16
Evropa > Maďarsko > Maďarské lázně (26.10. - 29.10.2016)

Cesta do Zalakaros a wellness v hotelu Art

26.10.2016 – středa
Z domu vyjíždíme v 10:00 přes Slovensko po dálnici, ale v Maďarsku to už bereme po vedlejších cestách pořád na jih až do hotelu Art, který máme objednán. Příjemný, moderní hotel a pokoj nám dávají hned u vstupu do wellness. Po chvíli jdeme na dobrou večeři, která je zde podávaná bufetovým stylem a hned po jídle jdeme vyzkoušet wellness. Bazén, vířivka, sauna a pára nám stačí na to, abychom zde relaxovali až do 21:00, kdy zavírají.

Procházka městem Nagykanisza a termální jezero Hevíz

27.10.2016 – čtvrtek
Výborná a bohatá snídaně v našem hotelu nás opravdu překvapila v dobrém slova smyslu. Po jídle jedeme asi 14 km na jih projít se v městečku Nagykanisza (Velká Kaniža). Zde je zajímavé náměstí, kde je na velkém prostoru docela dost umění. Původně zde totiž stál rozlehlý hrad, ale po útoku Habsburků v 18. století po něm nezbylo téměř nic. Po procházce jedeme do Hevízu, kde je přírodní zajímavost. Největší termální jezero na světě. Má v průměru nějakých 200 metrů a dá se v něm, díky vydatnému podzemnímu horkému pramenu, koupat celoročně. V zimě teplota neklesne pod 22°C a v létě může dosahovat až 39°C. Bohužel je to již dost komercionalizováno a je třeba platit vstup. Po krytém molu se dostáváme prakticky do středu kruhového jezera a vcházíme do vody. Není ledová, ale čekal sem vyšší teplotu. Nevadí, i tak je příjemné si na konci října zaplavat venku a obdivovat kvetoucí lekníny na hladině. Teprve po čase nám došlo, že uvnitř budovy jsou schodiště do jezera dvě. V té druhé části, přímo nad jeskyní ze které proudí teplá voda, je rozhodně tepleji a jsou zde i hydromasážní trysky. Po koupeli si obcházíme jezero zpět k autu a jedeme rovnou na večeři v hotelu.

Procházka v horách nad Balatonem a lázně Granit v Zalakaros

28.10.2016 – pátek
Hotel s bufetovou snídaní je prostě past! Než, se člověk nají a vymotá, tak je 9:30 (nejdříve). S plnými břichy jedeme kolem poutního místa se zbytky Adrianova kostela Kis-Balaton Ház na severovýchodní část Balatonu, kde jsou dolomitové hory Keszthelyi Hegysegben. Nejprve jdeme na vyhlídku Festetics-kilátó na hoře Varsás-hegy (231mnm) a poté se ještě jdeme podívat na velký vápencový lom. Když už jsme takový kousek od Balatonu, jedeme přímo k vodě k Aslógyenesi Strand. Posledních pár set metrů na koloběžkách. A dokonce si namáčím palec na noze. Voda už začíná být studená, ne jako včera v jezeře Hevíz. Je čas jet zpět do Zalakarosu, kde na pokoji odkládáme psa a pěšky jdeme do termálů Granit. Za nás 3 platíme 8600HUF vstupné a v termálních léčivých vodách opět trávíme něco přes tři hodiny. Zábavní část s velkými tobogány je už od 1.10 zavřená, ale to nám nevadí. Léčivé bazény obsahující velké množství chemických prvků z nichž nejvíce je cítit siřičitan a železo jsou v jedné části, ale je zde i zábavní část pro děti, které mohou například lézt po síti nad vodou nebo po sobě střílet vodním dělem (obojí zkoušíme). Také se dá plavat ve venkovních dvou bazénech, kde je příjemná teplá voda. V 18:00 zavírají a my jdeme odpočinutí na hotel a rovnou na večeři.

Město a lázně Sarvár

29.10.2016 – sobota
Před odjezdem si dáváme poslední dobrou snídani v hotelu Art a sbaleni již jedeme na sever do města Sarvár. Jdeme se projít okolo hezky upravených rybníků a podzimní příroda je i zde krásně zabarvena. Párek labutí na hladině zvědavě pokukuje, zda pro ně nemáme něco dobrého, ale marně. Dále jdeme k zámku a cestou tam i zpět se proplétáme mezi množstvím lidí a stánků, protože se zde koná nějaký jarmark. Nakonec jdeme do posledního termálního parku na této cestě. Sarvár má status lázní a říká se, že zde mohou i úplně vyléčit zdravotní problémy (klouby, revma, záněty.). Celodenní vstupenka pro rodinu vychází na 7000HUF, což je nejlevnější z testovaných lázní. Dva bazény s léčivou termální vodou okolo 35-37°C z čehož jedním se dá proplavat i ven, kde jsou i příjemná podvodní lehátka. Vedlejší hala skýtá plavecký bazén, bazén s mořskými vlnami a několik kratších toboganů. Také venkovní bazén je otevřen celoročně. Tři hodiny, které jsme si na návštěvu vyčlenili utekly velmi rychle. Pomohla k tomu i docela dobrá restaurace uvnitř komplexu, kde servírují opravdu velké porce. V 16:00 vyjíždíme zpět domů, kde jsme chvíli po 21:00.
Autor:
Publikováno:
30. 10. 2016
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Maďarsko
Rozloha:
93 030 km2
Počet obyvatel:
9 941 000 (107 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Budapešť
Nejvyšší bod:
Kékes (1 014 m)
Používaný jazyk:
Maďarština
Náboženství:
římsko a řecko-katolické, kalvínské, luteránské
Měna:
maďarský forint (HUF)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
167
Počet publikací celkem:
223
Nejnavštěvovanější země: