na terasu. Dávám si tuňákovou pizzu a nealko míchaný koktejl.
17.3.2025 - pondělí - Bikini beach na Gulhi a přejezd na Guraidhoo
Dnes nemusím vstávat, protože snídani mám domluvenou až na 10:00. Po jídle si balím věci, ale nechávám si je na hotelu. Jdu na Bikini beach, kde relaxuji, podřimuji a šnorhluji se až do 15:30. Pak už je načase se obléct, posbírat své věci a dojít těch pár metrů do přistavu, kde v pohodlné houpací síti čekám na příjezd trajektu public ferry. Ta odplouvá přesně v 16:15 a nejprve zastavuje opět na Maafushi a nakonec zakotví na ostrově Guraidhoo. Cestou opět pozoruji několik dalších malých ostrůvků.
Na Guraidhoo mě už v přístavu čeká hotelový zřízenec, který mě vede asi do 200 metrů vzdáleného hotelu Sunset Breeze View Inn. Na uvítanou dostávám džus. Platím na dvě noci a na pokoj si dám batoh a rychle jdu směr Bikini beach na severovýchodě ostrova. Vidím, že moje mapa už není úplně platná, protože ostrov byl uměle zvětšen asi tak o 50%. Nová pláž je moc hezká a já stíhám i západ slunce. Poté se jdu projít kolem ostrova. Na jednom místě se ostrov skoro dotýká vedlejšího, na kterém je Holliday Inn resort. Dá se tu po nánosu písku v oceánu dojít zhruba do poloviny mezi ostrovy, takže to vypadá jako by člověk chodil po vodě.
Kousek odtud je u pláže venkovní restaurace nabízející bufetovou večeři za 12 USD. Dobře se najím a pokračuji v obchůzce ostrova. U přístavu si domlouvám aktivity na další den a procházím hlavní ulici ostrova, kde je spousta obchodů a dalších provozovatelů různých výletů.
18.3.2025 - úterý - Guraidhoo, šnorchlování se želvami, Coral garden u ostrůvku Biyadhoo a Bikini beach
Na 8:00 jdu na celkem skromnou hotelovou snídani a v 8:30 už jsem u společnosti se kterou mám domluvenou dnešní exkurzi na šnorchlování se želvami. Malou loďkou jedeme ještě asi se šesti děvčaty z Ruska k ostrůvku Biyadhoo, kde z lodi skáčeme do vody a hledáme pod vodou mořské želvy. Kolem plavou spousty barevných ryb. Po pár minutách objevujeme mezi korály asi v 6 metrech první želvu, která se tu krmí. Skoro každá želva má na krunýři sumcovitou rybu, která se želvou žije v symbióze. Postupně vidíme asi 4 různé želvy, ale proplaval kolem nás i jeden žralok a dokonce vylezla z jedné z děr černá muréna.
Po přibližně 45 minutách nasedáme na loď a přejíždíme do jiné oblasti, kde.se jdeme šnorchlovat do Coral garden (korálové zahrady). Tady pod vodou to vypadá opravdu jako v nějaké zahradě, korály vytváří takové metrové vějíře a kolem opět hromada ryb. Těch ještě přibude, když průvodce vytáhne rybí krmení. Najednou je tu úplný mrak ryb kolem. Průvodce pak ukazuje malý podmořský tunel asi 7 metrů pod vodou, který se dá proplavat. Samozřejmě se nechám, jako jediný, vyhecovat a tunel proplavu.
Asi v 10:00 jedeme zpět na Guraidhoo. Je horko. Jdu si na chvíli odpočinout na hotel a poté vyměnit peníze v obchodě Kawana na jediné hlavní třídě. Člověk musí hodně smlouvat, ale nakonec jsem dostal alespoň 18 rupií za dolar (na Malé to bylo 18,90 za dolar). Ve stejném obchodě si kupuji na oběd chlazené mango, které si beru s sebou. V pekelném horku se rozhodnu projít celý ostrov a zajít i na vedlejší ostrůvek Lhosfushi, který je spojen sypanou cestičkou.
Kdysi na tomto ostrůvku byla jediná Bikini beach na ostrově, ale dnes to tu vypadá spíš jako skládka. Jihem Guraidhoo se vracím na dnešní oficiální krásnou Bikini beach, stelu si pod palmou a relaxuji, poslouchám rozhlasové hry a chodím se koupat do vody teplé jako ve vaně. Pláž je z krásně bílého korálového písku, obklopena kokosovými palmami a mají tu hezké rákosové pergoly pro vytváření stínu. Na pláži jsem až do západu slunce.
Po setmění si jdu opět na bufetovou večeři do stejné restaurace jako včera. Doslova se přejím grilovaným tuňákem a na zapití si objednávám indický masala tea. Po večeři víc než hodinu bojuji s tím, abych si stáhl fotky z dnešního šnorchlování z GoPro kamery v cestovní kanceláři. Nemají správný kabel, takže to musím zvládnout bezdrátově. Po 22:00 se daří a jdu zpět na hotel.
19.3.2025 - středa - Šnorchlování s mantami a hon na Whale Sharks
Vstávám v 6:00, balím si vše a v 6:45 si vyzvedávám snídaňový balíček, který si s sebou beru na trajekt na Maafushi, který vyplouvá v 7:00. Trajekt pluje jen 20 minut. Jdu rovnou do místní cestovní agentury Seadrop tours, se kterou jsem se večer předtím domluvil, že přijedu. Platím 100$ a za chvíli už s dalšími sedmi lidmi nasedám na malou rychlou loď, která nás ve a jihozápadním směrem rychlostí přes 60 km až k souostroví Maamigili. Je to 90 kilometrů daleko.
Po příjezdu k ostrovům loď zpomaluje a hledáme manty. Na prvním místě se nedaří, proto jedeme kousek jinam, až se jedna velká ukáže. Rychle všichni skáčeme do vody a jak šílení plaveme za mantou. Je rychlá a chvíli nepostojí. Tahle má rozpětí rozhodně přes metr. Dokonce se mi k ní daří i ponořit a chvíli plavat s ní. Asi po pěti minutách nám mizí, ale ještě pod vodou potkáváme jednu mořskou želvu. I tu po chvíli opouštíme, lezeme zpět na loď a přes hodinu brázdíme oceán ve snaze najít žraloky velrybí (whalesharks). Marně.
Asi po hodině vidíme další mantu a vrháme se za ní do vody jak nejrychleji to jde. Stejně tak činí lidé ještě asi z dalších pěti lodí. Chudák manta. Pak už loď jede přímo k ostrovu Dhigurah, který je jen taková tenká čára v mapě, ale přitom úplně nádherný. Naprosto bílá pláž, kterou lemují vzrostl palmy a spousta zeleně. Nikde nečouhají výškové stavby. Pod palmami je posezení, kde dostáváme oběd v krabičkách. Po jídle se jdeme šnorchlovat do místní vody, která je snad ještě modřejší. Hned pár metrů od břehu začínají pod vodou korály a za chvíli vidím, že je kolem nich docela dost asi 20 centimetrů dlouhých mořských koníků. Pozorovat je alespoň trochu kompenzuje to, že des žraloka velrybího neuvidíme.
Ve 14:00 jedeme na cestu zpět, abychom stihli být do 16:00 na Maafushi. Jede mi totiž v 16:40 trajekt na Guraidhoo. Nezdá se to, ale dnes ta rychloloď s námi najela přes 250 km. Po příjezdu na ostrov mě čeká u přístavu majitel hotelu Adroit Sunset Garden a vede mne na hotel. Po uvítacím džusu a zaplacení se ubytuji v pěkném pokoji a jdu zkusit po vnějším okraji obejít nově navezenou část ostrova, která byla předtím jen oceán. Ostrov fakt o hodně zvětšili, proto přicházím na Bikini beach až těsně před západem slunce. Ještě se stíhám okoupat.
Po západu hledám, kde bych se dobře najedl a u mešity nacházím Amore café. Dávám si za dobré peníze na večeři grilovaného tuňáka. Ještě do obchodu koupit nějaké ovoce a je čas jít spát.
20.3.2025 - čtvrtek - přejezd na Maafushi, koupání na Bikini Beach, trajektem na Fulidhoo, šnorchlování se žraloky a večerní pozorování stingray a žraloků u mola
Opět vstávám v 6:00 a v 7:00 odjíždím trajektem na Maafushi. Po 20. minutách jízdy vystupuji a už je horko. Proto jdu rovnou na pláž Bikini beach, kde plavu a šnorchluju mezi rybami a korály a čekám na trajekt, který v 11:40 odplouvá na další atol.
Trajekt pluje něco přes dvě hodiny a lodník cestou chytá ryby. Daří se mu a vytáhl asi dvě metrové mořské štiky. Cesta i proto utíká rychle. Ve 14:05 vysedám na atolu Vaavu a na jeho severním ostrově Fulidhoo. Hned u lodi čeká hotelový zřízenec, který mě a ještě další lidi vede do velmi hezkého hotelu pod palmami Hathaa Retreat. Dostávám nealko drink na přivítanou a za chvíli už jsem ubytovaný v hezkém a prostorném bungalovu. První, co dělám je, že si obcházím celý krásně zelený ostrov kolem dokola a vidím, že i pláž je kolem celého ostrova. Ale Bikini Beach je jen na severovýchodním výběžku ostrova kousek od vysílací věže.
Jediná hlavní ulice, ale také pouze písečná, které říkají Bank street a na které jsou všechny obchody ze suvenýry i cele 3 restaurace. Jdu nakonec do restaurace Café de Orzo, která má o poznání levnější jídlo, než ostatní. Poté jdu na jih ostrova na pláž, protože tady v mělké vodě skoro u břehu plují malí, asi půlmetroví žraloci. Pak se jdu ještě projít, zaplavat a domluvit si zítřejší program a je večer. Západ slunce je tu moc hezký, protože slunce zapadá do moře.
Po západu slunce se jdu podívat na přístavní molo, kde krom pár lidí chytajících ryby ve vodě plují žraloci (nurse sharks), stingrays a spousty dalších ryb. Je to hezká podívaná. Ani se to nezdá, ale je 22:00 a já jdu dnes podruhé na jídlo do stejné restaurace.
21.3.2025 - pátek - Fulidhoo - dopolední šnorchlování se žraloky, rejnoky, delfíny a želvou a odpolední odpočinek na ostrově
Vstávám v 7:00. V hotelu je k dispozici filtrovaná voda, káva a čaj non stop. I když je snídaně od 7:00, zatím si jdu dát jen pití a jdu si nachystat věci na následující program a přijít se k rannímu moři. V 8:00 si dávám snídani, kterou tady nabízí formou bufetu a jsou tu jak maledivské, tak kontinentální prvky jídla. Ani ovoce nechybí. Po dobré snídani si jdu vyzkoušet velikost ploutví a za chvíli nasedám má motorový člun ještě s dalšími sedmi lidmi a jedeme k ostrovu Dhiggiri.
Loď spouští kotvu a za pár vteřin kolem nás začínají kroužit žraločí, rejnoci a spousty barevných ryb. Je to tím, že jeden z průvodců do vody hází kousky masa. Nasazují si ploutve, masku a přímo mezi 4 žraloky skáču. Ani se nelekli. Vesele si plují kolem mě, každou chvíli se některý z nich o mě otře tělem nebo ploutví. Voda je naprosto průzračná a já si tu s nimi hraju, potápím a prostě užívám asi 45 minut. Samozřejmě ve vodě jsou i ostatní z lodi, takže tu člověk není sám. Ale i tak je to paráda.
Poté se vracíme na loď a přejíždíme jen kousek a najednou zase průvodce volá ať co nejrychleji skáčeme do vody a plaveme za ním. Plaveme totiž za delfíny a ti jsou zatraceně rychlí. Člověk je vidí na hladině, skočí do vody a za chvíli uplavou. Ale tohle stádečko, které naháníme má asi 20 kusů a jsou tu i mladí delfínci. Když už delfíni uplavou a nejsou vidět, nasedáme na loď a jedeme je zase hledat. Jak je uvidíme, hned zase skáčeme do vody a takto se to opakuje asi 4x. Nakonec přejíždíme možná 2 kilometry na mělčí místo s korály, kde po chvíli vidíme mořskou želvu. Tady nejsme jako jediná loď, ale ke stejné želvě se vydává několik dalších posádek z jiných lodí. Takhle že la je v obležení lidí jako nějaká celebrita. Ptám se, proč to tak je a on na to, že v této oblasti žijí maximálně 3 želvy. Asi 20 minut ji pozorujeme v přirozeném prostředí, jak ozobává korály u dna a občas se vynořuje, aby se mohla nadechnout. Pořídit nějaký záběr jen se želvou a bez lidí je nadlidský výkon.
V poledne se vracíme na Fulidhoo, já si jdu dát sprchu a jdu na oběd do restaurace, kde jím pořád. Ukazuje se, že mají největší výběr a nejnižší ceny. Poté si jdu zaplavat na Bikini beach a přijít se po ostrově. Čas mi tu plyne nějak rychle. Ani se nenadám a už je tu zase západ slunce. Dnes zkouším fotky z trochu jiné strany ostrova a taky hezké.
Po západu si opět procházím ostrov, protože přes den jsem viděl, že hlavně na plážích se chystal večerní posezení. Na Bikini beach udělali z písku lavice a stoly které potahu plátnem a rozdělali velký oheň pro jednu skupinu lidí, o kus dál zase hraje živá kapela. Jen taková zajímavost, že na ostrově nikde nikdo neprodává žádný alkohol. Respektive, za teplou dobu co tu cestuji tak na žádném z těchto ostrovů alkohol neprodávají. To mi vůbec nevadí. Okolo 22:00 se vracím na hotel a už si částečně balím věci k odjezdu.
22.3.2025 - sobota - svítání na Fulidhoo, přejezd na Malé a prohlídka ostrova
Vstávám v 5:50 ráno. Chci alespoň jeden den stihnout svítání. Skoro běžím na Bikini beach, která je na východě ostrova, ale dnes jsou poprvé na obloze těžké mraky. Slunce vyšlo a hned vlezlo do mraku. Když už tu jsem, jdu si zaplavat do moře. V dali se začínají objevovat blesky a hromy jsou čím dál tím intenzivnější. To je čas, abych se vrátil na hotel a zašel si na snídani.
Po jídle se balím, loučím s hotelem a jdu k přístavu. Už vidím v dálce trajekt, ale v tom stejném okamžiku začíná krátká průtrž mračen. Všichni, co čekáme na loď, se běžíme schovat pod střechu. Než trajekt za těch 5 minut přistane, je po dešti. Loď, která má už jen krátkou zastávku na Maafushi pluje do 14:20 na ostrov Malé. Protože mám pro sebe pohodlnou lavici, spím asi polovinu cesty. Tu druhou polovinu koukám na ostrovy kolem mě nebo na delfíny, kteří chvíli doprovázejí naší loď.
Jakmile přistaneme, jdu pěšky na hotel Wind Stay, který je přesně uprostřed ostrova Malé. Je to nějaké staré zařízení, které je nově na airbnb. Je to totální špeluňka, ale na tu jednu noc na přespání to stačí. Protože je ještě pořád ramadán, všechny restaurace nabízí jídlo pouze jako take away. Kupuji si grilovanou rybu, fish curry a v jedné z mnoha cukráren si kupuji i zákusek a něco na další den do letadla a na snídani. Sníst si to musím na hotelovém pokoji, abych nedráždil muslimy.
Po jídle se jdu projít po ostrově. Celkově nachodím přes 10 km. První zajímavost je zajímavý mořský bazén včetně tribuny. Je vidět, že tu místní trénují. Hned vedle je parčík, kde spousta dospělých i dětí pouští draky. Je to tu asi oblíbená kratochvíle. Odtud jdu k mostu mezi ostrovy pod kterým chvíli koukám na surfaře na vlnách. Nakonec jdu na pláž u mostu, kde si i zaplavu. Je tu naštěstí sprcha, proto nemusím chodit zbytek dne slaný. U stánku u pláže si kupuji čerstvý kokosový ořech a jdu se do přístavu podívat v kolik jede první ranní loď na letiště.
Po setmění přicházím na Local market, kocháme se nádherně vyskládaným a voňavým ovocem (samozřejmě si nějaké i koupím a přímo u tržiště po západu slunce v moři každý den člověk může pozorovat stovky obrovských sting rays. Stačí abych mobilem posvítil na hladinu a vypadá, že tam chvílemi snad ani není voda, kolik tam je těchto ryb. Na pokoj se vracím po 22:00.
23.3.2025 - neděle - odlet do Abú Dhabí
Trajekt, který jezdí každých 15 minut na letiště stojí dolar a začíná jezdit v 5:30. Protože mi to vyhovuje, stíhám ten úplně první. Na letišti se v klidu odbavím a v 8:00 letím do Abú Dhabí.
Poznatky a doporučení pro příště:
1. Na Malé si vyměnit dolary za rupie, protože v rupiích je vše o cca 25% levnější. Ve směnárně člověk dostane mnohem víc, než oficiální mezibankovní kurz. Z bankomatu se dá vybrat USD a to pak směnit (výběr poplatek 4%).
2. Trajekt na jih na Gulhi, Maafushi a Guraidhoo jede z Malé v 15:00 v tomto pořadí ostrovů a zpět v 7:00 v opačném pořadí, proto je lepší dojet až na poslední ostrov Guridhoo (jízdenka stojí stejně jestli jede člověk na první nebo poslední ostrov a opět platit místní měnou). Jízdenka public ferry stojí jen něco kolem 1 dolaru. Z Ostrova Maafushi jsou výlety a potápění nejlevnější a je tu i největší výběr restaurací a vyžití. Takže naplánovat nejvíc nocí tady. Na Guraidhoo je zase nejlevnější ubytování. Na Gulhi stačí naprosto jedna noc.