16
Evropa > Polsko > Polské Tatry - 2 denní túra (8.9. - 9.9.2018)
V 8:00 vyjíždíme z Ostravy rovnou přes Polsko a v 11:40 parkujeme v úplně plném městě Zakopané na soukromém parkovišti. Spolu s davy dalších turistů jdeme pěšky kolem potoka a dále nahoru na Hale Murowaniec, kde jsme šli tak rychle, že jsme chatu nějakým záhadným způsobem přešli, takže pokračujeme rovnou až na Czarny Staw a na Przełęcz Zawrat (2159 m). Při tom nejprudším výstupu začalo vydatně pršet a já šlapu nahoru s deštníkem v ruce.
V sedle se počasí umoudřilo a můžeme i na chvíli vypustit dron. Scházíme do Doliny Pięću Stawów a v plánu máme spát ve svých spacácích v chatě tamtéž. Po příchodu v 18:00 je jasné, že se do chaty Schronisko Pięću Stawów nevlezeme. Je tu asi 200 lidí, co má stejný záměr. Ti, co nemají spacáky pak spí i v sedě na schodech, na stolech v hospodě, v předsíni, pod umývadly. Zkrátka všude, kde se alespoň trochu vejdou. Nakonec si dáváme jen večeři a pivo a bivakujeme pod stříškou u chaty, protože ono občas prší. Ale i tak spíme pohodlněji než mnoho jiných.
Vstáváme chvilku po páté ranní do mlhy a černou značkou stoupáme serpentinami až na Kozi Wierch. Pokračujeme po červené po trase Orla perć na tři vrcholy Granaty. Docela krkolomná stezka, kde by se místy hodilo i jištění. Ale zvládáme to i bez toho. Najednou se rozestupuje mlha a z vrcholu máme nádherný výhled na všechny strany. Konečně se dá něco točit a fotit! Protože celkem spěcháme, z kopce Zadni Granat scházíme dolů po žluté značce a tou se dostáváme až do Zakopanego (Zakopaného) k autu. U toho jsme ve 13:00.

Video z výpravy: https://youtu.be/grL-OvaofDg
Autor:
Publikováno:
10. 9. 2018
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Polsko
Rozloha:
312 679 km2
Počet obyvatel:
38 511 824 (123 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Varšava
Nejvyšší bod:
Rysy (2 499 m)
Používaný jazyk:
Polština, Němčina, Běloruština, Kašubština, Litevština
Náboženství:
katolické 89%, ostatní: 11%
Měna:
polský złoty (PLN)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
167
Počet publikací celkem:
223
Nejnavštěvovanější země: