Mapa
Oceánie > Americká Samoa
Rozloha:
199km2
Počet obyvatel:
64 869 (326 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Fagatogo
Nejvyšší bod:
Lata (966 m)
Používaný jazyk:
Samojština, Angličtina
Měna:
americký dolar (USD)
Popis:
Americká Samoa ( s výslovností ) je nezačleněné území Spojených států amerických nacházející se v jižním Tichém oceánu jihovýchodně od Samoy. Americká Samoa se rozkládá na 5 ostrovech a dvou korálových atolech v souostroví Samojských ostrovů. Ty se nachází západně od Cookových ostrovů, severně od Tongy, a asi 500 kilometrů jižně od Tokelau. Západním směrem se nachází ostrovy Wallis a Futuna.
Podle sčítání obyvatelstva z roku 2010 žilo na ostrovech celkem 55 519 lidí. Hlavním městem je Pago Pago, avšak úřad vlády se nachází ve Fagatogu. Obě města se nacházejí na největším ostrově Tutuila. Celková rozloha území je 199 km². Americká Samoa je nejjižnější položené území Spojených států a spolu s neobydleným Jarvisovým ostrovem jediné americké území na Jižní polokouli.
Americká Samoa je známá pro svůj vysoký počet vojenských rekrutů, který převyšuje jakékoliv jiné území Spojených států amerických. Náborové centrum americké armády v Pago Pago je na prvním místě mezi 885 náborovými centry ve Spojených státech amerických, amerických nezačleněných územích a u vojenských základen v Evropě a Asii.
Většina obyvatel Americké Samoy je bilingvní a domluví se anglicky a samojsky, stejně jako obyvatelé sousední Samoy.
zobrazit podrobnosti