Mapa
Oceánie > Austrálie
Rozloha:
7 747 400km2
Počet obyvatel:
22 620 600 (3 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Canberra
Nejvyšší bod:
Mawson Peak (2 745 m)
Používaný jazyk:
Angličtina
Náboženství:
katolíci 26,8%, anglikáni 21,8%, ostatní křesťané 21,7%, muslimové 1,1%, buddhisté 1,1%, hinduisté 0,4%, ostatní 27,1%
Měna:
tuvalský dolar (AUD)
Popis:
Austrálie, oficiálně Australské společenství () – v českém prostředí též Australský svaz – je federativní stát na jižní polokouli nacházející se na stejnojmenném kontinentu. Kromě pevninské části ho tvoří i velký ostrov Tasmánie a množství menších ostrovů v Jižním, Indickém a Tichém oceánu. Na severu sousedí s Indonésií, Východním Timorem a Papuou Novou Guineou, na severovýchodě se Šalomounovými ostrovy, Vanuatu a Novou Kaledonií a na jihovýchodě s Novým Zélandem.
Hlavním městem je Canberra. V Austrálii žije přibližně 22–24 milionů obyvatel, převážně ve velkých pobřežních městech jako Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelaide a Darwin.
Australská pevnina je obydlena více než čtyřicet dva tisíce let domorodými obyvateli – Austrálci. Po ojedinělých návštěvách rybářů ze severu a evropských objevitelů a obchodníků v sedmnáctém století byla v roce 1770 východní polovina pevniny zabrána Velkou Británií, pobřeží osídleno transporty trestanců a 26. ledna 1788 vyhlášena jako kolonie Nový Jižní Wales. S nárůstem populace byly objevovány nové oblasti, a tak bylo během 19. století vytvořeno pět dalších samosprávných britských zámořských teritorií. 1. ledna 1901 se šest kolonií stalo federací, čímž byl vytvořen základ dnešního státu. Od té doby v Austrálii funguje stabilní liberálně demokratický politický systém podobný politickému systému Kanady a dalších zemí.
zobrazit podrobnosti