16
Asie > Srí Lanka > Šrí Lanka pro 3 generace (6.8. - 21.8.2015)
6.8.2015 - čtvrtek - z Ostravy do Dubaje
V 6.40 předáváme na nádraží auto mé mamce a sedáme s Luckou a Terkou do Regiojetu na Prahu. V Porubě přistupuje švagrová Katka s Honzou a tchyní. Takže tři generace nastoupeny a podle plánu se přesouváme na pražské letiště. Máme do 15:00, kdy nám odlétá letadlo do Dubaje, čas. Ten využíváme hraním velkého Člověče nezlob se v letištní hale. Já jdu na chvíli do letištního salónku na oběd. Do Dubaje přistáváme, díky změně časového pásma, o půlnoci. Přestup máme až v 7:00 ráno, což nás opravňuje vyzvednout si vouchery na jídlo. Projíždíme terminály, dáváme si večeři a pospáváme před odletem dalšího letadla.

7.8.2015 - pátek - přílet do Colomba a Negombo
Společností Emirates letíme do Colomba na Srí Lance. Ve 14:00 procházíme imigračním a hned si zajišťujeme větší taxi na pláž v Negombo. Máme zde zajištěno ubytování v Blumarine Guest house přímo u pláže. Na pokoji se moc nezdržujeme a jdeme si dát juice s čerstvého ovoce jako avokádo, meloun nebo ananas. Pak až do západu slunce trávíme u moře nebo v moři. Večer se jdeme projít na pití a jídlo a jdeme brzy spát.

8.8.2015 - sobota - rybí trh v Negombo, pevnost Galle a pláž Kogala
Chtěli jsme vstávat o půl páté, ale budí nás Honza v 5:00. No, když jsem nastavil budík až na 5:30, není se čemu divit. Jdeme pěšky na rybí trh (fish market), kde platí pravidlo, že čím dříve tam člověk je, tím jsou vidět zajímavější úlovky. Máme štěstí. Jsou zde vidět k prodeji rejnoci, velcí tuňáci a dokonce i velcí a zubatí žraloci. Doprovází nás silný rybí zápach, ale to se na rybím trhu dá čekat. Odtud se pěšky přesouváme na autobusák a jedeme do Colomba. Tahle cesta je rychlá a po nové dálnici. Zato následující autobus do Galle je totální courák a jedeme těch 106km skoro tři hodiny. Galle nabízí UNESCO památku ve formě pevnostního města s obrannou zdí, mnoha koloniálními kostely, majákem a nejvyšším soudem. Všechno si procházíme a jelikož se žádné monzunové deště nekonají, jedeme na pláž Koggala, která je od Galle vzdálena jen 11 km. Ubytováváme se přímo u pláže a chvíli jsme v moři. Stmívá se už v 18.00, takže pak jdeme na dobrou večeři která začíná čerstvými juicy a končí grilovaným rybím steakem.

9.8.2015 - neděle - přes Wellawaya do Haputale autobusem a do Elle vlakem
Vstáváme do lijáku v 5.30 ráno a jdeme nejprve na autobus do Matary. Zde si kupujeme jídlo a sedáme do autobusu s šíleným řidičem jedoucím po úzké cestě, jako by ten autobus ukradl, do horského města Wellawaya. Zde se zrovna koná předvolební prezidentský meeting a lidé nám tvrdí, že autobus pojede nejdříve za 3 hodiny. Jdeme si dát v místní vývařovně rýži z curry kuřetem a rybou. K tomu nám dávají mističky zeleniny. Celkem jsme se pro 6 lidi najedli za 740RP (150 Kč). Jdeme na cestu směr Haputale a už tam stojí autobus připraven vyrazit. Jen co do něj nastupujeme, vyjíždí horskou cestičkou. Za 2 hodiny překonáváme skoro 1000 výškových metrů, z okna sledujeme opice, lidi jak suší pepř a měnící se ráz krajiny. Dojíždíme do Haputale a máme 2 hodiny čas na vlak jedoucí do Elle. Jdu se proběhnout asi 8 km okruh v džungli nad městem. Do vlaku kupujeme plněné taštičky se zeleninou, masem nebo sladké a za 25 rupií máme koupené jízdenky do 3. třídy. Vlak má 30 minut zpoždění, ale to nevadí. Cesta vede přes čajové plantáže a výhledy na hory. Za jízdy jsou otevřeny dveře, takže můžeme viset z vlaku. :) V Elle nás hned na nádraží odchytil majitel ubytování, což je dobře, protože z vlaku vystupuje spousta turistů. I tak nás ubytovávají do dvou různých guest housů. Večer se jdeme projít na dobrou večeři a čerstvé juicy do Ella Holliday Inn. Co na tom, že jsme si museli počkat na volný stůl a dost dlouho i na obsluhu, ale jídlo pak stálo za to.

10.8.2015 - pondělí - Little Adam's peak, Elle Rock a čajová továrna - Elle
Sraz máme před jedním guest housem v 7:45 na snídani o které její tvůrce prohlašuje, že je nejlepší na Srí Lance. Donesl studenou vaječnou omeletu, toasty plněné zeleninou a několik druhů ovoce. Najedeni se rozdělujeme a jedna skupina vyráží skrz čajové plantáže na vrchol hory Little Adams Peak. Z vrcholu je vidět široké okolí a přes údolí Elle se tyčí masiv Elle's rock, což je další cíl této skupiny. Ve 12:00 stanuli na tomto 1263m vysokém vrcholku. Po krásných výhledech sestupují k 2000 let starému budhistickému chrámu Rawana Ella Temple. Po 19. kilometrech se střetávají s druhou skupinou u hotelu v Elle. Druhá skupina mezitím jela k hezkým vodopádům Rawana waterfalls a šla řekou ke skrytým vodopádům. Nakonec jela do stejného chrámu jako první skupina. Po setkání u hotelu pak všichni jedou do továrny na výrobu zeleného čaje. Jdeme na komentovanou prohlídku továrnou, kde nám ukazují celý proces výroby čaje od čerstvých lístků až po třídění podle kvality od největších zavinutých až po čajový prach. V Elle jdeme do restaurace na večeři.

11.8.2015 - úterý - vlakem do Kandy a dále do Matale, chrám Aluvihara, zahrada koření a přejezd do Dambulla
Vycházíme z pokojů chvíli po 6:00 a jdeme na vlak. Jízda do Kandy trvá 6 hodin. Ze začátku si člověk vychutnává výhledy, ale nakonec se jen snaží tu štreku odsedět. V okolí jsou vidět lány čajových plantáží a občas i nějaké sběračky lístků. Cestu si krátíme zpěvy se spolucestujícími, ze kterých se vyklubali učitelé zpěvu. V Kandy máme 30 minut na přestup na další vlak do Matale. Odtud jedeme tuk tukem k chrámu Aluvihara, kde jsou krom soch Buddhy v jeskynních chrámech i dost brutální vyobrazení opaku nirvány. Odtud se posunujeme do zahrady koření Surathura, kde nás děda provází okolo jednotlivých rostlin, vysvětluje, co se s nimi dělá za esence a masti a k čemu slouží. Prohlídka je, samosebou, zakončena v obchodě s produkty, které vyrábí. S nákupní taškou zahradu opouštíme a jedeme posledních 40 km do Dambulla, kde máme ubytování. Jídlo si objednáváme s donáškou na hotel.

12.8.2015 - středa - Golden a Rock temple Dambulla, Lion Rock Sigiriya a přejezd do Giritale
Ráno jdeme z hotelu pěšky ke zlatému budhistickému chrámu Golden temple. Nad ním jsou na skále známé sochy mnichů v životní velikosti a ještě výše po schodech je komplex chrámů Rock temple. Po cestě vzhůru je možné vidět spousty opic. Petr se šel projít k 5 km vzdálené přehradě, která vyrábí elektřinu pro místní obyvatele. Na přehradě probíhá plavecký výcvik dětí. Z Dambulla jedeme autobusem do Sigiriya a vystupujeme u Lion rock. Komplex vysoko na skále, který prý sloužil jako hrad tehdejšího panovníka. Na vrchol vede 1500 schodů. Po prohlídce, která trvá až do 16.00 jdeme na autobus a po cestě vidíme několik slonů s turisty. Autobusem, který vypadá jako by byl ukraden, jedeme do městečka Giritale. Už za tmy jdeme najít ubytování a zároveň po cestě vidíme Jeep na safari. Rovnou se s nimi domlouváme na zítřejší den a ti nás za to vezou do hotelu. Jdeme na večeři a kupujeme si mini meloun.

13.8.2015 - čtvrtek - safari v NP Minneriya, ruiny Pollonaruwa a pláž u Trincomalee
Po celonočním ataku komáry na naše těla vstáváme v 5.00 a v 5.30 pro nás přijíždí Jeep kterým vjíždíme do parku Minneriya. Je zde největší šance na Šrí Lance vidět divoké slony. Ze začátku to vypadá beznadějně. Jeepy křižují pláně okolo vodní plochy a krom jedné opice, orla, buvolů a ptactva nikde nic, ale najednou je vidíme. Celé 32-hlavé stádo s několika mláďaty. Popásají se nerušeně v naši blízkosti. Při cestě z parku potkáváme i slona samotáře. Autobusem jedeme do nedaleké Polonaruwa. Toto bývalé rozsáhlé královské město se obvykle projíždí na kolech. My se však dělíme na dvě skupiny. Jedna projíždí vykopávky tuk tukem a druhá je prochází pěšky. Tady kdysi muselo být výnosné vlastnit cihelnu. Vše bylo vystaveno z pálených cihel. Ve 14.00 se zase setkáváme a jedeme nejprve autobusem a pak tuk tukem k pláži Uppuveli, kde si nacházíme ubytování a jdeme se koupat. Večeře ze začátku vypadala slibně. U pláže grilovali mořské potvory, ale to co donesli jako výsledný produkt, bylo nic moc.

14.8.2015 - pátek - pláž Niaveli
Raro musíme vyměnit penize v bance v Trincomalee a autobusem jedeme severněji k pláži Niaveli. Ubytováváme se v guest housu H&B kousek před Niaveli Beach hotelem. V tomto resortu trávíme následující dva dny. Hezká pláž, vlny tak akorát. Pro odsolení je zde velký bazén a skvělá kuchyně, kde si dáváme obří steaky z tuňáka. Večer u bazénu hraje živá hudba.

15.8.2015 - sobota - Pigeon island, potápěčský kurz a pláž Niaveli
Ráno jdeme opět do rezortu, ale nejprve si domlouváme loď na ostrov Pigeon, který leží asi kilometr od pobřeží. Je to národní park a očekáváme, že pod vodou v okolí ostrova bude bujný podmořský život. Vidíme korály, barevné rybky, langustu a asi 50 cm velkého žraloka, ale ostrůvek je plný turistů, takže to trochu kazí dojem. Po 13.00 jsme zpět a do večera trávíme u bazénu a u moře. V 16.00 přišli potápěči s výbavou a za chvíli už má Terka bombu na zádech a plave po dně bazénu. Večer opět trávíme na dobré večeři při rytmech živé hudby.

16.8.2015 - neděle - pláž Niaveli a Anuradhapura
Ráno se balíme a s věcmi trávíme dopoledne u moře. Po 16:00 a dobrém obědě jdeme v bouřce k cestě a jedeme autobusy opět do vnitrozemí do města Anuradhapura. Ze začátku to vypadá dost špatně, protože nám autobusáci tvrdí, že dnes už nic nejede. Jedeme oklikou s přestupem v Dambulla, ale jsme v cíli. Ubytování, které máme vybráno, nám posílá auto do kterého se nás 6 plus řidič nasoukalo i s nakoupenou rice and curry a melounem. Na ubytování tohle večeříme. Před spaním musíme vyhnat všechny žáby z pokoje.

17.8.2015 - pondělí - Anuradhapura, Mihintale a Kandy
Ráno nám chystají snídani ve formě rýže s banánem a čajem procházíme ruiny starodávného města okolo opic a ohlížíme nejprve červenou cihlovou stupu a poté jdeme i k bílé stupě a k chrámu, kde probíhá modlitba. Kupodivu po nás nikde nechtějí vstupné. Přičítáme to dnešním prezidentským volbám. Přejíždíme do 13 km vzdáleného města Mihintale a stoupáme po stovkách schodů k Buddhovi, stupě a skále s nádherným výhledem do krajiny. Odtud jedeme opět přes město Dambulla do Kandy. Setmělo se a buddhistický chrám, kde je relikvie Buddhy (zub) je hezky nasvětlen. Jdeme se podívat do areálu tohoto chrámu, kde se konají modlitby, hrají na bubny a trubku. Po prohlídce hledáme ubytování, které se řeší samo. Dokonce nás opět vezou autem. Z hotelu, který je na kopci, jdeme do restaurace, kde nám servírují výborné jídlo.

18.8.2015 - úterý - Kandy a přejezd do Negombo
Ráno jdeme do stejné hospůdky jako večer, kde si dáváme klasickou Srí Lanskou snídani (Grass hoppers - chomáčky rýžových nudlí s kokosovou a kari omáčkou) a jdeme kolem jezera v Kandy do chrámu, kde je uchovaná relikvie - Buddhův zub. Po prohlídce se šineme po klikatící se cestě za vidinou nákupu nějakých suvenýrů a za výhledy. V 15:00 nám jede vlak do Colomba. Na nádraží nám, ale řekli, že ten vlak je plně obsazen a musíme tedy jet až pomalejším vlakem v 15:30. V 19:00 dojíždíme do zastávky Colombo Fort a přes ulici, kde neprodávají nic jiného, než mobilní telefony, jdeme najít autobus do Negombo. Z centra to je k nejbližší pláži asi 1,5 km a po chvíli smlouvání se ubytováváme přímo u moře. Ještě máme i čas zajít si na večeři.

19.8.2015 - středa - Negombo beach na Maledivy
Poslední dopoledne na Šrí Lance trávíme u moře a v moři. Je krásně i přes to, že je období monzunů. Oběd řešíme při cestě za výměnou peněz. Zde se zmíním, že na internetu je dost informací o tom, že nejlepší kurz na výměnu peněz Vám dají na letišti. Není to pravda. Pokud začínáte cestu v Negombo, jako většina cestovatelů, vyměňte si jen tolik, abyste dojeli k pláži a ubytovali se. Pokoj pro 2 se v Negombo dá sehnat od 1000 rupií, ale spíše počítejte okolo 2000. Z letiště Vás sem tuk tuk doveze za 600 rupií. Přes den mimo víkendy vyměníte u spousty autorized money changers za mnohem lepší kurz, než na letišti. Naopak jinde na ostrově v klasické bance vyměníte za stejný kurz jako na letišti. Nejhorší kurz mají na recepcích hotelů. Také jídlo je dobré kupovat jako balíčky přímo u cesty. Porce chicken&curry pohodlně nasytí 2 lidi a stojí jen 100 rupií. To je také náš oběd. Poté se jdeme projít do výrobny čerstvých džusů kde jsme náš okruh začínali a stylově jej tak i končíme. V 17:15 pro nás přijíždí předem domluvené tuk tuky a vezou nás na letiště odkud bez problémů odlétáme ve 20:30.
Autor:
Publikováno:
24. 8. 2015
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Srí Lanka
Rozloha:
65 610 km2
Počet obyvatel:
20 242 000 (309 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Kolombo
Nejvyšší bod:
Pidurutalagala (2 524 m)
Používaný jazyk:
Sinhálština, Tamilština
Náboženství:
buddhisté 70%, hinduisté 15%, křesťané 8%, muslimové 8%
Měna:
šrílanská rupie (LKR)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
167
Počet publikací celkem:
221
Nejnavštěvovanější země: