Mapa
Oceánie > Guam
Rozloha:
549km2
Počet obyvatel:
168 564 (307 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Hagåtña
Nejvyšší bod:
Mount Lamlam (406 m)
Používaný jazyk:
Angličtina, Chamorro
Náboženství:
římští katolíci 85%, jiní 15%
Měna:
dolar (USD)
Popis:
Guam (anglická výslovnost , v jazyce Chamorro: Guåhån, oficiální název The Territory of Guam) je nejjižnějším ostrovem souostroví Mariany, ležícím v severozápadní části Tichého oceánu. Spadá mezi autonomní ostrovní území Spojených států amerických a jedná se o jedno z pěti amerických teritorií se zavedenou civilní vládou.
Hlavní město ostrova je Hagåtña a nejlidnatějším městem pak Dededo. Guamané jsou od narození americkými občany. V roce 2015 činila populace ostrova 161 785 lidí. Guam má povrch 544 km² a hustotu obyvatel 297 na km². Jedná se o největší ostrov souostroví Mariany i celé Mikronésie. Nejvyšším bodem ostrova je hora Mount Lamlam čnící do výšky 406 m n. m.
Čamorové, domorodí obyvatelé Guamu, osídlili ostrov zhruba před 4000 lety. V roce 1521 na ostrov jakožto první Evropan zavítal portugalský objevitel Fernão de Magalhães. V roce 1668 byl Guam kolonizován evropskými osadníky, jako byl například katolický misionář Diego Louis de San Vitores. Od 16. do 18. století Guam představoval důležitý bod mezipřistání pro manilské galéry – španělské obchodní lodě, které několikrát za rok vyplouvaly z přístavu Acapulco a křižovaly Tichý oceán ke svému cíli, filipínskému městu Manila. V létě roku 1898, během španělsko-americké války, byl Guam zabrán Spojenými státy a posléze v prosinci Španělsko, vázáno Pařížskou smlouvou, ostrov postoupilo USA oficiálně.
Před 2. světovou válkou byl Guam spolu s Americkou Samoou, Havají a Filipínami jediným územím v Pacifiku spadající pod jurisdikci USA. 7. prosince 1941, pár hodin po útoku na Pearl Harbor, byl Guam obsazen Japonci, kteří jej ovládali následujících třicet měsíců. Během okupace byli Guamané popravováni, znásilňování a mučeni, museli se věnovat nuceným pracem. Přesto však obyvatelstvo přežilo okupaci až do opětovného ovládnutí ostrova Američany 21. června 1944, toto vítězství připomíná ostrovanům Den osvobození.
Od šedesátých let minulého století je ekonomika Guamu závislá na turistickém průmyslu a ozbrojených silách Spojených států amerických.
zobrazit podrobnosti