16
Asie > Turecko > Istanbul (Turecko) za den (3.12.)
Přistáváme na Istanbulském mezinárodním letišti Atatürk pře 5:00 ráno. Normálně se dá do centra dostat metrem, ale to jede až za hodinu, proto využíváme autobus a po prázdných dálnicích vystupujeme u náměstí Taksim na asijské straně úžiny Bospor a Dardanely a jdeme se na toto kruhové náměstí, které je hlavním Istambulským náměstím, podívat. V centru stojí památník nezávislosti Turecka a v okolí je vidět, že je policie připravena okamžitě zasáhnout proti případným demonstracím, které se odehrávají obvykle právě zde. Mají připraveno vodní dělo i zátarasy. Na náměstí si jdeme sednout do kavárny a cukrárny. Dáváme si neuvěřitelné chutný a obrovský zákusek a čaj. Čaje Turci denně vypijí milión litrů a je to jejich nejoblíbenější nápoj.
Pak scházíme z kopce k pobřeží k průplavu Bospor a jdeme pěšky k Dolmabahçe Caddesi (Palác Dolmabahçe). Palác sloužil jako sídlo sultána a správní centrum Osmanské říše v letech 1853 - 1922. Jelikož je venku pořád ještě dost tma, jdeme kolem paláce a přicházíme až na náměstí, kde je námořní muzeum a odkud vidíme odplouvat lodě do četných přístavů na zdejší (Evropské) i na protější (Asijské) straně. Také si dáváme čerstvě vymačkanou šťávu z granátových jablek, bez čehož si návštěvu Turecka snad ani nelze představit.
Konečně se rozednívá a my se vracíme k paláci Dolmabahçe. U brány nám říkají, že je pondělí a skoro všechna muzea v Istanbulu jsou zavřená. Smůla. Alespoň si palác prohlížíme zvenčí.
Procházíme kolem pobřeží a kolem mešity Nusretiye až k jednomu ze symbolů Istanbulu k věži Galata. Galatská věž nebo též Kristova věž je starobylá věž stojící severně od Zlatého rohu a byla postavena v roce 1348, kdy byla Galata kolonií Janovské republiky. Je vysoká bezmála 69,7 metrů. Vyhlídkové patro, kde za 35 Lir jedeme výtahem, se nachází ve výšce 51,65 metrů. Z ochozu je moc hezký výhled jak na Bospor, tak na staré město.
Z věže scházíme dolů k vodě a přes most Galata jdeme do části města, kde se nachází většina zajímavostí města. Ale hned za mostem Galata jsou prodejci tureckých sladkostí, které jsou asi nejlepší a zároveň nejlevnější v Istanbulu. Takže si zde něco málo kupujeme a později se sem vrátíme nakoupit.
Jdeme se podívat na podzemní dešťový rezervoár Basilica Cistern (Cisterna Jerabatan). Největší podzemní stavba postavena roku 532. Je zde 336 sloupů a obvykle je zde vodní hladina, ale v současnosti se nádrž opravuje a je vypuštěná. Ve své době byla schopna uschovat až 80 000 kubických metrů vody a voda se sem vedla 20 km dlouhým akvaduktem. Ale když se Byzanští vládci odstěhovali, na nádrž se zapomnělo a znovu se objevila až v roce 1545, ale až do roku 1987 byla nepřístupná. Tento prostor se hodně proslavil ve filmu Dana Browna Inferno. Za 20 Lir si prostor procházíme.
Z tohoto podzemního paláce je to k nejznámější stavbě Istanbulu Hagia Sofia jen kousek. Jelikož je zavřeno, moc se nezdržujeme a chceme si zajít do Modré mešity. Máme smůlu. V době modliteb není přístupná pro veřejnost. Co se dá dělat. Bereme to kolem Alman Ceşmesi (German fountain), tedy fontánky v novobyzanském slohu a jdeme se najíst do restaurace Buhara 93. Jídlo je sice dražší, ale dáváme si místní specialitu. V hliněné nádobce se dusí zelenina s masem a servíruje se tak, že se nádobky usekne dno. Jídlo je chutné a hlavně je to kousek od historických lázní Şifa Hamamı postavených už v roce 1777. Tam vedou naše další kroky. Nejprve se, vysvlečení donaha, vyhříváme na osmihranném kameni a následně nás nejprve celého umyjí a odrhnou peelingovou houbičkou. A následně nás masírují a dávají nám pleťovou masku. Celá procedura trvá dvě hodiny.
Odpočatí a zrelaxovaní jdeme na největší a nejstarší krytý trh na světě Grand Bazar. Ve spletitých uličkách se prodává snad vše. Od oblečení po diamanty, šperky a samozřejmě spousty nesmyslů. Z trhu už se vracíme k mostu Galata a nakupujeme za zbylé Liry sladkosti. Plán je jasný. Tramvají dojet k metru. Plán se mění, protože tramvaje mají nějaký problém a nejezdí. Sedáme do taxíku a na metro se v zácpách pomalu blížíme taxi. Nakonec nám ještě musí jeden místní zajistit jízdenku na metro abychom se dostali na letiště.
Autor:
Publikováno:
9. 12. 2018
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Turecko
Rozloha:
780 580 km2
Počet obyvatel:
74 724 269 (96 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Ankara
Nejvyšší bod:
Mount Ararat (5 137 m)
Používaný jazyk:
Turečtina
Náboženství:
islám, malé skupiny pravoslavných křesťanů
Měna:
nová turecká lira (TRY)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
134
Počet publikací celkem:
174
Nejnavštěvovanější země: