16
Asie > Kypr/Kyperská republika 2 části > Kypr (6.4. - 12.4.2016)

Přílet do Paphosu a Afroditina pláž
6. 4. 2016 - středa

V 6:00 vyzvedávám v Ostravě mamku, se kterou jedu na letiště Jana Pavla II. v Balicích u Krakowa (Polsko) Po nových dálnicích je to přibližně jen 90 minut jízdy. Letadlo společnosti Ryanair odlétá přesně v 9:50 a v hlavním městě Kypru Paphos přistáváme ve 14:00 místního času (+1hod). Procházíme pasovou kontrolou a vyzvedáváme si pronajaté auto, kterým jedeme asi 20 kilometrů na východ od letiště na Afroditinu pláž. Zde si člověk může rovnou vybrat, jestli se uvelebí na krásných oblázcích nebo v písku. Pohled na průzračné moře dokreslují vápencové skalní výčnělky v moři. I v takto brzkou roční dobu je voda dostatečně teplá na to, aby se v ní dalo koupat. My se jdeme nejprve projít po pláži, a následně si dáváme chvilkový relax. Na večeři jedeme do 500 vzdálené restaurace s výhledem, kde jsou vystaveny i čerstvé chlazené ryby.Vybíráme jednu kilovou, kterou nám ihned připraví na grilu. Po večeři se ještě jdeme projít na vrchol hory nad restaurací, odkud pozorujeme, jak se slunce sklání k obzoru. K hotelu, který mám objednán přes internet, přijíždíme až za tmy. Odložíme si věci na pokoj a spěcháme do hotelového wellness, místních bazénů, saun a vířivka.

Běh, kolo, plavání kolem Paphosu
7. 4. 2016 – čtvrtek

V 8:00 si dávám 7kilometrový jogging kolem pobřeží a míjím přitom vrak lodi The Demetrios II, která uvízla na skalisku nedaleko pobřeží. Po návratu jdeme na bohatý snídaňový raut a půjčíme si kola na další cestu. Tedy pokud se to dá vůbec koly nazvat. Těžký arab, který není vhodný ani na kamenitou cestu, ani na rušnou silnici. Nejprve zkoušíme jet směrem na sever, ale po chvíli to točíme zpět na hotel, a to přitom máme najeto necelých 10 km. Poledne trávíme u bazénu, ale po 13:00 jedeme autem na písečnou pláž Coral bay. Nedaleko je i nový, velmi zachovalý vrak 83 metrů dlouhé lodi. Při návratu se zastavíme podívat na Adonis baths (koupele) a vodopády. Cesta se tváří jako náročný terén, ale my ji zvládneme i půjčeným Chevrolet Sparkem. Na konci off-roadové jízdy parkujeme a za poplatek 9€ můžeme shlédnout moderní sochy místních legend a smaragdově zelené jezírko, do kterého ústí vodopád. V jezeře je možné se i koupat a skákat do něj. Po návratu do hotelu trávíme večer opět ve wellness.

Paphos, archeologické vykopávky Kato, Afroditina pláž a túra po útesech Pissouri
8. 4. 2016 – pátek

Vstáváme před 7:00. Jdu se projet na nedalekou vyhlídku, zrekonstruovanou prehistorickou vesnici a nějaké cache. V 9:00 se scházíme na snídani. Balíme si zavazadla a jedeme 3 kilometry k vyhlášeným vykopávkám Kato. Na podlahách starodávných chrámů se zde 2000 let staré mozaiky skládané z malých kousků barevných kamínků. Až neuvěřitelně detailní vyobrazení postav z legend či zvířat se dochovaly ve své pestré kráse až dodnes. Návštěva celého komplexu zabere asi hodinu. Přesouváme se na Afroditinu pláž, kde dnes hodně fouká vítr. O 10 kilometrů dále se tyčí útesy Pissouri. Autem vystoupáme asi 200 výškových metrů a pokračujeme po vlastních. Okruh s hezkými výhledy na moře a skály je dlouhý 9,5 km, ale my jej zvládáme za dvě hodiny. V 18:00 přijíždíme do města Limassol, kde máme objednán hotel. Na večeři jdeme do vyhlášené restaurace Bulls & Bears, kde si dopřáváme místní specialitu moussaka a kyperské pivo KEO.

Trek kolem Mount Olymphos a vrchol, přístav Kyrenia v Turecké části Kypru
9. 4. 2016 – sobota

V 8:00 vyjíždíme prakticky od hladiny moře a vystoupáme prakticky až do hor v nadmořské výšce 1800 m n.m. Naše první pěší trasa vede po nově zbudované stezce Artemis trail. Měří skoro 8 km a vede kolem vrcholku nejvyšší hory Kypru Mount Olymphos (1952 m n.m.). Procházíme kolem vzrostlých borovic, ale výhledy nejsou skrze opar a lehké poprchávání nijak oslnivé. Po této 90 minutové procházce se ještě jdeme podívat na vrchol kopce s protileteckými radary. Autem pak sjíždíme dolů na sever, kde se nachází tzv. zelená hranice hlídaná vojáky OSN, oddělující řeckou část ostrova od turecké části. Musíme nejdříve zaplatit 20€ za povinné pojištění pronajatého auta a pak teprve můžeme pokračovat až do historického pobřežního městečka Kyrenia. Vyměníme si Eura za turecké Liry a ve starém přístavu si dáváme jídla z mořských ryb. Najedení se ubytujeme v nedalekém hotelu. Připravíme se na večer a vracíme se zpět na promenádu do Kyrenii. Jdeme se podívat na hezky nasvětlený hrad u vody a obcházíme i místní restaurace. V některých hraje večer i živá hudba.

Lodí po moři a prohlídka hradu Kyrenia
10. 4. 2016 – neděle

Snídani v hotelu podávají až v 9:00 ráno, takže ještě chvíli pracuji. Skvělé jídlo nám dokonce přinesou až ke stolu. Hned poté se vracíme do přístavu, kde si hledáme společnost na plavbu po moři. Je třeba si dávat pozor a koupit si vstupenku přímo od společnosti, která v daný den vyplouvá, aby se vám nestalo, že při nástupu do lodi váš lístek nechtějí akceptovat. Po nalodění obsazujeme lehátka na horní palubě a relaxujeme. Loď pomalu vyplouvá na západ kolem pobřeží a dělá občas zastávky na koupání. Z horní paluby se dá dokonce skákat do moře. V poledne nás čeká na lodi i oběd a poté se otáčíme u ruin kostela Lambousa s pláží Camelot. V přístavu Kyrenia zakotvíme v 16:00 a jdeme rovnou na prohlídku zdejšího dobře zachovaného hradu. Procházíme jeho podzemní část, která sloužila jako vězení a mučírna, a také jeho ochozy s výhledy na moře a přístav. Následně se jdeme podívat do muzea na vrak lodi. Více než 2000 let starý koráb je zde složen do posledního prkna, včetně imitace nákladu a amfor. Po prohlídce si dáváme jehněčí špíz a vracíme se na hotel.

Opatství Belapais, hrad St. Hilarion, hlavní město Kypru Nicosia a cesta přes Afroditinu pláž na Paphos
11. 4. 2016 – pondělí

Po snídani jedeme 4 km do kopců k bývalému opatství Belapais. Tady si každý fotograf užije stejně jako my. Krásně zachovalé klenby, hlavní zdi i kaple a k tomu citlivě udržovaná zahrada. Z rychlé zastávky se stává hodinová prohlídka. Odtud jedeme dál k hlavnímu hradu celého Kypru Saint Hilarion Castle. Hrad tyčící se na strmé skále, který byl v 15. století většinou rozebrán je stále ještě majestátný a potřebujeme notnou dávku síly, abychom se vydrápali až na vyhlídkový vrchol. Po prohlídce jedeme rovnou do centra hlavního města Nicosie a procházíme si hlavní pozůstatky středověkého města, které bylo opevněno v symetrickém tvaru. Dokonce jedeme i na vyhlídkovou věž, odkud je vidět na město. Nakonec nás čeká dlouhý přejezd na jihozápad, protože jedeme opět do města Paphos. Jen se na chvíli stavujeme na Afroditině pláži, která je v pozdním odpoledni krásně zalitá sluncem. Opět jsme ubytováni v hotelu Capital resort and spa.

Relax v resortu a minipivovar Afrodites Rock
12. 4. 2016 – úterý

Po dobré snídani se počasí moudří a my jdeme naposled využít wellness a hotelové bazény. Ve 12:00 musíme resort opustit a jedeme jen o cca 8 km východněji do jiného hotelu. Opět s bazénem. Jdeme k moři, ale protože hodně fouká, tak jsou i velké vlny. V 17:00 jedeme do hor do mikro pivovárku Aphrodites rock.A na procházku po okolí. Pivo dobré, ale jídlo mají nic moc. Večer musíme opět všechno natlačit do našich malých cestovních batůžků, protože brzo ráno máme odlet domů.
Autor:
Publikováno:
13. 4. 2016
FOTOGALERIE
následující >
Fotogalerie
TRASA KE STAŽENÍ: KML (GPX)
NAVŠTÍVENÁ ZEMĚ
Kypr/Kyperská republika 2 části
Rozloha:
9 251 km2
Počet obyvatel:
689 565 (75 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Nikósie
Nejvyšší bod:
Mount Olympus (Cyprus) (1 951 m)
Používaný jazyk:
Řečtina, Turečtina
Náboženství:
pravoslavné křesťanství
Měna:
euro (EUR)
Dobrodruh
Petr Górecki
Navštívené kontinenty celkem:
6
Navštívené země celkem:
168
Počet publikací celkem:
223
Nejnavštěvovanější země: