Mapa
Evropa > Jersey
Rozloha:
116km2
Počet obyvatel:
91 084 (785 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Saint Helier
Nejvyšší bod:
Les Platons (136 m)
Používaný jazyk:
Angličtina, Francouzština, Jerseyština
Měna:
jerseyská libra (JEP)
Popis:
Jersey (jerseysky: Jèrri) je největší a nejjižnější ostrov Normanských ostrovů (Channel Islands). Leží v Lamanšském průlivu mezi pobřežím Británie a Francie, v blízkosti pobřeží Normandie. Z Normanských ostrovů je druhý nejbližší Francii, po ostrovu Alderney.
Ostrov Jersey spolu s okolními ostrůvky, oficiálně Rychtářství Jersey (anglicky: Bailiwick of Jersey, francouzsky: Bailliage de Jersey, jerseysky: Bailliage dé Jèrri), je závislé území britské koruny. Ostrov Jersey byl součástí Normandského vévodství, jehož vévodové se stali od roku 1066 i anglickými králi. Poté, co angličtí králové ve 13. století Normandii ztratili a titul vévody byl přenechán Francii, zůstaly Jersey a jiné Normanské ostrovy ve svazku zemí anglické koruny.
Rychtářství se skládá z vlastního ostrova Jersey, a dále z okolních neobydlených ostrovů a skal souhrnně pojmenovaných jako Les Dirouilles, Les Écréhous, Les Pierres de Lecq a dalších útesů. Ačkoli Rychtářství Jersey a Rychtářství Guernsey jsou často uváděny společně jako Normanské ostrovy, nejsou Normanské ostrovy samy o sobě administrativní jednotkou. Rychtářství Jersey má samostatný vztah k britské koruně, tak jako má samostatný vztah k britské koruně i Rychtářství Guernsey a další závislé území Ostrov Man. Společná je jim pouze osoba panovníka Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.
Jersey je konstituční monarchie se samosprávnou parlamentní demokracií, s vlastními finančním, právním a soudním systémem a s právem na sebeurčení. Viceguvernér je na ostrově osobním zástupcem panovníka Spojeného království.
Britský kulturní vliv na ostrově je zjevný, kupříkladu v používání angličtiny jako hlavního dorozumívacího jazyka a britské libry jako primárního platidla, i když někteří obyvatelé ještě stále hovoří normanským jazykem. Mezi další společné kulturní rysy patří řízení vlevo, možnost sledovat regionální televizní vysílání BBC (Spotlight BBC News) a ITV, školní osnovy po vzoru Anglie a popularita britských sportů, včetně kriketu.
Rozloha ostrova činí 116,2 km². Má 87 000 obyvatel. Hlavní město Jersey je St. Helier s 28 000 obyvateli. Administrativně se ostrov člení na 12 farností (parishes).
zobrazit podrobnosti