16
Asie > Turecko > Istanbul (Turecko) a okolí (7.1. - 16.1.2024)
Začátkem nového roku jsem se rozhodl změnit trochu svůj zevnějšek. Aktuálně nejlépe vychází různé zdravotní a kosmetické úpravy člověka hlavně díky dobrému kurzu turecké Liry právě v Turecku. Vysoká kvalita poskytovaných služeb, krátkých čekacích dob a nízkých cen tak za tímto druhem turistiky láká lidi z celého světa a je to tady opravdu vidět. Ať to je dentální péče, transplantace vlasů, úprava nosu, očních víček, odsávání tuků a další zákroky, prostě na vše se aktuálně létá do Turecka a hlavně do Istanbulu.
Pokud o něčem takovém uvažujete, mohu poskytnout doporučení na kvalitní a ověřené (na vlastní kůži) kliniky, kde se vám budou věnovat s maximální péčí a ještě můžete ušetřit.

7.1.2024 - neděle - Cesta přes Vídeň do Istanbulu


Jedu nejprve vlakem a pak autobusem do Vídně na letiště. Po dlouhé době tímto směrem neletím low cost aerolinkou, ale Turkish Airlines, takže mám i kufr. Let má skoro dvě hodiny zpoždění, ale to mi nevadí, protože trávím čas v salónku, kde podávají výborné jídlo. I nějaké drobné občerstvení dostávám na palubě letadla a přistávám v 19:30 na Istanbulském letišti Sabiha Gocken. Tady podle návodu, který jsem dostal od kliniky hledám auto. Nakonec je to luxusní dodávka a řidič mne veze přímo do hotelu, který mám na celých 9 nocí objednán asi 200 metrů od Modré mešity, tedy ve starém centru. ubytovávám se a hned jdu na večeři do jedné z mnoha okolních restaurací a trochu se po večerním městě projít.

8.1.2024 - pondělí - Zubní Dentaslan a čtvrť Karaköy

Ráno mne auto veze v dopravní špičce do zubní ordinace Dentaslan, kde trpím dopoledne v zubařském křesle. No, netrpím, prostě to musím vydržet. Po zákroku nesmím jíst, takže v Istanbulu budu držet dietu. Nevadí. Auto mne veze zpět do centra, ale nechávám se vysadit ve čtvrti Karaköy, dříve Galata. Galata podle Galatské veže, kde mám namířeno jako první. Všude je, i když je stále nebývalá zima, plno turistů. Proplétám se mezi davy, koukám na tuto věž ze 14. století, kterou tady postavili Janované. Od věže scházím dolů k vodě. Je to součást Bosporské úžiny a na vodě je velmi čilý námořní ruch. U jednoho z mnoha přístavů koukám, jak připravují pouliční jídlo, kde grilují makrely a pak je balí stejně jako by si člověk dal kebab.
Přes most Galata Bridge, který má dvě patra a ve spodním patře je jedna restaurace vedle druhé, přecházím na svou stranu, tedy na stranu, kde stojí všechny známé mešity v Istanbulu. Přímo z mostu je hezky vidět Yeni Cami (Novou mešitu). Po nábřeží jdu až na poloostrov Sarayburnu, který člověk pozná lehce. Stojí tu obří vlajkový stožár a na něm se třepotá opravdu obrovská turecká vlajka. Kolem vody jsou dokonce dva foto nápisy Istanbul. A hned kousek do kopce nad tímto místem je hezký park plný zeleně, ale i jednoho historického sloupu a několika dalších soch, park Gülhane. Ten si procházím a zapadá mi slunce. Jedna zajímavá fontána ve tvaru knihy a voda vytváří efekt obracejícího se listu knihy.
Jelikož je už úplná tma a zima, Pomalu se vracím směrem na hotel. Koukám do výkladů plných tureckých sladkostí a musím stále odmítat naháněče do restaurací. Přiházím až k Sultan Ahmet Camii neboli Modré mešitě, která je krásně nasvětlená. Ze stejného náměstí, kde je i velká fontána vidím muzeumTurecka a islámu: Türk ve İslam Eserleri Müzesi a samozřejmě i dominantní Obelisk of Theodosius. Theodosiův obelisk je staroegyptský obelisk faraona Thutmose III. Tím dnešek končím, protože hotel mám asi jen 300 metrů od Modré mešity.

9.1.2024 - úterý - zubní a centrum města

Po klasickém kolečku k zubaři a zpět se nechávám vysadit řidičem u Column of Constantine. Konstantinův sloup je monumentální sloup postavený pro římského císaře Konstantina Velikého na památku zasvěcení Konstantinopole dne 11. května 330 našeho letopočtu. Kousek odtud je mešita Şehzade Mosque, kde se jdu podívat na hezké nádvoří a zrovna imám svolává k modlitbě. Je odpoledne a Gran Bazaar, neboli velký trh je otevřený. Je to spousta ulic, z nichž mnohé jsou zastřešené, kde je plno prodávajících a samozřejmě i přihlížejících a nakupujících. Doslova mumraj lidí, vůní, zvuků a barev. Tímto trhem se proplétám a jdu směrem k hotelu.

10.1.2024 - středa - transplantace vlasů

Dnes mne vyzvedává řidič hned ráno od hotelu a veze na kliniku Scala, kde mám domluvenou doslova operaci. Celý den trávím v nemocnici napojený na kapačkách. Celkem mi na hlavě přesazují 4000 vlasů. Dělá se to pod lokální anestezií a trvá to opravdu celý den až do 19:00. Po zákroku jsem tak bolavý, že mě auto odváží až k hotelu, kde si beru prášky od bolesti, antibiotika a jdu spát.

11.1.2024 - čtvrtek - opatrná procházka

Teprve po poledni mne vyhnal z hotelu hlad. Opatrně jdu kolem malé mešity a minaretu Keçecizade Fuad Paşa Türbesi ve Camii k Bosporské úžině a zpět na hotel. Pak z hotelu jdu až do nedaleké restaurace na večeři, ke si dávám své oblíbené Pide a fotím si další mešitu, tentokrát Sokollu Mehmet Pasha Mosque.

12.1.2024 - pátek - opět zubní a jen krátká procházka čtvrtí Fatih

Protože mi dnes v zubní ordinaci dělají finální úpravy, tak po vlasech a zubech nemám ani energii, ani náladu moc trajdat venku, tak se jen nechávám vyhodit u hlavní cesty, protože je to rychlejší dojít těmi spletitými uličkami pěšky, než se nechávat vézt až k hotelu. Procházím čtvrtí Fatih a jdu hned spát.

13.1.2024 - sobota - plavba po Bosporu a 20 km po památkách a zajímavostech

Po kontrole u zubaře se nechávám vysadit u přístavu Eminönü. Díky kartě Istanbulcard za pár korun nasedám na loď, která mě veze po Bosporu z Evropské části města do Asijské do čtvrti Karaköy. Tohle je čtvrť, která žije hlavně po setmění, protože tu je velké množství barů, klubů a diskoték, ale teď přes den si procházím místní zajímavosti. Kolem mne jezdí historické tramvaje a já se jdu podívat na dům jednoho tureckého slavného zpěváka a skladatele Barış Manço. Pak se procházím po Karaköy zajímavé je oddělení tramvajového pruhu od ostatního ruchu barevnými betonovými koulemi. Procházím ulicí Piri Çavuş Sokak, která je díky zavěšeným barevným deštníkům nad hlavou, velmi fotogenická. Taky se zastavuji pro jednu geocache v příjemné kavárně. Venku je děsná zima, proto mi káva v teple přijde vhod. Pak jdu do další městské části Marmaray, kde hned za autobusovým terminálem stojí starý hřbitov. Kolem něj a přístavu jdu kouknout na další mešitu a zajímavé vykopávky Haydarpaşa. Ty jsou nejlépe vidět z mostu po kterém jdu do další části města do Üsküdar. Tady se totiž ve vodě nachází 9 metrů vysoká věž Kız Kulesi. Říká se jí Dívčí věž, nebo někdy Leandrova věž. Je postavená v 18. století a je to jeden z hlavních symbolů Istanbulu. Dostat na ní se dá pouze lodí. Ve věži je luxusní restaurace a muzeum. Ale stačí si ji vyfotit z břehu. Zvlášť, když se blíží západ slunce. Tato věž byla i sídlem záporných postav a snažili se zde uvěznit Jamese Bonda a ten z ní musel vyskočit.
V červáncích u vody se vyjímá další mešita Şemsi Paşa Camii. Ještě procházím kolem jedné budovy známé z Jamese Bonda kolem Deutsche Orientbank, kde měla ve filmu sídlo MI5.

14.1.2024 - neděle - celodenní výlet na Princovy ostrovy

Jediný den, kdy mám už jakž takž sílu něco podniknout, je docela dobré počasí a nemusím trávit čas na klinikách. To je důvod, proč jsem si vymyslel celodenní výlet na Princovy ostrovy. Nejprve jedu tramvají, pak metrem a nakonec nasedám na jednu z lodí. Je tu několik přístavů hned vedle sebe, takže když mi v jednom říkají, že loď pojede až za 90 minut, jdu vedle a tam jede loď za 15 minut. Můj cíl je ostrov Heybeliada (Svatý Adalar). I na lodi je napsáno, že to tam jede. Vystoupím tedy po nějakých 30 minutách plavby a koukám jak z jara. Jsem na ostrově Heybeliada. No co už. Tak plán trochu pozměním a vydávám se na obchůzku ostrova po směru hodinových ručiček. Na ostrově se nachází vojenská akademie a jedině vojáci a policie může mít auta. Jinak tu lidé mohou jezdit na kole a ještě mají povolené elektrické autobusy a elektrické motorky. Jinak pešky. Ve všech průvodcích píší, jak tu jsou hezké pláže. Ale teď v zimě je nikdo neudržuje a připadá mi, že to není moc udržované. Ale jinak je tu klid a ticho v kontrastu s rušným Istanbulem a spousta zeleně a lesa. Z útesů je vidět i Istanbul a okolní ostrovy. Procházka kolem dokola je 10 Km. Bohužel historická budova školy a k ní přiléhající park je o víkendu zavřený, ale budova je na kopci a je vidět z dálky a pro neznalé vypadá jako hrad. Odtud se vracím do přístavu a doslova dobíhám loď, která mě během pár minut veze na vedlejší ostrov.
Přistávám na největším ostrově souostroví Heybeliada a opět se vydávám na pochod skrze ostrov. Tento je více hornatý a vrchol má 197 metrů. Takže napřed do kopce a po pár kilometrech jsem u pravoslavného kostela Aya Yorgi Kilisesi kostel. Cestou jsou hezké vyhlídky a jedna zachovalá dřevěná zřícenina, která kdysi sloužila jako lázně. Na ostrově se nachází několik geocachí a já tak opět musím obejít celý ostrov. Tentokrát je to 12 km. Na loď dobíhám a nestačím se divit kolik ostrovů a přístavů loď objede, než se mnou dojede až do centra Istanbulu do čtvrti Karaköy. Tady mám za 20 minut schůzku s Tureckou kamarádkou. Ta přivedla ještě jednu kamarádku a jdeme nejprve po ulici, kde mne zvou na tradiční vařené slávky s výborným kořením. Pak jdeme nejprve do jednoho a posléze druhého baru a před půlnocí chytám trajekt na svou stranu města a jdu spát.

15.1.2024 - pondělí - Zubař a poslední nákupy

Ráno si trochu příspím, pak pro mne jede auto a jedu na kontrolu k zubaři. Po návratu se mi nikde nechce a pracuji na hotelu. Jen večer si zajdu do oblíbené restaurace na večeři.

15.1.2024 - pondělí - Odlet domů

V 8:00 pro mne přijíždí auto a v deštivém počasí mne v pomalém provozu veze na letiště. Na letišti skoro 3 hodiny trvá, než se dostanu přes všechny fronty u kontrol. Mám asi 5 minut na to dostat se do salónku, nasnídat se a běžet na letadlo. Ale stíhám a odlétám na čas do Vídně.

Video z tohoto výletu do Istanbulu k vidění zde: https://youtu.be/hAEHSvOjpXI
Autor:
Publikováno:
27. 1. 2024
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Turecko
Rozloha:
780 580 km2
Počet obyvatel:
74 724 269 (96 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Ankara
Nejvyšší bod:
Mount Ararat (5 137 m)
Používaný jazyk:
Turečtina
Náboženství:
islám, malé skupiny pravoslavných křesťanů
Měna:
nová turecká lira (TRY)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
167
Počet publikací celkem:
223
Nejnavštěvovanější země: