16
Evropa > Polsko > Dolnoslezsko (Polsko) (7.5. - 10.5.2015)
7.5.2015 - čtvrtek - polskou autostrádou do Jelení hory
V 16:00 vyjíždíme s Lukášem z Ostravy rovnou na polskou dálnici a míříme prakticky bez zastávky až k luxusnímu penzionu a konírně Gostar v Jelení Horě (Jelenia Gora). Po cestě nás zaujala zřícenina hradu v Bolkově, kde jsme si zašli až na kopec k hradbám a viděli západ slunce nad místní kaplí.

8.5.2015 - pátek - 104 km okolo Jelení hory na kole
Vstávám před 6:00 a ještě před snídaní projíždím kolo na nejbližší skalnaté kopečky, abych měl jistotu, že mu nic nechybí. V 7:15 jdeme na bohatou snídani a poté hned vyjíždíme na kolech na 104km dlouhý okruh přes okolní vesničky a cyklostezky. Jedeme přes vesnice Rybnica, Barcinek. Děláme si drobnou terénní zajížďku před vesnicí Wrzeszczyn k přehradě zasazené v nádherně rozkvetlé přírodě. Bohužel před dvěma roky zde byly povodně a mostek na Kapitánský můstek byl přes řeku Kamienicze stržený, takže se vracíme na trasu a jedeme okolo řeky Bóbr přes vesnici Siedlęcin, kde navštěvujeme největší středověkou středovevropskou kamennou strážní věž (Wież Książęca w Siedlęcinie). Přes vesnici Ploszczynka stoupáme do celkem vysokých kopců k vesnici Crosnica, kde je nádherný kostel s doškovou věží ze 14. století Kościół św. Jadwigi. Okolo sjezdovek pak klesáme výškově i na jih směr vesnice Dziwiszów a pokračujeme kolem soustavy rybníků přes vesnice Komarno, Radomierz Janovice Wielkie, Trzinsko, okolo zámku Wojanow až do centra Jelenie Góry, kde si dáváme večeři a za tmy dojíždíme po 21:00 do penzionu. Kola parkujeme přímo na pokoji.

9.5.2015 - sobota - autem pokračujeme okolo Jelení hory a 60km na kole
Ráno se přihnala studená fronta a dost pršelo, takže je rozhodnuto prvních pár kilometrů jet autem (s nabalenými koly uvnitř po obvodu Jelení Hory. Tentokrát jsme vybrali jihozápad. Opět míjíme velmi dobře opravené kostely, vesnická sídla a zámky. V 10:30 přestává pršet a my vyjíždíme dále na kole. Celkem jedeme 60km. Oběd řešíme v jedné z mnoha Smažalni ryb. V 17:00 přichází bouřky, proto jedeme rychle pro auto a pokračujeme autem. Jeden zámek nás obzvlášť zaujal - zámek v Karpnikach vypadá hodně podobně jako ten u nás na Hluboké. Večer se stavujeme do nového minipivovaru Browar Miedzanka, kde testujeme všechny tři místní piva.

10.5.2015 - neděle - Świebodzie, Mokrzeszów, Świdnica a kostel Míru a Opole
Po snídani nabaleni vyjíždíme autem přes historické městečko Świebodzie, kde je hezké náměstí a park krajobrazowy, jehož Lví brána vypadá obzvlášť majestátně. Naprosto jiná stavba, než ostatní zámky, je Nemocnice řádu maltských rytířů v Mokrzesowie. Tato opuštěná budova svou pochmurností a architekturou připomíná spíše sídlo Drákuly. Jedeme do města Świdnica a vytahujeme kola z auta. Komplet projíždíme celé nádherné město počínaje historickým nádražím, kašnou a náměstím, kde si dáváme jedno rychlé pivo kousek od katedrály před kterou stojí velmi impozantní socha Jana Pavla II. Zajímavostí zapsanou dokonce v UNESCO je největší dřevěný kostel v Evropě - kostel Míru. Kde jdeme i na prohlídku do nitra. Kostel pojal až 5000 věřících celkem ve třech patrech bohatě zdobených ochozů. V čele je dominantní oltář a v zádi varhany. Prostě pastva pro oči. Za návštěvu stojí i vojenský hřbitov, který je velmi dobře udržovaný. Ze Śvidnice vyjíždíme kolem starého židovského hřbitova a stavíme až ve městě Opole. Dnes se zrovna konají prezidentské volby a zároveň oslavy 11 let přistoupení do EU, takže to ve městě všude hraje a vlají polské prapory. Opět projíždíme město na kole. Začínáme na ostrově v řece Odra, která je zde již dost široká, že po ni plují i velké lodě a pokračujeme okolo staré cihlové vodárny na centrum. Opole má pro změnu architekturu náměstí podobnou naší Telči. Z Opole již jedeme po dálnici rovnou do Ostravy.
Autor:
Publikováno:
11. 5. 2015
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Polsko
Rozloha:
312 679 km2
Počet obyvatel:
38 511 824 (123 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Varšava
Nejvyšší bod:
Rysy (2 499 m)
Používaný jazyk:
Polština, Němčina, Běloruština, Kašubština, Litevština
Náboženství:
katolické 89%, ostatní: 11%
Měna:
polský złoty (PLN)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
161
Počet publikací celkem:
212
Nejnavštěvovanější země: