16
Asie > Kuvajt > Kuvajt (12.11. - 13.11.2022)

12.11.2022 – sobota – přelet z Riádu do Kuvajtu a prohlídka města

Ve 14:00 přilétáme z hlavního města Saudské Arábie, Riyadu společností flyadeal, vcelku krátkým letem ve žlutých mracích, protože včera zrovna řádila písečná bouře, na letiště v Kuvajtu. I přesto, že máme vyřízená víza online, musíme běhat po letišti aby nám jedna úřednice vytiskla další lejstro a dala do pasu razítko. Dalších dobrých 30 minut zabere vyzvednutí auta z půjčovny, ale v 15:00 už jedeme na východ. První zastávku děláme u velkého nápisu KUWAIT za kterým je hezká mešita. Obojí se pak nachází v blízkosti známých modrobílých vodárenských věží. Auto pak parkujeme skoro u pobřeží v blízkosti moderního katolického kostela, což v této části světa působí poněkud zvláštně. Odtud jdeme pěšky do Parku Kultury, kde je hromada zeleně, vodních ploch a jsou zde velmi extravagantní budovy. Jedna z nich je opera a další slouží k výstavám a dalším kulturním akcím. Kuvajt je hrozně malý stát, tak se snaží stavět vše do výšky a je zde tedy velké množství mrakodrapů. Ty jsou z parku také dobře vidět. Protože máme ještě dost času, jdeme se projít po pobřežní promenádě kolem Kuvajtského muzea, před který je postavená dřevěná plachetnice až do Sadu house. To je historický dům, který sloužil jako tkalcovská manufaktura. Teď je zde kavárna a něco jako muzeum.
Po setmění se vracíme do Parku Kultury a jdeme se podívat na Dancing fountain. Tedy, tančící fontánu. Vystoupení začíná přesně v 18:00 a vodní hladina se rozzáří spoustou barevných světel a do místní chytlavé hudby voda stříká do vzduchu všemi směry. Člověk pomalu ani nestihne zapnout foťák a už je po představení.
Kličkujeme městem v šíleném provozu a auto necháváme asi 500 metrů od Kuwait towers. To jsou asi nejslavnější věže z tohoto státu, které slouží zároveň jako vyhlídkové restaurace. Cestou k nim jdeme na moře po fialové nasvětleném molu, ze kterého rybáři chytají malé žraloky. Nakonec jdeme až k věžím. Po návratu k autu jedeme na jih a chvíli nám trvá najít naše ubytování. Na večeři jdeme do místní indické restaurace, protože vlastníme přesně jeden Kuvajtský riál, za který se zde najíme oba.

13.11.2022 – neděle – Viewing sphere v Kuwajt towers, prohlídka Grand Mosque of Kuwait a přelet do

Protože toho máme na dnešek naplánováno hodně, musíme vstávat už v 5:50. I takto brzo ráno jsou zácpy i na pětiproudé dálnici, takže těch 20 km, které potřebujeme urazit, jedeme skoro hodinu a půl. Jedeme zpět ke Kuwait towers. Je na prd, že člověk letí do pouštní země s tím, že počítá, že nebude pršet. No, a ono si zrovna dnes prší. Naštěstí, než dojedeme na parkoviště, tak přestává. Opět jdeme po promenádě kolem pobřeží a děláme pár fotek mola vedoucího do moře, než přicházíme k samotným věžím. Tady se rozhodujeme, že vyjedeme výtahem do 120 metrů a zbytek dojdeme pěšky na vyhlídkovou platformu v horní kouli věže. Celoprosklený plášť umožňuje panoramatický výhled a jako bonus je to, že podlaha se s námi pomalu otáčí kolem dokola. Tudíž můžeme chvíli obdivovat Perský záliv a chvíli les mrakodrapů. Po prohlídce se vracíme k autu a prodíráme se do další části města. Parkujeme kousek od Grand Mosque of Kuwait, nebo-li Velká kuvajtská mešita. Máme štěstí, že přicházíme zrovna v čase, kdy je komentovaná prohlídka. Přidáváme se k malé skupince a průvodkyně nás provází touto krásnou, netradiční a osmou největší mešitou světa. Netradiční tím, že celý strop, který má rozměry 72x72 metrů drží pouze 4 masivní sloupy. Takže ten prostor je impozantní. I jemné detaily zdobení ve stylu otomanské říše jsou opravdu oku lahodící. Prohlídka trvá skoro hodinu. Mimo jiné vidíme i VIP vstup, kudy do mešity chodí prominentní lidé a kudy šel například i princ Charles nebo jednu z mála kopií koránu.
Z mešity se jdeme podávat na nedaleký šejkův palác. Ten bohužel prohlídky nepořádá. Další zajímavou budovu, kterou vidíme, je Kuvajtská burza, která v reálném čase ukazuje na své fasádě, jak se burza dnes vyvíjí. Tato moderní ulice navazuje na tradiční souq, neboli arabskou burzu. To jsou zastřešené ulice s krámky po obou stranách a v mnoha z nich prodávají zlato nebo parfémy. Přes souq se vracíme k autu a jedeme na poslední atrakci tohoto rychlého vhledu na království Kuvajt a to na Mirror house. Dům, jehož fasáda má v sobě soustu zrcadlových mozajek, bohužel, vidíme pouze v vnějšku, jelikož, jak je zde zvykem, v nepravidelných intervalech zavírá. Odtud se prodíráme hustým provozem na letiště, jelikož v podvečer máme přelet do Saudské Arábie.
Autor:
Publikováno:
15. 11. 2022
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Kuvajt
Rozloha:
17 818 km2
Počet obyvatel:
2 335 648 (131 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Kuvajt
Používaný jazyk:
Arabština, Angličtina
Náboženství:
muslimové 85%, křesťané, hinduisté, pársové, a jiní 15%
Měna:
kuvajtský dinár (KWD)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
161
Počet publikací celkem:
216
Nejnavštěvovanější země: