Mapa
Afrika > Jihoafrická republika
Rozloha:
1 219 912km2
Počet obyvatel:
49 320 000 (40 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Pretoria
Nejvyšší bod:
Mafadi (3 450 m)
Používaný jazyk:
Angličtina, Afrikánština, Ndebele, Čvanština, Zulština, Xhosaština, Jižní sothština, Severní sothština, Tsonga, Svazijština, Vendština
Náboženství:
Křesťanství 36%, Siónští křesťané 11,1%, letniční 8,2%, katolíci 7,1%, metodisté 6,8%, holandská reformovaná církev 6,7%, anglikáni 3,8% muslimové 1,5%, Hinduisté 1,4%, ostatní 17,2
Měna:
jihoafrický rand (ZAR)
Popis:
Jihoafrická republika (zkráceně Jižní Afrika, je jedním z nejvyspělejších afrických států. Na hrubém domácím produktu celé Afriky se podílí více než jednou pětinou, je to druhá největší africká ekonomika (34. na světě). Je členem G 20.
Leží na jihu afrického kontinentu. Sousedí s Namibií, Botswanou a Zimbabwe na severu, Mosambikem a Svazijskem na východě. Uvnitř jihoafrického území leží samostatné království Lesotho. Se svou rozlohou je JAR 25. největším státem světa a se svými 57 miliony obyvatel 24. nejlidnatějším. Země má jedenáct úředních jazyků, což je čtvrtý nejvyšší počet na světě. JAR je zemí s nejvyšším podílem bílého a asiatského obyvatelstva v Africe.
Jihoafrická republika jako jedna z mála zemí v Africe nezažila státní převrat a její demokracie má více než stoletou tradici, na druhou stranu v důsledku rasové segregace (apartheidu) zavedené roku 1948 byli z demokratického procesu až do roku 1994 vyřazeni černoši. Od té doby je JAR parlamentní demokracií, byť důsledky apatheidu v podobě rozdělené společnosti a sociální a ekonomické nerovnosti v mnoha ohledech přetrvají a jsou předmětem politických a společenských sporů.
zobrazit podrobnosti
Fotogalerie - Jihoafrická republika