16
Asie > Spojené arabské emiráty > Den v Dubaji (20.8.)
V dnešní době routování letů je možné, že vás některá z cest zavede do Dubaje a budete tam mít pár hodin, půl den nebo možná den na přestup na další let. To je i náš případ tohoto letu.

Do Dubaje přilétáme ve 13:00 a další let máme až další den brzy ráno. Pokud nehodláte trávit noc na letišti, zřejmě si najdete jeden z hotelů v oblasti městské čtvrti Deira. Má to několik výhod. Je to blízko letiště, dostupné metrem či taxi (které je zde relativně levné) a na spojnici s hlavními atrakcemi. Přímo v letištní hale pokračujte podle cedulí na Dubai metro a kupte si celodenní jízdenku za 22AED. Pokud máte nějaká zavazadla, jeďte červenou linkou metra na stanici Union a zde přestupte na zelenou. Pokud bydlíte v Deira, jedete už jen jednu nebo dvě zastávky. Z hotelu jeďte opět metrem na zastávku Damah properties, kde přestoupíte na tramvaj. Vystoupíte na zastávce 09 a projdete garážemi podle šipek na jednokolejku (monorail). Zde je třeba si za 25AED koupit zpáteční jízdenku. Tento automatický vláček jezdí na konec uměle vytvořeného ostrova ve tvaru palmy – Palm Jumeriah k hotelu Atlantis. Jeden z nejdražších hotelů světa. V tomto hotelu se mimo akvaparku a dalších atrakcí nachází obrovská mořská akvária. I přes vstupné 100AED stojí za to tato akvária vidět. Jsou plná žraloků, rejnoků a další spoustou ryb, které se běžně nevidí. Vrátíme se stejným směrem na červené metro. Z okna můžeme sledovat symbol Dubaje, hotel ve tvaru plachetnice Burj al Arab a taky je odtud vidět hradba z mrakodrapů, tedy skyline. Vystoupíme na zastávce Mall of Emirates. Dav a šipky vás zavedou do nákupního centra a pokud se nezapomenete v jednom z mnoha obchodů, jděte doprava a stále rovně až ke konci, kde se nachází zimní středisko. 400 metrů dlouhá červená sjezdovka, sedačková lanovka, poma a bobová dráha. Samo sebou vše je zastřešeno a chlazeno uměle. Opět použijeme metro k nejvyšší budově světa Burj Khalifa a zároveň je zde pár dalších elementů zaražených do Guinessovy knihy rekordů. Už samotné nákupní centrum s 1200 obchody je největší na světě, stejně jako skleněná stěna akvária umístěna v tomto nákupním centru. Projděte si mall, narazíte zde na vodopád, na brusliště, zmíněné akvárium a další zajímavostmi mimo zmíněných pár obchodů. Směrovky vás časem dovedou k fontáně před budovou. Pokud to načasujete například na 20:30, uvidíte fontánu v akci. Tedy na hudbu bude tančit. Některé výstřiky jsou tak vysoko, že tlak vody by neměl šanci vodu dostat do potřebných výšek, takže se využívá kontrolovaných výbuchů. Po představení se přesuňte do Deiry a běžte se podívat do Gold Souk. To je trh ze zlatem. Procházíte ulicí a vlevo i vpravo jsou výlohy plné zlatých šperků a ozdob. V jedné z výloh je i největší prsten z ryzího zlata (60kg) a drahých kamenů (5kg). Na prst se navléci sice nedá, ale je alespoň vidět. Taky se zde dá na několika místech velmi a dobře najíst klasických arabských jídel. Jestli čas dovolí, dá se ještě za 2AED přejet lodí z tohoto trhu na protější břeh, kde je Heritage village (vesnička, která připomíná, odkud vlastně místní lidé pochází – že jsou to pouštní lidé). Tuto poslední etapu již neabsolvujeme.

Ještě pár rad ohledně metra: Metro jezdí do 23:00 v noci a pak od 6:10 od rána, ale pozor v pátek pouští metro až ve 13:30 odpoledne!
Autor:
Publikováno:
22. 8. 2015
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Spojené arabské emiráty
Rozloha:
83 600 km2
Počet obyvatel:
8 264 070 (99 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Abú Dhabí
Nejvyšší bod:
Jabal Yibir (1 527 m)
Používaný jazyk:
Arabština
Náboženství:
islám
Měna:
emirátský dirham (AED)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
168
Počet publikací celkem:
223
Nejnavštěvovanější země: