Mapa
Oceánie > Šalamounovy ostrovy
Rozloha:
29 785km2
Počet obyvatel:
545 000 (18 obyvatel/km2)
Hlavní město:
Honiara
Nejvyšší bod:
Mount Popomanaseu (2 335 m)
Používaný jazyk:
Angličtina, Pidginská angličtina, Melanéština, Polynéština
Náboženství:
Křesťanství, anglikáni, katolíci, Ev. církev jižních moří
Měna:
šalamounský dolar (SBD)
Popis:
Šalomounovy ostrovy(Šalamounovy ostrovy, anglicky Solomon Islands s výslovností ) jsou suverénní ostrovní stát, skládající se z šesti hlavních velkých ostrovů a více než 900 menších. Leží v Oceánii východně od Papuy-Nové Guiney a severozápadně od Vanuatu. Rozloha souše činí necelých 30 000 kilometrů čtverečních. Hlavní město, Honiara, se nachází na ostrově Guadalcanal. Název státu pochází ze stejnojmenného souostroví, obsahují i ostrovy Bougainville a Buka (část Papuy-Nové Guiney), avšak nepatří sem ostrovy Rennell a Bellona a souostroví Santa Cruz. Celá tato oblast je součástí většího celku, Melanésie, jednou z hlavních částí Oceánie.
Ostrovy byly obývané po tisíce let, ale první evropský kontakt učinil až v roce 1568 španělský mořeplavec Álvaro de Mendaña de Neira, který dal ostrovům dnešní název. Velká Británie projevila zájem o souostroví Šalomounových ostrovů v červnu 1893, kdy kapitán Gibson R.N. z HMS Curacoa vyhlásil jižní Šalomounovy ostrovy za britský protektorát. Během druhé světové války proběhly na Šalomounových ostrovech (1942–1945) těžké boje mezi Spojenými státy a Japonskou říší, například v bitvě o Guadalcanal.
Oficiální jméno tehdejšího britského zámořského území bylo v roce 1975 změněno z „Britského protektorátu Šalomounových ostrovů“ na „Šalomounovy ostrovy“. Samospráva byla dosažena v roce 1976, nezávislost byla získána o dva roky později. Dnes jsou Šalomounovy ostrovy konstituční monarchií v rámci Commonwealthu. Královna Alžběta II. je zastoupena zvoleným guvernérem. Manasseh Sogavare je současným premiérem.
zobrazit podrobnosti